silhouette

09: MRIZKA

TMOU 21

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Honza Klusáček) #1 10. 11. 2019 14:46

Diskuse k šifře MRIZKA.


A
Absolutno #2 10. 11. 2019 16:09

Byl nějaký racionální důvod, proč ty koule byly takové viditelně nepravidelné, nebo jen typografická nedokonalost?


N
Nejnekvazidiagonalizovávatelnější #3 10. 11. 2019 16:11

Taky jsme z toho trochu dedukovali, že nám dáváte najevo, že je nebudeme chtít odrážet. Ale po dalším kroku už nás to netrápilo.


P
Petr #4 10. 11. 2019 16:54

Byl nějaký racionální důvod, proč ty koule byly takové viditelně nepravidelné, nebo jen typografická nedokonalost?

Abyste se nesnažili s nimi pracovat jako s tělesy (tzn. abyste je neodráželi v místě pláště koule, ale prostě odráželi „hmotné body“ ve středech koulí)


TAP
Triky a povery #5 11. 11. 2019 07:39

Proč k této „zabijácké“ šifře (což se dalo přepokládat) nebyla nápověda? Desítky týmů se sem dostaly v celkem slušném čase a zbytečně přišly o půlden bezva hry.


CF
Corn Flakes #6 11. 11. 2019 08:02

[5] Protože je to Tmou?


N
Nejnekvazidiagonalizovávatelnější #7 11. 11. 2019 08:34

[5] Protože nevzdáš se snadno, když máš chvíli zlou, tak sáhneš si na dno a teprv projdeš… a to se s nápovědama blbě dělá.


TAP
Triky a povery #8 11. 11. 2019 09:17

I tak se dá odpovědět … já ale otázku myslel vážně, spíš na Orgy. Myslím si, že jejich záměr asi nebyl více jak polovinu týmů odprásknout na jedné šifře v polovině hry.


Ü
Übertým #9 11. 11. 2019 09:53

[8] Mezi siframi 8–11 byva vzdy nejaky filtr v podobe tezke sifry, nebo serie tezsich sifer. Uspesnost 46% je sice jedna z tech nizsich, ale stale by se nasly vetsi speky – treba Spermie z roku 2016 (uspesnost 37%) nebo serie 7 – 9 na Tmou 2017. Ja myslim, ze to jejich zamer byl.

Doufam, ze to tak zustane, alternativa je mit dvacet tymu v cili.


CF
Corn Flakes #10 11. 11. 2019 10:24

[8] Hádám, že sáměry typu „na šifře N chceme odpárat X % došedších týmů“ jsou mimo měřítko hlavních autorských záměrů orgů Tmou. Mezi těmi bych čekal něco jako „chceme dostat 1/3 týmů do 2/3 hry a 5 týmů do cíle“. Což, orgové? :)

Ale ještě zpět ke tvé původní otázce. Má odpověď byla myšlena vážně. K nápovědě v této fázi hry na tento typ šifer nevidím důvod. Pokud by měli orgové před hrou pocit, že je šifra příliš těžká na tuto fázi hry, ale zároveň už není prostor na její výměnu, tak to spíš mohou řešit nějakým zjednodušením/ne­zapomeňte. Ale plánovanou nápovědou, tou bych v této fázi Tmou šetřil jako šafránu (čest výjimkám typu loňské nápovědě k punčochám, kdy šlo o terénní nápovědu k lehce zhulené nápadové šifře v pokročilé fázi hry). Jelikož orgové letos použili nezapomeňte minimálně dvakrát, ale na jiné šifry, soudím, že zrovna s touto šifrou byli před hrou spokojeni.

Mimochodem, 5 týmů v cíli Tmou vnímám jako dlouhodobé optimum, takže za to orgům tleskám.


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #11 11. 11. 2019 10:50

[8] Malinko poodhalím dramaturgický závěs pro letošní hru. Překvapivě velké množství nápověd bylo dáno tím, že jsme věděli, že máme poměrně těžkou městskou část, která nedá týmům mnoho příležitostí se dostat do tempa. Tyto šifry se nám ale líbily a nebyly použitelné nikde jinde. Zároveň jsme chtěli umožnit co nejvíce týmům zažít magicky uměleckou atmosféru galerie na zámku.

Proto jsme se rozhodli udělat město těžké, ale být hodní a hráče případně trochu pošťouchnout. Od galerie dál už se ale mělo jednat o klasickou TMOU, kde šifry neodpouštějí a chybějící nápad či analýza může být fatální.

Před hrou se kulečník jako extra těžká šifra nejevil, samotné nás tak náročnost trochu překvapila. Nápovědu bychom už ale určitě nepřidávali, v téhle části hry, na analytické šifře nemá místo. Možná bychom se zamysleli nad jinou skladbou, ale to si ještě musíme vyhodnotit.


C
coredump #12 11. 11. 2019 10:57

Tady nám odrážení hmotných bodů přišlo jako méně pěkná možnost, zvlášť když ty „díry“ byly (snad schválně) o kousek větší než ty koule, což i odpovídá realitě. Takto jsme jen přemýšleli jestli odrážet přímo na místě jednu tečku od stěny, anebo o půlku čtverce blíž, přesně mezi dvěma tečkama.

Ale tak dali jsme to rychle, a navíc to mělo pěkný aha-efekt, že taková obrovská téměř prázdná plachta papíru vede na řešení které nemá moc stupňů volnosti ani v průběhu konstrukce a nakonec vyjde úplně jednoznačně.


K
kafe #13 11. 11. 2019 11:08

[8] Toto je vážně míněná odpověď. Na TMOU nemají být žádné nápovědy. Nápověda na TMOU je výjimka a má dramaturgické či logistické důvody (nechceme provozovat start do 13h dalšího dne…). Neexistence nápovědy není něco, co je třeba zdůvodňovat. (Yeti)


CF
Corn Flakes #14 11. 11. 2019 11:14

[11] Mílo, jeden postřeh k 11, který se vám možná bude hodit při vyhodnocování. Svou roli v obtížnosti této šifry u nás, a podle rozhovorů po skončení hry nejen u nás, sehrálo Nezapomeňte ze šifry Chleba: „Ať se dnes vydáte jakoukoliv cestou, nakonec chcete projít TMOU!“.

Člověk samozřejmě neví, kde ho použít, ale tady to vypadalo pravděpodobně. A tak nás to svádělo k tomu přijít na způsob, jak dostat všech 15 koulí do čtyř děr T, M, O a U. Kdyby tam to nezpomeňte nebylo, jsem přesvědčen, že luštění 11 by bylo u spousty týmů přímočařejší.

Každopádně šifra luxusní a díky za možnost prolomeného čtyřhodinového záseku, což je jeden z důvodů, proč máme Tmou tak rádi.


CF
Corn Flakes #15 11. 11. 2019 11:15

[14] sepsal JiříK


CF
Corn Flakes #16 11. 11. 2019 11:20

[14] Píšu „11“, myslím „9“ – vše se samozřejmě týká šifry 9. Prostě je těch jedenáctek dnes nějak moc :-)


C
coredump #17 11. 11. 2019 11:28

[14] A nebylo tohle Nezapomeňte spíš nápověda na desítku?


CF
Corn Flakes #18 11. 11. 2019 11:48

[17] Určitě to byla nápověda na desítku, jenže to jsme na devítce nevěděli. A tak jsme se snažili všechny koule nechat projít TMOU. Nepovedlo se to koulím ani nám :-) Jiřík


ČR
Černý racek #19 11. 11. 2019 11:50

[18] Jo jo, taky jsme s tím Nezapomeňte tady nějakou dobu zkoušeli pracovat. O.


C
Chlýftým #20 12. 11. 2019 17:11

[19] I my. Místo zamyslení se nad tím, co bychom asi dělali s těmi stěnami, jsme řešili, jestli je plocha periodická, jak se odráží (šišatost koule nám nepomohla, naopak jsme si řekli, že buď se to odráží jako hmotný bod, nebo vůbec nijak), proč je to barevné (dvojice barev?), že jsou pruhované a plné koule morseovka a tak. Nespočítali jsme si délku ve správné metrice, tak nám nevyšlo potvrzující TMOU a byli jsme v kýblu. To, že všechny délky byly blízko postupky, nás vůbec netrklo, protože zároveň všechny délky byly tak nějak přibližně stejné. No chtělo se nad touhle částí šifry víc zamyslet, co si budem povídat. (Aleš)


PZ
Pralinky zvlášť #21 13. 11. 2019 00:09

Myšlenkový pochod, jak nás bramborovitost koulí měla odvést od ignorování jejich velikosti, bych rád někdy pochopil. Fakt jo. Tedy ne, že by nám to pomohlo. Od řešení nás spolehlivě odvedly úplně jiné prvky. Ale tohle mi fakt nedává smysl, ani když se snažím. (Odrážení jsme dělali na třech různých úrovních, ne že bychom se upnuli na jedno. Jenom jsme neodráželi od toho, od čeho jsme měli.)

Síba


P
Přizdisráči #22 13. 11. 2019 09:06

Myšlenkový pochod, jak nás bramborovitost koulí měla odvést od ignorování jejich velikosti, bych rád někdy pochopil.

Bude to podobné tomu myšlenkovému pochodu, který způsobí, že spojnice v grafu nejsou rovné a nejkratší možné, nýbrž jsou náhodně pokroucené, „aby se v tom nic nehledalo“. ;) (Dero)


PZ
Pralinky zvlášť #23 13. 11. 2019 13:38

Myšlenkový pochod, jak nás bramborovitost koulí měla odvést od ignorování jejich velikosti, bych rád někdy pochopil.

Bude to podobné tomu myšlenkovému pochodu, který způsobí, že spojnice v grafu nejsou rovné a nejkratší možné, nýbrž jsou náhodně pokroucené, „aby se v tom nic nehledalo“. ;) (Dero)

To asi ne, Dero. Spojnice v grafu nejsou pokroucené proto, aby se v tom nehledalo „nic“, ale aby se v tom nehledalo to, co se v tom hledalo, dokud pokroucené nebyly. A to se nehledalo, protože to tam prostě nebylo. (Primárně tedy šlo o snahu systémem „co kus, to originál“ bránit shlukování do tříd.)

Zbramborovatělé koule se mi odrážejí stejně jako hypotetické nezbramborovatělé koule, protože způsob jejich odrážení je definován jejich velikostí a kulečníkovou podobou. Aby se mi odrážely jako hmotný bod, musely by mít bodovou podobu. Jo, já zapomněl. To by bylo sice možná více funkční, ale nevypadalo by to jako kulečník.

Síba


P
Přizdisráči #24 13. 11. 2019 15:34

Njn, Síbo, mně se taky to zbramborovatění jako řešení jinak validního problému nelíbí, protože víc nejistoty vnáší než odstraňuje. Úplně jako ty krucánky v grafu!

Ale to já tě jen tak škádlím. Ve skutečnosti si taky myslím, že tady to zbramborovatění bylo k ničemu a jenom pletlo, zatímco u grafu náhodné kroucení alespoň ten smysl, který jsi popsal, mělo. Koule ani v současné verzi nemají poloměr rovnající se rozteči mřížky, takže by se po odrazu pláštěm dostaly mimo mřížku, což mi přijde natolik nehezké, že by to nikdo svéprávný neměl chtít dělat. :) Jenom by mi ještě navíc přišlo hezké, kdyby ty vektorové šipky vycházely ze středu koule, nikoli od jejího pláště. (Dero)


B
Bazinga #25 13. 11. 2019 15:39

Já bych chtěla za tuto šifru poděkovat, z letošních se mi líbila asi nejvíc. (Markét)