Tupouni

Member

Last active 3 months ago

 1. 4 months ago
  Tue Nov 13 17:44:26 2018
  Tupouni posted in 10 Punčocha.

  Hlasime tez cestu na Rezavou studanku. Ok jsme spocitali ruzne 15 az 17. Vylozene nase chyba. Proste tam prisli dva clenove, zacali to zkoumat, prichazely dalsi tymy, tak to zrychlene spocitali a okamzite se "shodli, ze toto informaci nenese". Hmm... :( Tech variant a myslenek, ktere jsme pak vygenerovali... Po hodine hlasovani o nejzdarilejsi a nejpravdepodobnejsi interpretaci - vyhrala ta Rezava studanka. Mj. i kvuli konske farme - Pipi preci jezdila na koni. Pipi byla rezava. Napoveda na Sychrove odkazovala na oci a studanky vypadaly (skoro) jako ty oci... pro me vsechno toto slabe a nejednoznacne, ale nic lepsiho jsme nemeli a byl jsem prehlasovan...

  ...a kdyz jsem kus pred studankou videl zasmusile tvare Proudovych krtku hypnotizujicich mapu, bylo jasno... :)

 2. Tue Nov 13 17:30:43 2018
  Tupouni posted in 06 Hvězdy.

  Za mě jedno z těch úžasných aplikování šifer ve 3D prostoru. Skvělý zážitek díky všemu, z čeho se šifra skládala - navzdory našemu zákysu, nepochopení mezitajenky, nepochopení nápovědy, bezohlednosti (sorry, je to tak) desítek týmů, které se do prostoru nahrnuly v mediánu pole a fatálně změnily svým postáváním ve shlucích uprostřed plochy a svítícími čelovkami podmínky pro všechny (i pro sebe)...

  Vadilo vám jedno zadání? A co vám ještě vadilo? Tma, zima? Proč jste to nevzali jako vlastnost (shodnou pro všechny) a tedy i výzvu? My si rozdělili rozstříhané snímky a rychle identifikovali pohledy, pak oběhli s mapou asi 6 míst a identifikovali jména hvězd, zbytek už šel dovodit přímo z "mapy" (ano, schopnost prostorové představivosti a schopnost číst vrstevnice výhodou).

  Vadilo vám, že "z každého místa nepohasínaly alespoň dvě hvězdy?" Proboha proč? Kdo je autorem úvahy, že když nepohasínají hvězdy, na které se dívám, tak nepohasínají jiné? Lenost to oběhnout? Nám stačilo postavit se postupně na celkem 3 předem odhadnutá místa, ze kterých se dal přehlédnout významný kus prostoru a vyškrtat si "svítí/nesvítí"... Vůbec nebylo nutné "obíhat všechny pohledy". Myšlenku, že by polarizace byla směrově selektivní (tedy stmívání by bylo vidět jen z konkrétního směru) bylo možné zavrhnout ihned při pohledu na konstrukci jevu - orgové všechna světla (hvězdy) obepnuly fólií (na pohled stejnou, některá polarizovala, jiná byla "fake"), tudíž fólie pracovala shodně do všech stran.

  BTW jsme odhalili zajímavou vlastnost, kterou jsme dlouho považovali za "správný postup": Mezitajenkový pokyn "otočit o pravé úhly" jsme interpretovali tak, že na místě pohledu se fólie otočí "o pravý úhel doleva/doprava". Výsledkem byla pozoruhodně jednoznačná zjištění - po tomto otočení bylo možné vidět v terénu "právě jednu" hvězdu. Skoro vždy. A tam, kde ne, bylo možné namapovat "to co nyní vidím" do zakreslených hvězd na fólii (jedna vlevo a jedna uprostřed). Inu, také jsme si užili... Dost možná je to právě ona nejednoznačnost mezitajenky, o které orgové (údajně v cíli) hovořili.

  Za mě - jen houšť šifer ve 3D prostoru! :)

  Tupoun vop

 3. Tue Nov 13 16:52:59 2018
  Tupouni posted in 08 Pipi.

  ...ty pihy dávaly docela hezkej Braille... :)

 4. last year
  Mon Nov 6 14:27:12 2017
  Tupouni posted in 4. Barvy.

  Omlouvám se ORGům za svá vyjádření v tomto vláknu, pokud v nich jakkoliv vyvolala pocit útočnosti. Plný text omluvy ve vláknu "3. Přání".

  vop

  HOWGH!

 5. Mon Nov 6 14:24:11 2017
  Tupouni posted in 3. Přání.

  Honzo a Ivo
  a samozřejmě ostatní ORGové!

  V tomto vláknu jde o bouři ve sklenici vody. Spíše omylem jsem do něj umístil slovo o bohorovnosti. Nyní mě to velmi mrzí. OMLOUVÁM SE ZA TO. Nenapsal jsem to proto, že bych na šifře Přání viděl nějaký zásadní problém. Napsal jsem přece, že jsme to dali vlastně na první dobrou. Toto zmatení pojmů či spíše dojmů mě mrzí a ještě jednou se omlouvám a uvádím vše na pravou míru.

  Stejně tak bych rád uvedl na pravou míru důvod toho, proč jsem tak reagoval - byla to reakce na vývoj v jiném vláknu. Ano, ve vláku Barvy, kde jsem očekával alespoň ono "Ajtakrajta! to je malér...". Nicméně jsem cítil spíše "To je váš problém, vyřešit to šlo". Ano, dle statistik prošlo přes tuto šifru 135 z 212 dorazivších týmů. Nicméně 71 z nich díky totálce. Tedy bez totálky úmrtnost 70 % na šifře č. 4! Zde jsem Ivo očekával ono lidské "týmy, je nám moc líto, že jsme si neměli možnost vyzkoušet testery na CMYK soutiscích z ofsetové tiskárny, protože nám to přišlo nemístně drahé... prostě fakt mrzutá chyba..."

  OPRAVDU VÍM, KOLIK PRÁCE DÁ UDĚLAT HRA TĚCHTO ROZMĚRŮ. SKLÁNÍM SE PŘED KAŽDÝM Z ORGŮ. UPŘÍMĚ. A VÁŽÍM SI JICH I PROTO, ŽE VŽDY BRALI DISKUSI JAKO ZPĚTNOU VAZBU A VĚŘÍM, ŽE TO TAK JE A BUDE VŽDY.

  Svoji kajícnost doplňuji slibem již letos do fóra nepřispívat a nabídkou setkání u piva (komplet na můj účet samozřejmě!) každému, kdo se na ORGování hry letos podílel.

  vop

 6. Mon Nov 6 13:40:37 2017
  Tupouni posted in 1. Diskuse.

  @Tmou.org pořád šlo průběžně luštit jedničku a těžkou šifru tak přeskočit

  ...uvědomuješ si, že toto říká ten, který dokonale ví, jaký je přesný princip Šifry1 a Šifry2? A že hráči to v bodě nula netušili vůbec a rozklíčovali to minimálně po nalezení a vyluštění 3 (nebo i 5) kousků ze sady Šifry č. 2 ? Včetně toho, že rozhodnout se, zda mám opravdu těžkou šifru, nebo ty ostatní jsou ještě těžší, může hráč udělat až je má všechny v ruce???

  Neztratila se někam ta důležitá věc, že ORG musí nutně umět přemýšlet jako hráč, zatím co hráč nemusí vůbec myslet jako ORG?

 7. Mon Nov 6 08:44:48 2017
  Tupouni posted in 1. Diskuse.

  @Ústřední topení taková monstrozita si o chyby koleduje už principiálně

  Jo Honzo, za mě to byla myšlenkou VÝBORNÁ VĚC a když by byla bez chyby, byla by asi kandidátem na šifru ročníku. V kombinaci s chybami a s (nevyváženými) vlastnostmi šifer na dvojkách plus (zatím) naprosto alibistický postoj ORGů k otázce "měli/mohli" jsme z šifry1 luštit "jeden/kterýkoliv" princip ale vytvořila v podstatě (no_a_teď_hledám_to_slovo)...

  Za mě byla Šifra1 v podstatě to, co nám zachránilo obecnou radost ze hry - prostě jsme si narozdíl od jiných okamžiků zaluštili, zažili mnoho radostí z vylomených tajenek.

  PS. teda až na myšlenku přepočítávat u každého tvítu počet znaků! To není šifra, to je pruda...

  vop

 8. Mon Nov 6 08:34:40 2017
  Tupouni posted in 3. Přání.

  My to dali na první dobrou, jak jsem z šifry slyšel slovo OSTROV, hned jsem dával slovo CACOVICKÝ... s tím, že "už jsme na mapě terénu". Nicméně pohled do terénní mapy nebrněnský zbytek týmu zviklal... jiné řešení cíle však nedokázali navrhnout a tak jsme šli tam.

  @Tmou.org ...Protože se zatím nevyskytujete na území dodané mapy... Protože jste do té doby hráli podle vlastních plánů Brna... Protože jste ještě poměrně daleko od terénu, takže je vhodné předpokládat, že to ještě na terénní mapě nemusí být.

  Ivo, bohorovnost ORGů různých her v diskusi po hře vždycky překvapí. Teda ale letos je tady obzvlášť silná. Co je to za větu "Protože se zatím nevyskytujete na území dodané mapy"? - vždyť ta šifra ukazuje "do území dodané mapy". Co je to za větu "...je vhodné předpokládat, že to ještě na terénní mapě nemusí být"? - to je opravdu jediná správná reakce ORGa na nejednoznačnost/víceznačnost/atp. řešení jen věta MÁTE PŘEDPOKLÁDAT ? Sry, funguje to dle mě opačně - ORG má předpokládat! Má předpokládat, že bude pro provedení šifry nevhodné počasí, nevhodné světlo, že uvedený výraz může část týmů objektivně vykládat jinak, že jinak geniální nápad autora šifry vytváří nerovnoměrnou regulérnost pro různé týmy, finální tiskové provedení bude mít jiné vlastnosti než testovací atp. ORG na to má totiž nejen postavení (odpovědnost), ale i čas a nástroje to řešit. Týmy nemají ani jedno. Tedy krom zkušeností s tím "jak by to mohlo být, když by tam byla chyba", "jak to asi původně mysleli", "kdo je asi autorem - toho znám - ten jistě chtěl aby...", "je jistě potřeba vzít v úvahu problém rozdílu ofsetového a laserové tisku kombinovaného s nesprávným (=amatérským) exportem/importem formátů barev". Jenže toto jsou už vlastnosti jen malého počtu týmů, které jsou buď kyborgy, nebo kyborgům dýchají na záda. A pomyslné nůžky mezi týmy se úspěšně rozevírají... :(

  Ehm... abych nebyl nespravedlivý, ORG Honza Klusáček bohorovnost ve vláknu ke startovní šifře nezvolil.

  vop

 9. Sun Nov 5 14:15:29 2017
  Tupouni posted in 2. Kolečko.

  @První pokus ...tak vždy vyluštili nejprve první level a šel na další stanoviště kolečka a mnohem lépe se mu pak dedukovalo, jak celé kolečko funguje.

  Jj, jinak vazne velmi hezky system Sifry1 a kolecka Sifer2 castecne vylil s vanickou i dite... Krom toho, ze postup na Sifru3 trval odhadem 4x vice casu, nez u "beznych" (linearnich) rocniku (s prihlednutim k zakazu delit tym), trvalo pochopeni principu kazdemu tymu (stegano/znalostni/substituce...) jiny cas...

 10. Sat Nov 4 17:28:41 2017
  Tupouni posted in 4. Barvy.

  @Albert Stallone ...cilize je to o štěstí, zda je v daném týmu někdo, kdo to vubec rozlisi.

  Nejde o to, zda "rozlisi", fyzicky je rozdil natolik limitne nulovy, ze ho proste z principu musis prohlasit za shodne barvy. V opacnem pripade bychom mohli na zadani najit dva "prakticky temer identicky modre prouzky" a cvicne jeden z nich prohlasit za fialovy...

  @Albert Stallone Ale budiž vám útěchou, ze my se zase na docela dlouho nechali svést téměř shodnymi šířkami barevných bloků na pomůckách a na sifre... L.

  No tech rozmerovych shodnosti tam je DALEKO vice ... cela rada dvojic (ca 6 dvojic?) prouzku ma vzdalenost presne (+/- 0,1mm) odpovidajici ruzne vzdalenosti mezi radky s pismeny v TMOUbulce vzdaklenosti tedy definuji posun v abecede), nekolik bilych prouzku ma IDENTICKY rozmer (vysku) jako jeden radek v TMOUbulce... , loga na obou papirech jsou identicka a identicky posazena od praveho okraje (tedy navadi k prilozeni na TMOUbulku) atd...
  Vtipna je i vysoka podobnost fyzicky rozmerova i rozmistenim a rozmery grafickych prvku se (skladanou) univerzalni jizdenkou DPmB...

View more