silhouette

04: NABOJNICE

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:07

Diskuze o šifře 4 NABOJNICE.


Ž
žjb (adamat) #2 6. 11. 2022 11:53

Sloužilo k něčemu označení růžice písmeny SVJZ? Neodpovídá to poloze ulic ani v Brně, ani v Modřicích. Či to mělo být jen vodítko „díváte se plus minus na mapu“?

To první nás ale i tak přiblížilo k řešení – Husova je na západ od orloje, Nádražní na jih, Benešova s trochu přimhouřenýma očima na východ a jen ta Masarykova to kazila, ale protože zbytek dával něco rozumného a folie měla zjevně sedět do teček, tak už jsme to ubili, aniž bychom viděli mapu Modřic nebo zjistili, že ty dílky ulic by do sebe při rozstříhání folie zase hezky seděly.

To, že délka šipky Z přesně odpovídá součtu délek ostatních šipek, je náhoda? Význam jednotlivých délek jsme později sice odhalili, ale tenhle vztah mezi nimi nám dlouho vrtal hlavou.


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #3 6. 11. 2022 17:16

Tato nám hodně nesedla a dali jsme ji nakonec, až když jsme se přestali snažit ji pochopit.

Po asi 10 minutách máme 4 ulice, které odpovídají směrům a v nich domalované puntíky na násobky délek směrů. Tušíme, jak dlouhé názvy hledáme (pracovali jsme se silným a chybným předpokladem, že by bylo hezké mít v zadání cestu přes první i poslední písmeno, ať je čeho se chytit).

A pak se snažíme 4 hodiny vysvětlit si ty transformace. Východ a západ nejsou v růžici proti sobě, takže zatímco fyzicky se jde po jedné ulici tam a zpět, tak po mapě toto nefunguje. Představovali jsme si mapu deformovanou po kvadrantech, která se nechová ortogonálně (např. SV kvadrant je jinak deformovaný než SZ). Z umístění v zadání nám vycházelo, že hledáme ulice v SZ kvadrantu od původního Svoboďáku, které musíme namapovat na ulice druhého Svoboďáku. Ale další zmatení bylo v tom ty ulice byly v zadání rovné – jako kdyby přímo vycházely od Svoboďáku a to tím správným směrem.

Nepomohlo ani to, že jsme se nemohli chytit toho, jak dlouhé názvy aspoň hledáme.. dlouho jsme si mysleli, že jedna z hledaných ulic musí být čtyřpísmenná.

Nakonec jsme v zoufalství zjistili, že ty puntíky se dají narvat na čtyři původní ulice na folii a ty se nacházejí poblíž. Tak jsme vyhodili mentální mapu neortogonální mapy, přečetli řešení a za stálého nadávání na růžici se přesunuli na pětku.


ÚT
Ústřední topení (Index) #4 6. 11. 2022 17:29

My to celé vybruteforceovali přikládáním fólie a hledáním ulic, které mají správně daleko od sebe políčka. Že jsou stejné ulice v Modřicích jsem zjistil až dnes z fóra. Bychom asi dost možná nedali poslední šifru :) Nebo možná jo. Jen by mne zajímalo jestli znovupoužití principu, který vlastně nebyl nutný k vyluštění, byl cílený trest za haluzení nebo vás nenapadlo, že lze 4 vyluštit bez nalezení ulic.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #5 6. 11. 2022 17:37

My jsme teda postupovali tak, že si nejdřív Terka všimla, že jsme na náměstí Svobody. Potom jsme vyndali folie (pže proč ne!) a koukali se do mapy, jestli tak najdem Masarykovu a spol. Z vybraných jsme zkoušeli přikládat, protože směrová růžice nás spíš mátla. Puzzlíkové konce nám zapadly a šlo se dál.

Bychom asi dost možná nedali poslední šifru

No my jsme s tím bojovali i se znalostí tohohle řešení :)


Org
Organizátoři (Jiri Kozel) #6 6. 11. 2022 19:06

[4]

Jen by mne zajímalo jestli znovupoužití principu, který vlastně nebyl nutný k vyluštění, byl cílený trest za haluzení nebo vás nenapadlo, že lze 4 vyluštit bez nalezení ulic.

Nebyl to cílený trest. A nenapadlo nás, že lze 4 vyluštit i bez zjištění, že právě dané 4 ulice jsou v Modřicích. On na podobné úvahy nebyl čas, protože verze, kterou jste viděli na hře, vznikla až dva týdny před hrou.


NM
Nočný motýľ (Jeffer) #7 6. 11. 2022 20:01

My sme využitie 1A zamietli s tým, že nie je úplne košér použitie znalostí zo šifry, ktorú tím pre postup v hre nemusel (vy)riešiť (bez ohľadu na to, ako málo je to na 1A oprávnený predpoklad).

Zabilo nás strašne veľa iných „náhod“, ktoré sa v súvislosti so šifrou analyzovať dajú. A tieto pokusy svojou márnosťou postupne uďobali tím.


ČR
Černý racek (Ondra) #8 6. 11. 2022 20:41

Taky jsme si místních ulic nevšimli a při řešení nás to nijak nebrzdilo. Viděli jsme brněnský orloj, tak jsme vysypali ze skladu šifer vše, co jsme naposled k orloji použili, a zkusili, jestli něco nepasuje. Hned ta nejmacatější Husova pasovala krásně a od ní se dalo odrazit ke zkoušení ostatních. Určitá nejistota při odchodu souvisela pouze s tím, že RYBNIK byl dost na východní hranici toho, co intuitivně vnímám jako SEV.


C
Chlýftým (Aleš) #9 7. 11. 2022 09:26

Tohle kombo 1a-4-cíl považuju za nejslabší článek jinak povedené hry. 1a sama o sobě je fajn šifra, tam mám nula výhrad. Horší je to tady, protože dostaneme orloj, který je jen v Brně (o tom, že jsme luštili na náměstí Svobody, jsem se dozvěděl včera z řešení šifry), a teď máme hromadu možností jak využít šifru 1a, čímž myslím její zadání. Nakonec jsme nějak popřikládali průsvitky na tečky, ale nevěděli jsme, proč to děláme; tajenka ovšem vyšla. Moje pobitvěgenerálské rady by byly… jiná tajenka trojky, na zadání jakože škrtnout orloj a vedle něho třeba načárat nějaký modřický monument. Úplně si dokážu představit, jak v cíli dělám to samé, ale teď už bez toho, aniž bych měl šanci dojít k výsledku. No, ale někdy se mi w3w muselo vrátit.


ČR
Černý racek (Ondra) #10 7. 11. 2022 10:30

[9] Myslím, že v cíli bys odhadnul, že je to trojkovka a tajenka začíná HESLO, a zbytek domlátil. Podle časů řešení bych tipnul, že to tak udělali i někteří z došedších.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #11 7. 11. 2022 10:51

[10] Správný tip, ROFLi v dryáčnickém souboji o bronz udělali přesně tohle a porazili Tužky, které se to snažily luštit.


TAP
Triky a povery (Petr) #12 8. 11. 2022 09:06

Fakt se dalo využít 1a? :D My jsme jej využili pouze tak, že jsme našli 4 ulice stejného jména jako brněnské, všimli si, že body v zadání leží na 4 přímkách, podle orientace ulic v souladu s růžicí a deltou mezi písmeny jsme do zadání vypsali jména těchto ulic, a na tečkách jsme četli řešení …


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #13 8. 11. 2022 10:06

Fakt se dalo využít 1a? :D My jsme jej využili pouze tak, že jsme našli 4 ulice stejného jména jako brněnské, všimli si, že body v zadání leží na 4 přímkách, podle orientace ulic v souladu s růžicí a deltou mezi písmeny jsme do zadání vypsali jména těchto ulic, a na tečkách jsme četli řešení …

Dokonce to puzzlíkovatě sedělo, takže to zjednodušilo tu mentální práci :)


Ü
Übertým #14 8. 11. 2022 10:19

[13] My sme si tiež spojitosť s fóliami neuvedomili, šli sme podľa zhodných ulíc a deformovaných smerov. Toto dosť pomohlo v cieľovej šifre, kde sme išli na prvú dobrú autorsky.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #15 8. 11. 2022 11:28

Všimli jsme si stejných ulic – a vysvětlilo nám to, proč se na startu některé tvary dílků tak docela nepoužily. Jedno zadání ze startu jsme měli nerozstříhané, to jsme rozstříhali teď, dílky hezky lícovaly, růžici jsme použili spíš jen pro základní pochopení, že směry ulic budou trochu jiné než ve skutečnosti. A bylo to.


PZ
Prvotní Zlo (Garf) #16 8. 11. 2022 15:56

Po asi 2 h a různém přikládání poslepovaných proužků s ulicema na křivku přišel aha efekt: tečky jsou na přímkách. A tady jsou děsně daleko. Hele, Husova tam jde. Takže vymyslet, které ulice tam pasují (naštěstí se velikostně docela lišily). A hurá… Vyřešeno. Že jsme byli na náměstí Svobody jsme zjistili až ve vlaku domů ;-)


PZ
Prvotní Zlo (Garf) #17 8. 11. 2022 15:58

(doplnění) Ad růžice: na začátku – „hele, jako vypadá to, že tenhle kvadrant je prostě nějak roztaženej na větší úhel a ten ‚orloj‘ je vlastně mimo něj, takže to asi budou tyhle ulice… ale jako co s nima?“ Po těch 2 h se ukázalo, že to tak asi fakt bylo ;-)


C
Chlýftým (Aleš) #18 8. 11. 2022 17:35

Jak by se vlastně pohybovalo v síti, která nemá západ-východ jako inverzní operaci?