silhouette

11: DELTA

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:10

Diskuze o šifře 11 DELTA.


Telefonní číslo (Jan) #2 6. 11. 2022 13:15

S touto šifrou jsme boj prohráli. Nepochopili jsme komentář – i když jsme rychle získali správné řešení, byli jsme přesvědčení, že nás posílá pouze pro nápovědu. Proto jsme luštili dál, vyluštili jsme další krok (rotaci mřížky) a tedy i místo, kde na náš čekají orgové. Pro domnělou nápovědu už tedy nemělo smysl chodit, polohu orgů jsme pochopili jako správné další stanoviště. Chybělo nám ale heslo, tedy třetí krok šifry. Došli jsme k tomu, že by to měla být přesmyčka ze správných písmen. Místo slova VAZELÍNA jsme ale našli slovo ZAVALENÍ. Obě jsou to podstatná jména a zpětně se nám zdají zcela ekvivalentní. Slovo ZAVALENÍ nám orgové neuznali a my jsme ani nepochopili, že pouze převáží přes vodu. Luštili jsme tedy neúspěšně dál místo toho, abychom šli ke sv. Martinovi.

Zpětně se nám zdá, že popisek mohl být trochu jednoznačnější, aby šlo rozlišit, co je nápověda a co správná poloha dalšího stanoviště. Měl s tím ještě někdo problém? Také třetí krok šifry je zvláštní. Vůbec nic v šifře nepotvrzuje, že se jedná o správné heslo. Jak tedy člověk pozná, že to není ZAVALENÍ ale VAZELÍNA? Nás prostě vazelína nenapadla, ale ani nevíme, proč by měla. Naštěstí jsme k tomu všemu došli těsně před polednem, takže jsme jen nestihli vyzvednout novou šifru. Stejně bychom už ale nikam daleko nedošli.


Ü
Übertým (Majk) #3 6. 11. 2022 13:44

VAZELINA dostanete přečtením po řádcích.


Telefonní číslo (Jan) #4 6. 11. 2022 13:47

[3]: AHA, díky.


Ü
Übertým (Kesy) #5 7. 11. 2022 13:19

Ale nutno podotknúť, že sme sa s interpretáciou „3 krokov šifry“ tiež nejak nestretli, akosi sme mali pocit, že krokov v šifre je viac. 3 boli časti tajničky. Napríklad vyškrtanie slov v osemsmerovke je podľa mňa jeden ucelený krok, ale k žiadnej tajničke nevedie, takže si myslím, že poznámka na spodku šifry mohla byť naformulovaná lepšie.


C
Chlýftým (Rosťa) #6 7. 11. 2022 21:07

Moc se mi líbila tajenka postupně lezoucí ze šifry i přívoz přes řeku. Něco takového jsem začal trochu tušit už když jsme dostali s mapou, kterou rozděluje Svratka bez jakéhokoliv mostu. Mimochodem, toto byl možná jeden z posledních ročníků, kdy šlo něco takového udělat, protože kousek od místa přívozu se už delší dobu plánuje lávka v rámci cyklostezky Bobrava – Rebešovice. https://zakaz­ky.krajbezkorup­ce.cz/documen­t_64030/09591736bdb8463e­399954962e1359f4-bobrava-pdf https://www.stav­bycyklo.cz/im­g/bobrava-1647798176.jpg (v jedné mapce je ten most severně od soutoku v jedné jižně, těžko říct, co platí)


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #7 8. 11. 2022 15:31

Smíšený pocit, neboť šifra přinesla do hry jakési taktizování, což na TMOU osobně nechci. Bohužel jsme nejprve vyluštili VAZELÍNA – což nás hodně zmátlo – vazelína maže, máme tedy teď něco mazat? Pak jsme vyluštili v mřížce SV. Martina, pomocí vyškrtávání PLAZ apod. A docela jsme chtěli i ve „velkých“ písmenech najít obdobný postup. A to byla na cca 90 minut malá smrt, neboť v písmenech byl viditelný ORG (hodí se k registraci), TISK (hodí se k vyhlášce, zákonům), ale hlavně STETOSKOP (najít se dá v pravé polovině, dle pravidel prvního vyškrtávání – a hodí se k tématu medicíny). Stetoskopu jsme fakt hodně věřili. Nakonec jsme se potupně vydali na přesun oklikou – a po cca kilometru za chůze přišli na to, jak by se dal vyluštit třetí krok jinak, takže nakonec jsme přívozem jeli. Ale tahle šifra nás stála nejen čas, ale zjevně i šifrovací flow. Už jsme nenaskočili na rychlost, kterou jsme si drželi ještě po půlnoci… Přišlo mi to celé poněkud překombinované a do jisté míry i neotestovatelné – jak se ukazuje u jiných týmů, které zase měly problém vytřískat z šifry heslo. Problém je hlavně v tom, že u třetí iterace se už BAZILIŠEK a dál vlastně nevyškrtávají, aspoň já to tak nechápu, což neodpovídá tak úplně logice zadání. Celkově: je to hodně zajímavá šifra, muselo dát obrovskou práci to takhle zkonstruovat, ale možná by méně mohlo znamenat více – zvlášť když přívoz je bod, který by ocenilo více týmů…


C
Crucifixion? (Tom (Crucifixion?)) #8 8. 11. 2022 23:03

Dovolím si taky pár poznámek, byť podotýkám, že jsme se až sem nedostali: jednak v řešení na webu je chyba – kód VAZELINA se nedostane z „velkých“ písmen, ale těch „malých“, nevyškrtaných. Už tohle zároveň ukazuje na jistou arbitrárnost šifry – proč se např. zrovna tady mají číst písmena „malá“, a ne „velká“ (která taky vypadají jako skupina rozumně)? Souhlasím taky s dalšími námitkami – nejasný výklad toho, co je „krokem šifry“ (z těch 3 orgy inzerovaných) a co ještě ne (podle mého jsou kroky šifry celkem 4 – první vyškrtání, mřížka z malých písmen a její vyškrtání, mřížka z velkých písmen a její čtení šifrovací mřížkou, získání kódu), a taky dost podivný způsob luštění mřížky z „velkých“ písmen. Proč se třetí výskyty těch osmi slov ze zadání nepoužijí na ni, a místo toho se z nich má dostat VAZELINA ze mřížky původní, to je mi záhadou, jak si má luštič domyslet/vyvodit. (Aplikovat ty třetí výskyty na mřížku velkých písmen mi osobně přijde mnohem intuitivnější než na ni přikládat šifrovací mřížku ze mřížky písmen „malých“.) Celé mi to připadá jako trochu zmatený systém, byť s dobrou ideou.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #9 9. 11. 2022 11:31

[8] Díky, řešení opraveno. Na připomínky nemám moc odpověď :-)


ŽJZ
Život je změna spinu (Lenka) #10 30. 11. 2022 10:40

Ahoj, k této šifře jsme se bohužel nedostali, zůstali jsme na nbamboračce. Když jsem ji lustila doma (za hojného asistování batolete), tak jsem postupovala úplně jak dle autoráku. S drobnou odchylku – Svatého Martina jsem minula :-D a šla rovnou na mřížku. Chvíli mi tedy trvalo z toho vymlátit kód, ale když jsem si vzpomněla, že potřebuji ještě jednou kouzelníka, tak to bylo hned. Interpretace mi připadala hezká. Mrzí mě, že jsme ji neměli naživo, tyhle multikrokové sifry miluju. Bohužel s kočárkem bychom stejně museli jít oklikou.