silhouette

10: XX

TMOU -1

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 7. 11. 2020 00:46

Diskuse o šifře XX.


J
JÁDRO (Robert-Antonio) #2 7. 11. 2020 20:45

Nepochopil jsem účel jedné půlky mezitajenky („nejprve aplikuj vítěze“ nebo tak nějak). Protože abych mohl tuto mezitajenku přečíst, musím buď vystřihnout políčka, kde vyhrají nůžky, anebo naopak ignorovat políčka, kde vyhraje kámen. Proto jsme z mezitajenky předpokládali, že ta aplikace vítěze se použije ještě nějak v dalším kroku, což nás svádělo na hromadu slepých cest :-(


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #3 7. 11. 2020 20:50

Aplikaci jsme správně pochopili jako – aplikuj nůžky (tj. reálně stříhej), kameny filktivně obal papírem, z dvojice kámen nůžky se pak zabývej v dalším kroku pouze kameny (které se pak daly lépe namapovat na kružnice). Ale i tak to bylo velmi dlouhé luštění, plné odboček a slepch uliček. Ale celkový pocit z té šifry jsme měli nakonec asi dobrý, prolomení bylo jistou katarzí a úlevou, že můžeme „jít“ dál…


IF
IKEA family (Yuhů) #4 7. 11. 2020 21:44

Celkový dojem rozpačitý. Že je to nějaká forma polského kříže, bylo zřejmé po deseti minutách analýzy, ale co s tím dál, zřejmé nebylo. Také jsme se dedukcí dostali k závěru, že tajenka bude 8 znaků. Myslím si, že vystřihávání nebylo nutné, protože jsem dokázal klasifikovat obdélníky bez stříhání. Řešení doposud nechápu ani z oficiálního vysvětlení, i když jsem si to teď ještě pro jistotu vystříhal. Od spoluhráčů vím jen to, že na to přišli pomocí kružítka a bez stříhání.


ZN
Zadek nenakrájíš! (Bratr) #5 7. 11. 2020 22:23

My jsme nic nestříhali, obdélníček brali jako dva po sobě jdoucí tahy jednoho hráče proti soupeři na druhém papíru a taky jsme to nějak umlátili :D Celkový dojem ale taky spíše rozpačitý.


P
Přizdisráči (Dero) #6 8. 11. 2020 12:52

Líbí se mi ten poslední krok, tj. kódování tajenky. Předchozí kroky nám osobně přišly taky docela intuitivní, kružnice jsme naštěstí taky viděli a grafiku na líci vesměs ignorovali. Ale celkově mám pocit, že ta šifra obsahuje hned několikero drobných trojánků, kterým jsme se jen se štěstím vyhnuli.


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #7 8. 11. 2020 12:59

My se s ní (nutno říct, že vlastní vinou) trápili 8 hodin a to jsme po hodině měli mezitajenku a nakreslené ty dva skoropolské kříže. Ale přesto těch pár divností v zadání nechápu.

Proč byly ty šifry zadány oboustranně a nemohl být šedý kříž prostě u partií?

Co znamenalo to oko? V jednu chvíli jsme písmenka už zoufale rozkládali i na řádky brailla?

Co ta divná mezitajenka? „Aplikuj vítěze“ jsme chápali jako fyzicky aplikovat kámen/nůžky/papír. Ale na co? Po případném rozstříhání zadání bychom už vůbec nedohledali, kde co bylo. Kdyby byla tajenka ve stylu „některé souboje tu zatím byly navíc“, tak to asi dáme rychleji i bez té informace, že číst od středu ven.

Naše blbost byla, že jsme řešili v editoru a ne na papíru. Hned na začátku jsme si hezky navrstvili obě zadání přes sebe, čímž jsme sice krásně vykoukali výsledky soubojů, mezitajnku i kříže, ale už v tom pak neviděli, ze kterého by se kdy mělo vybírat. Navíc jsme se upnuli na výběr s křížů klíčem „kámen/nůžky/papír“ a do toho furt chtěli NĚJAK aplikovat nůžky :). Až v 11:35 jsme si šifru poprvé (sic!) vytiskli a v 11:45 vyzvedávali 11ku.


K
KVÍK! (Tíman) #8 9. 11. 2020 09:34

Mně se ta šifra nakonec fakt líbila :-) Recept na vyluštění u mě byl půl hodiny usínat, dvě hodiny spát, dvě hodiny ověřovat milion náhodných nenáhod v šifře, hodinu je rekonstruovat v předpokládaném autorském pořadí a najednou bylo vyřešeno.


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #9 9. 11. 2020 10:03

[2] Záměr byl analýzou dojít ke zjištění, že pole kámen-papír obsahují abecedu, pole nůžky-papír mezitajenkou. Pokud by někdo stříhal dříve, než provedl analýzu, měla mu mezitajenka tento krok potvrdit.


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #10 9. 11. 2020 10:09

[7]

Proč byly ty šifry zadány oboustranně a nemohl být šedý kříž prostě u partií?

Asi nerozumím otázce, odpověď bude asi taková, že pak by se to nedalo přikládat na druhý papír.

Co znamenalo to oko?

Oko označovalo, na které listy se mám dívat, když čtu řešení (a na které ne). Bylo šedé (stejně jako kříž), což mělo navést na použití ve druhém kroku (oproti černým obdélníčkům se symboly).

V ideálním případě se v druhém kroku měl ze dvou papíru slepením/spojením vytvořit jeden oboustranný útvar s otevřenýma očima na obou stranách.

Mezitajenka vysvětlena o příspěvek výš.


RH
Rudý hvězdy (Richard) #11 9. 11. 2020 11:28

[2] Záměr byl analýzou dojít ke zjištění, že pole kámen-papír obsahují abecedu, pole nůžky-papír mezitajenkou. Pokud by někdo stříhal dříve, než provedl analýzu, měla mu mezitajenka tento krok potvrdit.

To všechno jsme měli, sice bez stříhání, ale měli. Včera jsem si to ještě udělal znova včenně precizního stříhání, ale stále ani podle návodu, ani podle diskuse nevím, jak dál. Mám dva vystříhané papíry, vidím v kvadrantech abecedu postupně po třech písmenech, ale netuším, jak číst řešení. I když vím, co je řešení, tak k němu nedojdu :-( „KOSTEL“ mi nejde za sebou od středu ven.

Můžu poprosit o nějaké polopatističtější vysvětlení postupu toho konce? Díky :-)


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #12 9. 11. 2020 11:48

[11] Kromě abecedy bys měl ještě v kvadrantech vidět obdélníčky „kámen vs nůžky“ (dále jen kameny, neboť tam kámen v prvním kroku vyhrál). Tyto kameny jsou uspořádany po kružnicích postupně od středu. Vždy jsou právě 1–3 a vždy jsou na kružnici pouze v jednom kvadrantu. Říkají, jaké písmeno z daného kvadrantu vzít do tajenky.

Nejmenší kružnice protíná dva kameny v kvadrantu označeném JKL, první písmeno tajenky je tedy K.


RH
Rudý hvězdy (Richard) #13 9. 11. 2020 12:07

[12] Aha, už :-) No…


C
coredump (Yenya) #14 9. 11. 2020 19:31

Nejmenší kružnice nám tohle právěže dost jednoznačně vyvrátila, protože – pokud se bere střed oka jako střed kružnice, a má procházet středem obdélníku, tak zrovna tyhle dva obdélníky jsou výrazně mimo.

Což podle mě je jeden z důvodů, proč šifra byla tak těžká – že na kružnice nic nenavádělo. Kdyby aspoň ty obdélníky byly natočené ke středu nebo něco. Takto tam na kružnici přibližně leželo spousty různých objektů.


C
coredump (Yenya) #15 9. 11. 2020 19:58

Na druhou stranu – když po prolomení zákysu delšího než 5.5 hodiny systém přesto napsal „polepšení o 30 míst“, nebyl to úplně špatný pocit :-)


ČR
Černý racek #16 9. 11. 2020 20:05

Nám v nalezení kružnic asi trochu bránila tajenka, konkrétně L a J hned za sebou. Dvě části L a jedno J tvoří ve svém segmentu takovou skoro čáru, kterou jsme si někdy dali jako protipříklad, že tady to kružnici netvoří.


BVU
Borci v uvozovkách (Richard) #17 10. 11. 2020 03:14

Náš první zákys a konečná. Takže mám na šifru poněkud vyhraněný názor :). Nepotkal jsem se tady s orgy téměř v ničem. Otevřené oko jsem interpretoval tak, že na něj se dívám, a zavřené tak, že ty patří k sobě. Přiložením dvou oboustranných listů takto k sobě se na sobě ocitly obdélníčky, které se daly vyhodnotit proti sobě. Typicky dvojice kámen-papír „zvítězila“ na dvojicí nůžky-kámen, dvojice, kde byly proti sobě nůžky neměla vítěze.

Vznikaly tak sice podobné množiny, jako jsou potřeba v řešení, ale chyběla tomu ta správná interpretace „aplikuj vítěze“, což v tomhle případě nic nedávalo. Stejně tak mě zmátlo „čti od středu“, kdy, nemaje polský kříž, snažil jsem se najít jednoznačnou posloupnost jdoucí od středu, což hatily právě obdélníčky, které „v podstatě“ ležely na jedné kružnici, nicméně ne natolik, abych to považoval za záměr :).