silhouette

08: KRIZOVKA

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:09

Diskuze o šifře 8 KRIZOVKA.


FB
Freezy Bee (Martin) #2 5. 11. 2022 20:30

Aniž bych chtěl nějak omlouvat naši zabedněnost a neschopnost provést několikrát vyslovenou myšlenku, tak bych se chtěl zeptat na smysl a záměr mezitajenky – „čti slabiky“. Tím bylo myšlené něco jako „a soustřeď se na jejich délku“?? Ono by to normálně asi zafungovalo, kdyby měl člověk jen slova. Ale tady se se slabikami pracovalo celou dobu a tajenka tedy vyzněla primárně tak, že máme nadále pracovat s celými slabikami a ne jednotlivými písmenky. A vlastně to nakonec byla právě hlavně ta mezitajenka, která nás od správného řešení odváděla. Několikrát po čase padl argument „to je hezký, ale když uděláme morseovku, tak už nebudeme moct číst slabiky“. Jsem docela přesvědčený, že bez toho konce mezitajenky bychom měli větší šanci to dát.

Tak mě zajímá, jak to vidí ostatní… :) M.


MJT
My jsme tady špatně (Erbureth) #3 6. 11. 2022 02:29

[2] My na tom měli několikahodinový zásek, než jsme si uvědomili, že na otázku, která z mezitajenky vyplývala „A které slabiky z těch slov vlastně máme číst?“ zní „Všechny, a nahlas!“


FB
Freezy Bee (Zdenek) #4 6. 11. 2022 04:08

Bug report: Reseni prekryva devitka na Androidim Chrome: https://photos­.app.goo.gl/TvTV54E4­kqxNX3E48


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #5 6. 11. 2022 10:21

[4] dík za report, zatím nedokážu na svém androidu reprodukovat.


ČR
Černý racek (Ondra) #6 6. 11. 2022 11:16

[5] Pozoruji na svém Androidu stejnou chybu u každého řešení delšího než (nepočítal jsem, jak velké) něco. Třeba macaté řešení 12-Trojboj mi přetéká až přes patičku.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu #7 6. 11. 2022 13:59

Asi bug: při otočení mobilu na bok se to zobrazí správně, tj. něco s responsive


MAR
Mimo a riadne (Tomi) #8 6. 11. 2022 15:07

KRIZOVKA bola veľmi pekná a posledný krok nám mal napadnúť skôr. :)

Bug je lebo v CSS je `.collapse.show { max-width: 99em }` takže sa pokazí keď je riešenie dlhšie ako 99 riadkov. Dá sa zreprodukovať aj na počítačoch keď s „Inspect element“ a „Edit as HTML“ predĺžiš / namnožíš text nejakého riešenia.

Proste to zmeniť na 999em nie je optimálne lebo animácia by bola 10× rýchlejšia, bez ohľadu na dĺžku konkrétneho riešenia. Nie je žiaden pekný spôsob ako to spraviť poriadne iba s čistým CSS, viď: https://stacko­verflow.com/qu­estions/3508605/how-can-i-transition-height-0-to-height-auto-using-css

Našťastie tmou web obsahuje knižnicu jQuery a tá na to má funkciu. Spravte toto: v CSS súbore zmažte pravidlá `.collapse { margin-top: 1rem; margin-bottom: 2rem; display: block; max-height: 0; overflow: hidden; transition: max-height .5s cubic-bezier(0,1,0,1) }` aj `.collapse.show { max-height: 99em; transition: max-height .5s ease-in-out; overflow: visible }` a miesto nich tam nechajte iba `.collapse { padding-top: 1rem; padding-bottom: 2rem; display: none; }`. V súbore collapse.js sú dva riadky čo obsahujú innerHTML, za prvý z nich pridajte `jQuery(target)­.slideDown(500);` a za druhý dopíšte `jQuery(target)­.slideUp(500);`. Neviem či je to úplne najlepšie riešenie ale aspoň sa celé zmestí do komentáru na fóre.


MND
Máš něco dobrýho v záloze? (Vašek) #9 6. 11. 2022 15:35

Název šifry dobře vystihl naše luštění. Přišli jsme sem kolem půl šesté, první dvě hodiny jsme postupovali pomalu, ale jistě – v momentě, kdy jsme přečetli TOČÍŠ DOBŘE A TEĎ ČTI SLABIKY jsme si mysleli, že máme hotovo. Jenže pak jsme 4 hodiny vymýšleli, jak číst slabiky. Poslední dva nevyužité prvky byly sekvence 24 tvarů vpravo dole a názvy „vodorovně“ a „svisle“. Tajenku jsme chtěli číst vybráním určitých slabik ze slov, stejně jako mezitajenku (samozřejmě v pořadí daném tou sekvencí tvarů). V jedenáct jsme se rozhodli pro přesun proti trudomyslnosti (pozdě, ale přece) do Chrlic a po přesunu Mirka osvítilo a přečetli jsme celá slova jako morseovku. Následoval dvoukilometrový běh v pohorkách :)


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #10 6. 11. 2022 17:30

No přesně tak, jak píšou ostatní.

První fáze, kdy jsme popisovali kytičku nás bavila a odsýpala. Pak přišel aha moment, že máme 4 „díry“, přečetli mezitajenku a mysleli, že máme vyhráno. Následně jsme hodiny zkoušeli marně pochopit, co tím básník chtěl říci. Celou dobu se se slabikami i písmeny pracovalo doslovně, takže začít najednou při čtení nějak transformovat, nás bohužel nenapadlo. A mělo, když jsme měli ta jedno- až čtyřslabičná slova.

Kdyby testeři bývali doporučili „dekóduj slabiky“, tak ji dalo možná víc týmů.

Ale co.. aspoň jsme se přesunuli proti trudomyslnosti, plácli se do čela a slíbili si, že nikomu neřekneme, jak nás po 100 šifrovačkách zase málem ostudně vykostila morseovka.


Org
Organizátoři (Jiri Kozel) #11 6. 11. 2022 18:41

[2]

bych se chtěl zeptat na smysl a záměr mezitajenky – „čti slabiky“. Tím bylo myšlené něco jako „a soustřeď se na jejich délku“??

Tím bylo myšleno prostě „čti slabiky“ a čekali jsme od toho, že vás to ukotví v další práci se slabikami (a ne s písmenky, což se u testů stávalo) s cílem ty slabiky nějak přečíst, a že spolu s akátem, sekerou a maximálně čtyřmi slabikami vás to časem navede i na morseovku, resp. ji to potvrdí, když vás morseovka napadne. Minimálně to potvrzení u vás a asi i dalších nezafungovalo.

Jsem docela přesvědčený, že bez toho konce mezitajenky bychom měli větší šanci to dát.

Šifru jsme testovali i bez mezitajenky. A můj názor naopak je, že mezitajenka luštitelnosti šifry pomohla. Možná ne v případě vašeho týmu, to nedokážu posoudit, ale v rámci množiny všech týmů ano. V šifře je hodně informací, se kterými se dá dělat hodně věcí, a mezitajenka ukotvuje pozornost na otáčení a slabiky. Ale zároveň mezitajenka nezafungovala tak dobře, jak jsme chtěli.


Org
Organizátoři (Jiri Kozel) #12 6. 11. 2022 18:54

[10]

Kdyby testeři bývali doporučili „dekóduj slabiky“, tak ji dalo možná víc týmů.

Nebýt testerů, tak si myslím, že je luštitelnost téhle šifry výrazně nižší :) Šifra prošla v průběhu testů dvěma velkými změnami a nepočítaným množstvím menších změn. Testovali jsme i tuto třetí verzi, ale už docházel čas i testeři. Každopádně „dekóduj slabiky“ zní dobře a zpětně by to zřejmě fungovalo lépe, jen to nikoho nenapadlo a i kdyby napadlo, tak nevím, zda by nám to před hrou příslo o tolik lepší.


Ü
Übertým (Danka) #13 6. 11. 2022 19:16

[10] Tu by som sa zastala verzie, čo bola na hre. Za mňa osobne inštrukcia „čti slabiky“ robí to čo má a aj keď nám istý čas trvalo pochopiť ju správne, brala som to ako našu chybu. Inštrukcia „dekoduj slabiky“ by aspoň pre mňa niesla iný význam a dostala by ma do hromady slepých ciest.


FB
Freezy Bee (Zdenek) #14 7. 11. 2022 08:48

[10] Tu by som sa zastala verzie, čo bola na hre. Za mňa osobne inštrukcia „čti slabiky“ robí to čo má a aj keď nám istý čas trvalo pochopiť ju správne, brala som to ako našu chybu. Inštrukcia „dekoduj slabiky“ by aspoň pre mňa niesla iný význam a dostala by ma do hromady slepých ciest.

Nam teda naopak hromady slepych cest vygenerovalo spojeni „cti slabiky“.


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #15 7. 11. 2022 10:38

[2] …spolu s akátem, sekerou…

Au au. Tak to plácnutí do čela, koukám, mělo plesknout ještě víc.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #16 7. 11. 2022 10:58

Díky všem za bugreport ze stránky řešení a Tomimu i za návrh řešení!


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #17 7. 11. 2022 19:56

Naše první krize. Interpretace posledního kroku nám dala zabrat, ale nakonec jsme v tom tu morseovku našli. Bylo to fér, vzhledem k akátu a sekeře. Tahle dvě slova nás měla nasměrovat minimálně o 30 minut dřív… První nevynucená ztráta času na postupu těžkou částí hry… Jinak zajímavá vícekrokovka.


P
Pentakilogram (Lukáš) #18 9. 11. 2022 13:41

Nás docela dlouho mátlo a odvádělo do slepých uliček, že ty jednotlivé plochy byly vpravo dole deformované a protažené do těch jakoby písmenek TMOU. Z jakého to bylo důvodu a proč tam prostě nebyly ve skutečném tvaru jako na Pomůcce?


FB
Freezy Bee (Martin) #19 10. 11. 2022 23:17

[11]

A můj názor naopak je, že mezitajenka luštitelnosti šifry pomohla. Možná ne v případě vašeho týmu, to nedokážu posoudit, ale v rámci množiny všech týmů ano.

Vzhledem k našemu letošnímu podivnému a celkově zatemněnému (pun intended) průběhu bych se rozhodně neodvážil z postupu našeho týmu odvozovat cokoli pro ostatní. Obzvlášť u této šifry – tam to bylo obzvlášť vypečené. Natolik, že to stojí za zmínku.

Věřte nebo nevěřte, my jsme totiž tuto šifru prakticky vyluštili (kromě toho použití morseovky – kterou jsme tedy taky měli vypsanou, ale nepoužili ji správně) úplně bez použití té kytičky! Prostě jsme to uanalyzovali (byť to teda trvalo). Tím „prakticky vyluštili“ je myšleno přesně to, že kdyby se jako tajenka četla ta vybraná písmena ze slov (která dávala mezitajenku) v pořadí správné tajenky, tak jsme to měli. (= Měli jsme to skutečně napsané.) Teprve dlouho poté jsme objevili kytičku (blik!) a za další dlouhou dobu jsme našli tu mezitajenku (blik! vypsaná přitom byla celou dobu, jen jsme ji nepřečetli, protože jsme hned šli na další – v podstatě správný – krok). Prostě: Pat a Mat by se za náš výkon nemuseli stydět. ;)

Přestože náš postup byl velmi atypický, docela si trvám na tom, že upozorňovat v mezitajence na slabiky bylo v daném kontextu velmi zavádějící (a diskuze to potvrzuje). Například prosté „čti slova“ si myslím, že by pomohlo o dost více. To není nutně protimluv k tomu, že mezitajenka zvýšila průchodnost.

Každopádně ale díky za odpověď, jak to bylo myšlené. Beru si z toho ponaučení, že mezitajenky nemá člověk brát doslova (nemusejí být tím, čím se zdají být). Nebylo to mimochodem na Tmou (a možná ani na letošní) poprvé, kdy nás snaha o přesnou interpretaci mezitajenky svedla ze správné cesty pryč.