06 Hvězdy

  1. 3 months ago
    T

    Tmou.org

    Nov 10 Moderator, Org

    Diskuse k hvězdám.

  2. K

    Krasohled

    Nov 10

    Odkud byl pořízený snímek č. 4? Ten pruh nahoře byla předpokládám lávka, ale zaboha jsem nemohl zarovnat Pollux s tím levým kůlem. Prošlo mi, že bych se musel dívat skrz kopec...
    Michal

  3. L

    Lesochody

    Nov 10

    Proč bylo upozorňováno na to, že barvy světel neskrývají šifru?

    Jirka

  4. F

    Freezy Bee

    Nov 11
    Edited 3 months ago by Freezy Bee

    4 byla zezhora z lavky smerem od zachodu.

    Zdenek

  5. A

    Aplikovaní Hrošíci

    Nov 11

    @Lesochody Proč bylo upozorňováno na to, že barvy světel neskrývají šifru?

    Kdyby to tam nebylo, tak by to byla dalsi vec, nad kterou bychom uvazovali (zvlaste, kdyz je barevne kodovani v pomuckach). Tak jsem rad, ze aspon tohoto nas orgove usetrili.

  6. C

    Chróúst?!

    Nov 11

    Nevíte někdo, jaká hudba hrála? Moje duše to potřeboje vědět!

  7. Dopijem a pudem...

    Nov 11

    Také bych byl rád za playlist. Na místě jsme strávili skoro půl hry a hudební doprovod byl parádní.

  8. T

    Tmou.org

    Nov 11 Moderator, Org

    :-)

  9. C

    Chróúst?!

    Nov 11

    Díky moc! :)

  10. J

    Jeníčci

    Nov 11
    Edited 3 months ago by Jeníčci

    Déja vu. Tohle jsem při svém HI zažil již dostkrát. Dozvěděl jsem se nějakou novou technickou informaci a zaplatil jsem za to zničenou hrou. Nejvíc je zpětně líto toho ztraceného času (tentokrát 4 hodiny), kdy člověk řeší neřešitelné. Všechno jsme dělali správně, točili fólií všemi možnými způsoby, ale přesto jsme za tu dobu šifru nevyřešili. Přispělo světlo, za tmy se závěrečná část nejspíš luštila mnohem lépe. Náhodou jsme si vybrali ten nejhorší snímek 2, hvězdy jsou na něm daleko, z pěti na něm zhasíná pouze jediná, která je kdesi úplně vpravo. Pokud by člověk cíleně nekontroloval jednu hvězdu po druhé, nešlo si toho všimnout. Je mi jasné, že konstrukce šifry byla obtížná i tak, takže se zanedbal potenciální požadavek řešitelů, aby na každém snímku zhasínaly raději aspoň dvě hvězdy a aspoň jedna v běžném zorném poli.

    Héra

  11. P

    Prvotní zlo

    Nov 11

    (Garf) Geniální šifra a naprosto dokonalé využití tak šíleného umělého terénu! Na šifru jsme došli za světla a strávili tam dost času (8-10:40?), ale potíž nebyla v nedostatku nápadu, jako spíš v realizaci řešení. Trochu vadila absence druhého výtisku mapy. Úplně nezafungovalo rozdělení se, protože jsme velmi brzy zjistili, že si stejně nedokážeme zapamatovat, co jsme našli, tudíž pak jsme prostě chodili s mapou jako jedna skupina a rovnou zakreslovali. Trochu jsme litovali, že už není tma, v noci to muselo být pěkné. Ale zas asi mnohem složitější na řešení - kvůli srovnávání kopců se snímkem, "parazitnímu" světlu byť třeba ztlumených světel týmů atp. My si třeba polarizace po doluštění první části všimli náhodou. Řešili jsme, jak vybrat dvojice záběrů a proč točit políčky (proti sobě) o 90 stupňů - pak jsme náhodně vůči sobě otočili dva záběry proti něčemu světlému a najednou to ztmavlo. Pak jsme tedy ještě chvilku řešili, jak to na ty dvojice využít, než nás napadlo zkusit se podívat na hvězdy. Shodou okolností jsme zrovna trefili na první pokus jednu, co zhasla :-D Dokonalý "aha efekt". Co vadilo, byly týmy dost nerespektující pokyny - tedy tak pečlivě zkoumající jednotlivé hvězdy, že často nebyly vidět (obklopené lidmi). U některých hvězd to bylo hodně hraniční z hlediska správné viditelnosti (zda v daném pohledu vidět je, nebo "zapadne" za horizont).
    @Jeníčci: Polarizaci nás vůbec nenapadlo řešit koukáním opět z jednotlivých míst pohledů - nebyl důvod. Prostě jsme zkontrolovali všechny hvězdy - na to stačilo jít (v podstatě náhodně) na několik málo míst, odkud člověk postupně všechny hvězdy zkontroloval. Zamítli jsme okamžitě možnost, že by polarizace fungovala jen z určitého směru (tj. obdoba směrových majáků), s tím, že to je moc složité (i na instalaci - kdyby někdo uklouznul, hvězda spadla, musel by jí někdo z orgů "zorientovat" opět do zcela správné polohy atp.).

  12. L

    Lesochody

    Nov 11

    Aplikovaní Hrošíci Kdyby to tam nebylo, tak by to byla dalsi vec, nad kterou bychom uvazovali (zvlaste, kdyz je barevne kodovani v pomuckach). Tak jsem rad, ze aspon tohoto nas orgove usetrili.

    Když už jsme nuceni do té fyziky (aniž by nás na to někdo upozornil a většina lidí se běžně nesetkává s polarizačními snímky v denním životě), tak bych zmínil jev https://cs.wikipedia.org/wiki/Haidinger%C5%AFv_snop , který umožňuje lidskému oku vnímat polarizaci světla na základě barev. V podstatě tak říci, že v barvě světel nemáme hledat šifru, znamená, abychom ji nehledali ani v polarizaci.

  13. B

    Borci v uvozovkách

    Nov 11
    Edited 3 months ago by Borci v uvozovkách

    Zpětně hodnotím tuhle šifru jako hodně zajímavou a zároveň i oceňuji její provedení (smysl pro detail a zároveň dostatečnou stylizaci "pohledů") a samozřejmě nápad! Kdybychom tam byli sami, a k tomu hrála jen ta hudba a blikaly hvězdy, byl by to asi nejintenzivnější zážitek ze šifrovaček za hodně dlouho dobu.

    Bohužel, jsme tam sami nebyli, čímž bylo zaměřování hvězd ztíženo, navíc v noci jsem měl problém vidět byť i kontury terénu, takže paradoxně, přítomnost ostatních týmů, které jinak rušily, pomáhala s osvětlením.

    Díky naší (hlavně mojí) nedůslednosti jsme tam pak strávili pěkných šest hodin, až do rozednění, protože jsem si vyzkoušel otáčení na nejbližších několika hvězdách, které buď nezhasínaly (Castor) nebo možná zhasínaly, ale nějak jsem si toho nevšiml (celý pohled 3). Škoda. (Richard)

  14. J

    Jeníčci

    Nov 12

    @Prvotní; zlo: Pokud jste měli vyluštěnu mezitajenku, tak byste měli vědět, že nabádala právě k tomu, jít znovu na stejná místa a vybrat znaky s otočenými snímky. Vy jste měli štěstí, že jste NÁHODOU zjistili zhasínání hvězd, takže odpadl i důvod někam znovu chodit. Takže buďte rádi, že jste i na této šifře měli kliku, a nedělejte z nás hlupáky, když jsme ji neměli. Nechodit na ostatních 9 míst a jen si vyznačit zhaslé hvězdy bychom uměli taky.

    Héra

  15. Z

    Zvířátka

    Nov 12
    Edited 3 months ago by Zvířátka

    @Jeníčci to z Vás nedělá Prvotní zlo, to ze sebe děláte sami. Pokud si tým, který přišel na 6. šifru v 7 ráno, stěžuje, že mu zničila hru, tak mi to přijde přinejmenším úsměvné (zvláště pokud je to tým, který už min. 2x prošel Tmou). I kdybyste luštili v průměrných časech (jakože jste do té doby byli spíš podprůměrní), tak byste se dostali nejdál na 8. Vyzkoušet si to hvězdu po hvězdě nebyla klika, ale vcelku logický závěr. Když už jste se striktně drželi pokynu v mezitajence, tak jste měli otáčet snímky a ne snímek.
    Jinak se přidáváme k těm, co by uvítali dvě mapy, ale je možné, že to byl úmysl orgů, aby družstva chodila najednou.

    Medvěd

  16. J

    Jeníčci

    Nov 12
    Edited 3 months ago by Jeníčci

    @Zvířátka: Tak jsme blbí, v pohodě. Ale ujasněme si pojmy. "Zničení hry" pro mě není to, že nedojdu do cíle. Je jím předčasný konec, s důrazem na ČAS, nikoliv číslo stanoviště. Hra pro nás skončila v 8 místo ve 13. O možnost projít Tmou jsme přišli již pěti hodinami na Papírkách, což byl jiný problém. A taky nejspíš jediná šifra, kde jsme byli podprůměrní, jinak bychom asi nebyli v nadprůměrné části pořadí, ne?

    Dále prosím nebrat mé názory za názor týmu. Proto jsou příspěvky podepsány jménem (na rozdíl od vašeho). Edit: Medvěd doplnil jméno.

    V mezičase jsem se dozvěděl, že nám na webinfo měla v 9:40 přijít nápověda, nicméně se objevila až někdy kolem konce hry. Někdy se to prostě nakumuluje.

    Héra

  17. Z

    Zvířátka

    Nov 12

    Jj, podpis jsem zapomněl, sorry, oni to moji spoluhráči nemají rádi, když se nepodepisuju ... ;-)
    Jestli Vám nepřišla nápověda (chodila po 3 hod., takže u Vás v 10, a to i pokud už se odeslal kód příchodu na další stanoviště), tak to je smůla ...
    Podprůměrní jsem myslel z těch, co prošli hvězdy, u těch co neprošli, nemám srovnávací údaj doby luštění hvězd.

    Medvěd

  18. Č

    Čtenářský kroužek

    Nov 12
    Edited 3 months ago by Čtenářský kroužek

    Moc krásná šifra, pečlivě zpracovaná, trochu náročná na vypracování. Dorazili jsme těsně před svítáním, takže jsme si užili chvíli tmy s hvězdami, ale většinu jsme dodělali za denního světla, takže jsme se nepřerazili na překážkách. Neautorsky jsme to prohlíželi hlavně na papíře, takže jsme si polarizace nevšimli (nevšiml jsem si jí ani, když jsem to obcházel s "filmem" sice jsem to hezky otáčel, ale asi jsem moc nekoukal přes to), měli jsme vypsané i hvězdy, které jsou vidět 90, 180 a 270 od původního pohledu na jednotlivých stanovištích 1-10. Po přečtení nápovědy jsme to už dali hodně rychle.. Zakroužkovali jsme v mapě, co zůstane vidět, zakroužkovali na papíře podle mapy a šli jsme.
    Ctirad

  19. P

    Prvotní zlo

    Nov 12

    @Jeníčci (Garf) Já z vás dělám hlupáky? :-O Páni... Já jen konstatuju, že po vyluštění první části a zjištění, že se jedná o polarizační filtr, jsme si řekli, že není naprosto žádný důvod obcházet všechna stanoviště znova... A mimochodem, bylo to pouhé popsání postupu, který jsme použili MY, takže se mi fakt nelíbí ten arogantní tón reakce... "Náhodou" - no, jako to, že mě napadlo, že by polarizační filtr mohl zhášet hvězdy, tak jestli je tohle "náhoda", tak by se za náhodu dalo označit jakékoliv prolomení šifry tím, že člověk zkusí nějaký princip a on to funguje. Sorry, ale meziřešení neříká naprosto nic o nutnosti obejít znovu místa - mluví jen o otočení snímků. I pokud bychom se rozhodli to obejít a došli na první (libovolné) místo pořízení snímku a otočili film, tak zjistíme to samé - nějaké hvězdy zhasnou. Dál bychom postupovali úplně stejně - zjistili u každé hvězdy, zda zhasíná. Bez obcházení dalších devíti míst. Takže jediný rozdíl byl v tom, že jsme to nezjistili až na prvním stanovišti, ale u první hvězdy, kterou jsme potkali.
    Takže zas nedělejte hlupáky z nás, že jsme "zase měli kliku" a že "nechodit na zbylých devět míst byste uměli taky" - evidentně neuměli...

  20. J

    Jeníčci

    Nov 12

    @Prvotní; zlo: "My si třeba polarizace po doluštění první části všimli náhodou." To je napsáno ve tvém prvním příspěvku. Dále se pak něco stalo "náhodně" a "shodou okolností". Tvůj poslední příspěvek s tím prvním vůbec nekoreluje. Omlouvám se, pokud jsem zněl arogantně, tón by měl být dotčený. Dotkla se mě velkopanská rada od toho, kdo měl dost štěstí, tomu, kdo měl dost smůly. Což neznamená, že měl jen štěstí a jen smůlu. Udělal jsem v té šifře špatně jen to, že jsem si nevšiml zhaslé hvězdy kdesi v koutě. Howgh. Nebudu již více plevelit toto vlákno, nevidím smysl v pokračování této debaty.

    Héra

  21. Z

    Zvířátka

    Nov 12

    @Jeníčci Sorry, že se k tomu vracím, ale já to furt nechápu: Dostali jste mezitajenku "OTOC SNIMKY O PRAVE UHLY VYBER ZNAKY ZNOVA", otočili jste jeden náhodně vybraný snímek, zjistili, že to nic nedělá, a chyba je na straně orgů, že na tom snímku nebyly minimálně dvě hvězdy, které zcela jasně a za každých světelných podmínek zhasínají??? Co jste tam ty další hodiny dělali?? Trochu víc sebekritiky by nezaškodilo ...
    Mimochodem orgové v cíli zmiňovali, že příprava této šifry byla tak náročná, že když před startem zjistili, že mezitajenka není úplně jednoznačná (nevím přesně v čem), tak se raději rozhodli to nepředělávat.

    Medvěd

  22. I

    Iontový stabilizátor

    Nov 12

    My jsme si na začátku oběhli celý terén, zakreslili hvězdy do mapy a pak rekonstruovali snímky od stolu. Že se jedná o polarizační filtr nás napadlo poměrně rychle, ale po vyzkoušení na čtyřech hvězdách (bohužel ani jedna nepohasla) jsme se na dost dlouho zadrbali. Dál nás dost rušili okolní týmy se svými světly, protože v nejexponovanějším čase (kolem 2. ranní) opravdu málokdo používal tlumené světlo.

    Šifra opravdu povedená, poměrně pracná, ale nebýt našeho neštěstí s výběrem hvězd pro ověření závěru, byla by nám šifra zabrala pod hodinu, takhle jsme tam strávili skoro dvě. Ale za to už mohla i únava.

    Kulda

  23. coredump

    Nov 12

    Tady jsme zakysli na devět hodin. Že fólie je vlastně polarizační filtr jsme si všimli tak asi v první minutě - podle pokynů jsme chtěli rozstříhat, a už po rozstřihnutí na dva sloupce a náhodném prosvícení jedné poloviny jsme si všimli, že druhá polovina tmavne a mění barvy. Pak jsme docela dlouho strávili překreslováním reality do mapy. Přes fólie nebylo vidět vůbec nic (možná kdyby bylo jasno, tak aspoň ten obzor by napasovat šel, takto ale ne). Proto jsme používali hlavně papírovou verzi. Některé situace podle mě v realitě neodpovídaly (tuším že u 8 bychom se museli dívat skrz kopec, jinak jsme byli příliš vysoko na to, aby tohle odpovídalo). Protože v pokynech bylo nesvítit a chovat se tiše, odebrali jsme se s přepsanou realitou do ústraní. Vyluštili jsme mezitajenku, pro jistotu zkontrolovali jestli se hvězdy nechovají v polarizovaném světle nějak divně (trochu měnily barvy, teda těch pár, které jsme kontrolovali, a barvy bylo doporučeno neřešit). Tak jsme se vrátili do ústraní a zkoušeli například překládat snímky přes sebe (proto tam asi byla na okrajích tak "filmová" perforace, proti skutečné perforaci z kruhových a ne oválných děr, asi aby to navozovalo "propojte dva snímky tady a otočte o 90°"). Dokonce se nám podařilo odlepit vytisknutou vrstvu od polarizační vrstvy. Zkoumali jsme, proč jsou šedé čáry dobře viditelné i po nasvícení zboku (těch 90°), zatímco černé nikoliv. Udělali jsme několik návratů k šifře za účelem dopřesnění poloh hvězd, že by se třeba otáčel směr pohledu o těch 90 °, a tak podobně. Někdy v mezičase přišla nápověda, která říkala totéž co mezitajenka, a co jsme ze značné části věděli už od první minuty. Teprve návrat k šifře asi po těch devíti hodinách od příchodu, teď už rovnou s cílem prozkoumat _všechny_ hvězdy, jestli náhodou nevydávají polarizované světlo, vedl k facepalmu.

    Obecně tento typ šifer nemám rád - sice na pohled efektní, ale člověk si pořád nemůže být jistý, kdy už má celé zadání, kdy už má realitu přepsanou na papír dostatečně. A tady dokonce přímo pokyny organizátorů odváděly od toho sedět na místě a řešit (nehledě na obecná pravidla, která většinou velí neřešit poblíž stanoviště). No a za dne to nejspíš bylo na řešení lepší - v první fázi bylo vidět obzor a kopečky, ve druhé fázi bylo vidět týmy jak se koukají přes svisle otočené obrázky.

    Vyřešili jsme, překonali jsme devítihodinový zákys, ale nijak zvlášť dobrý pocit z toho nemám.

  24. P

    Prvotní zlo

    Nov 12

    @Jeníčci (Garf) Ano, náhodou jsme si všimli polarizace. Pak jsem jí šel vyzkoušet (bez konzultace s týmem) na hvězdu a shodou okolností jsem trefil hned na první pokus zrovna hvězdu, co zhasla... Tolik k těm "náhodám a štěstí". Dost mě mrzí, že obyčejný popis situace v mém prvním příspěvku automaticky bereš jako kritiku. Čtu po sobě ten příspěvek znovu a teda pořád v tom nevidím tu "velkopanskou radu" - jen jsem komentoval, že náš postup byl nějaký, což bylo v reakci na Tvou stížnost, že mohly z každého místa zhasínat aspoň dvě hvězdy, aby to bylo jednoznačné.
    @coredump Máte můj obdiv... zakysnout na 9 hodin a nevzdat, na to asi fakt nemáme morál... Souhlasím s některými věcmi: potmě není vidět horizont, týmy s čelovkama pomáhají/nepomáhají, asi by bylo víc fér, kdyby org všem říkal, že na tomto místě můžou týmy luštit kdekoliv (ale vysvětlit, že by neměli rušit ostatní - poukázat na to, že tam jsou nějaká světla, jde i bez toho, aby to nějak zásadně "pomohlo" v luštění), ale jinak třeba z vlastní zkušenosti (jakože se člověk neubrání koukat, co dělají lidi kolem) bych řekl, že toho, že někdo otáčí filmy o 90° a kouká na ně, jsme si fakt nevšimli - a současně, když jsme to dělali my sami, měl jsem pocit, jak kdybychom měli nad hlavou červený vykřičník, co říká "hej, koukejte, co je pak potřeba udělat" :-D

  25. J

    Jeníčci

    Nov 12

    Protože vše jistě čtou orgové, chci jim potvrdit, že pravda je to, co píšu já v prvním příspěvku, a ne to, co o mně píšou Garf a Medvěd. Opakuji tedy že chápu, že při tak obtížně konstruovatelné šifře bylo těžké až nemožné zajistit stejnou viditelnost efektu na všech snímcích. Nestěžuji si na orgy, ale na smůlu. Slovo "chyba" jsem nikdy nepoužil, jen "smůla".

    Pokud něco mohlo být chybou orgů, tak pozdní příchod nápovědy. Byla označena časem 9:40, ale, pokud kolega něco nespletl, nebyla na webu ani kolem 11.

    Héra

  26. R

    Rychlé krychle

    Nov 12

    Tak pro mě osobně se hvězdy zařadily mezi nejhorší šifry, co jsem na "svých" šesti Tmou zažila, což bylo tedy zčásti způsobeno i tím, že jsme tu zrovna měli trochu krizovku, ale zčásti i organizací šifry. Poznat potmě, který kopec a kůl je který, byl dost opruz. Velký počet lidí zohršoval orientaci, často jsme stáli těsně u sebe a přesto jeden hvězdu viděl a druhý už ne, protože mu v zákrytu někdo stál, o svícení čelovkami a zkoumání hvězd z pěticentimetrové vzdálenosti nemluvě... A když pak přišla nápověda s polarizací (kterou jsme mimochodem hned na začátku na základě zmínky o barvách zavrhli), bylo pro změnu už světlo - což sice usnadňovalo orientaci v mapě, ale znesnadňovalo určení zhasínajících hvězd - tři lidi z týmu se nebyli u některých hvězd schopni shodnout, jestli svítí nebo nesvítí. Myšlenka pěkná, ale ta realizace v daném počtu týmů mi prostě přijde nešťastná.
    Zdeňka

  27. S

    Slabikotvorné N

    Nov 12

    Náš nejdelší překonaný zásek v historii. No, aspoň teď už víme, co je to polarizace. Vyluštit po v našem případě dlouhém a pracném pojmenovávání hvězd jen mezitajenku bylo docela frustrující. Ačkoli jsme se nejdřív snažili nesvítit a nerušit tak ostatní týmy, moc to nešlo - přes snímky prostě nešlo potmě vidět, jestli jsme na správném místě nebo ne. Po několika nápadech, co znamenají pravé úhly, jsme se vrátili na místa činu a otáčeli snímky. Ale protože jsme se vlastně nedívali přímo skrz snímky (protože se nám tak nedařilo zjistit, jestli stojíme na správném místě), nic se nestalo a tuto možnost jsme zavrhli. A pak přišla ta nápověda. A to nás zmátlo nejvíc. Měla nám totiž prozradit, jak se dívat přes snímky, a obrázek ukazoval dva snímky přeložené přes sebe. Prostudováním textu jsme zjistili, že přeložením snímků do pravého úhlu můžeme odhalit polarizované a nepolarizované světlo. Jen jsme nechápali, jak jsme měli z mezitajenky pochopit, že máme dát dva snímky na sebe. Pak jsme si asi pět hodin hráli s překládáním snímků a zkoušeli, která hvězda přes ně není vidět. Nebyla ovšem vidět žádná, když byly dva snímky na sobě. Pak se konečně rozednilo, spící členové týmu nezasažení našimi marnými postupy se vzbudili, zkusili správný postup a šlo se.

  28. Tupouni

    Nov 13

    Za mě jedno z těch úžasných aplikování šifer ve 3D prostoru. Skvělý zážitek díky všemu, z čeho se šifra skládala - navzdory našemu zákysu, nepochopení mezitajenky, nepochopení nápovědy, bezohlednosti (sorry, je to tak) desítek týmů, které se do prostoru nahrnuly v mediánu pole a fatálně změnily svým postáváním ve shlucích uprostřed plochy a svítícími čelovkami podmínky pro všechny (i pro sebe)...

    Vadilo vám jedno zadání? A co vám ještě vadilo? Tma, zima? Proč jste to nevzali jako vlastnost (shodnou pro všechny) a tedy i výzvu? My si rozdělili rozstříhané snímky a rychle identifikovali pohledy, pak oběhli s mapou asi 6 míst a identifikovali jména hvězd, zbytek už šel dovodit přímo z "mapy" (ano, schopnost prostorové představivosti a schopnost číst vrstevnice výhodou).

    Vadilo vám, že "z každého místa nepohasínaly alespoň dvě hvězdy?" Proboha proč? Kdo je autorem úvahy, že když nepohasínají hvězdy, na které se dívám, tak nepohasínají jiné? Lenost to oběhnout? Nám stačilo postavit se postupně na celkem 3 předem odhadnutá místa, ze kterých se dal přehlédnout významný kus prostoru a vyškrtat si "svítí/nesvítí"... Vůbec nebylo nutné "obíhat všechny pohledy". Myšlenku, že by polarizace byla směrově selektivní (tedy stmívání by bylo vidět jen z konkrétního směru) bylo možné zavrhnout ihned při pohledu na konstrukci jevu - orgové všechna světla (hvězdy) obepnuly fólií (na pohled stejnou, některá polarizovala, jiná byla "fake"), tudíž fólie pracovala shodně do všech stran.

    BTW jsme odhalili zajímavou vlastnost, kterou jsme dlouho považovali za "správný postup": Mezitajenkový pokyn "otočit o pravé úhly" jsme interpretovali tak, že na místě pohledu se fólie otočí "o pravý úhel doleva/doprava". Výsledkem byla pozoruhodně jednoznačná zjištění - po tomto otočení bylo možné vidět v terénu "právě jednu" hvězdu. Skoro vždy. A tam, kde ne, bylo možné namapovat "to co nyní vidím" do zakreslených hvězd na fólii (jedna vlevo a jedna uprostřed). Inu, také jsme si užili... Dost možná je to právě ona nejednoznačnost mezitajenky, o které orgové (údajně v cíli) hovořili.

    Za mě - jen houšť šifer ve 3D prostoru! :)

    Tupoun vop

  29. N

    Název týmu:

    Nov 14

    Také jsme se v prostoru otočili o 90 ° a zjištěním, že tam je skoro vždy právě 1 hvězda (v té době jsme ještě neměli správně určené všechny polohy), jsme strávili taky nějakou tu půlhodinku.

  30. J

    Jeníčci

    Nov 14

    Zkusím globální zhodnocení. Šifra má neotřelý nápad a je velmi zajímavě využit (polarizace). Skvěle byl vybrán terén s bonusem, že byl k dispozici i záchod. Výhodou šifry je, že v okamžiku, kdy hráči zjistí, že otáčením fólie lze zhasínat světla, stanou v úžasu a se slovy "ty brďo" zapomenou na všechno, na co dosud při řešení nadávali. Tohle vše zaručuje kladné hodnocení nepříjemnostem navzdory. Včetně zákysů.

    Noční nepříjemností je praktická neřešitelnost. Hráči mají potmě za úkol srovnávat podrobně kresbu na papíře s terénem až přibližně 50 metrů daleko bez použití světelných zdrojů! Alternativní metodou je zírání do tmy přes tmavou fólii. Protože je to nemožné, tak se svítilo a každý hledal kompromis mezi potřebou svítit a snahou nekomplikovat život ostatním. V závěrečné fázi je tma výhodou, jelikož jsou vidět pouze hvězdy, takže jejich zhasínání je velmi nápadné.

    Za světla je značně snížena viditelnost hvězd, k čemuž dále přispívá větší množství lidí, neboť více dochází k zakrývání světel. Důsledkem malého kontrastu světel s okolím je hůře objevitelné zhasínání. Když něco skoro není vidět, nemusíte si všimnout rozdílu, když to už vůbec není vidět.

    Řešením těchto potíží by mohlo být, kdyby byl úplně zakázán vstup do prostoru s hvězdami. Hráči by chodili pouze kolem vnější hranice. Zajímavou otázkou potom je, zda snímky pořizovat pouze z této hranice, nebo i zevnitř s nutností si viditelnost představovat či konstruovat. Ale to je akademická otázka.

    Otázkou orgů bylo, jak dalece přivést v mezitajence hráče k ozřejmění polarizace či jejího důsledku. Jednou krajní možností bylo něco jako "podívejte se znovu, ale jinak", čímž by druhá fáze byla vědomostní soutěží z optiky. Na opačném konci je takový popis činnosti, že jeho aplikací by řešení praštilo do očí, čili druhá fáze by byla jen mechanickou záležitostí. Orgové se vydali blíže k té druhé cestě. Rozhodli se ale od toho okraje vzdálit tím, že sníží počet zhasnutých hvězd. Bohatě by stačilo "Purkyňova" s upřesnítkem, případně i jen "Purkyně" (á la Burian). Ideálně vyváženě z každého snímku jedno písmeno "PurkyňovaS". V praxi byla mezi snímky extrémní nevyváženost - někde zhasínalo vše či skoro vše a blízko (4, 7, 9), jinde jen jedna z pěti daleko a na kraji (2, 10). Také musím přiznat, že jsem se mýlil, zvyšování počtu zhasínaných hvězd (=snižování počtu písmen v cílovém hesle) by konstrukci šifry ulehčovalo, nikoliv ztěžovalo.

    Poslední mně známou vadou na kráse šifry je možnost projít s pomocí jiných týmů. Viděl jsem několik hráčů, kteří "chytře" neobcházeli všechna místa pořízení snímků, ale jen jednotlivé lampy. Přikládali fólie až ke světýlkům a točili s nimi. Neopakoval jsem to po nich, protože jsem k tomu neměl důvod, ani jsem to neříkal zbytku týmu. Jistě to však viděli i mnozí jiní a mohli zkusit tuto "náhodnou" informaci použít.

    Poslední připomínku se zdráhám nazvat vadou, byť fakticky znamená, že autorské řešení je naprosto špatné. Postupujme striktně podle návodu v mezitajence. Stojíme a před sebou máme fólii, v jejímž okénku vidíme přesně to, co je za ní v terénu. Otočme fólii (nejlogičtěji z principu věci kolem středu obdélníku) o 90 stupňů. Možná něco zhasne a možná ne, každopádně se však některé hvězdy dostanou tzv. mimo výseč, tedy přestanou být viditelné v okénku fólie. Tuto metodu výběru písmen jsme zkoušeli, ale nevedla k cíli.

    Héra