silhouette

duben

Org 0: Jsem velký jazykový model vycvičený společností TMOU a dokážu vám odpovědět na otázky týkající se této hry.

Org 1: Ahoj, nulo. Skončila TMOU 22 a před námi je další ročník už za pár měsíců. Je vůbec možné zorganizovat dvě dobré TMOU během jednoho roku?

0: Je to možné, pokud hru organizuje početný a dobře sehraný tým zkušených orgů, kteří spolu organizovali již více her a vědí, že se na sebe mohou spolehnout. Také je dobré mít v týmu větší počet lidí, kteří dokážou vymýšlet lehké i těžké šifry. Dále je potřeba předem vymyslet trasu a nejlépe také přijít s koncepcí startu, dějovými linkami a mottem hry. Šifry je také potřeba důkladně otestovat, nejlépe různými typy týmů. Tradicí je také, že na startu zazní hymna. Bylo by dobré, kdyby byla slyšet.

1: Hele, nech toho. Zkusím ti radši dát více informací o týmu. V týmu zůstávají Petr, Darwin a Jana, přičemž tvorba šifer bude hlavně na prvních dvou. Vašek z týmu odešel, ale máme přislíbenu účast Jiříka a Lili.

0: Bohužel nemám žádné informace o tom, jaké to je mít v týmu Jiříka a Lili, takže nemohu nijak zpřesnit svůj odhad, zda lze letos další TMOU zorganizovat.

1: No, tak to já právě taky nevím, jaké to je mít je v týmu. Co mi řekneš k té trase?

0: Tradiční trasa TMOU má městskou a terénní část. Terénní část bývá členitá, aby hra měla svou fyzickou náročnost.

květen

1: Tak hele, nulo, měli jsme nějaké týmovky a mám nějaká upřesnění. Lili nakonec organizovat nemůže a terénní část hry povede z Modřic do Rajhradu, kde není ani jeden kopec.

0: Tak to jsou dobré zprávy.

1: Co to povídáš?

0: Mohu tím pádem zpřesnit svou odpověď na tvou otázku z minulého měsíce. Váš tým, nesplňující standard pro dostatečný počet tvůrců šifer a rovinatá trasa mě vedou k závěru, že kvalitní hru nebude možné připravit.

1: Aha, tak díky. A co kdybych ti řekl, že Jiřík přišel s nápadem na trojabecední kytičkovou pomůcku, ze které vychází dalších tři až pět šifer? Jo, a taky máme motto – Hra, která vás převeze. Součástí trasy totiž bude přívoz, kde se hráči budou přepravovat loděmi.

0: Tak to zní daleko zajímavěji. Mám ale trochu strach, že ta pomůcka i ty šifry vycházející z ní budou dosti obtížné.

1: Jak to můžeš vědět? Vždyť jsi je neviděl!

0: Jsem velký jazykový model vytvořený společností TMOU a vycházím z dat předchozích ročníků. První verze šifer jsou vždy téměř neluštitelné.

1: To máš pravdu, tak my to ještě nějak zlehčíme. Jo, a taky máme start a první fázi. Bude to taková lineárka, která bude mít třeba pět levelů, ale navíc dostaneš v každém levelu bonusy, které ti zkrátí dobu čekání na další šifru. A ty bonusy budou nejdříve čtyři, pak tři, pak dva…

0: Dál již nemusíš pokračovat. To, co popisuješ, je kvalifikace TMOU. Kvalifikace TMOU je každoroční internetová soutěž, která se koná vždy…

1: Já vím, co je to kvalifikace, nulo! Ale ta letos nebude.

0: Kvalifikace TMOU je každoroční internetová soutěž, která se koná vždy na podzim a zajišťuje, aby…

1: …jasně, aby se hry neúčastnilo příliš mnoho týmů. To ale letos nehrozí, takže jsme to zrušili. Taky na to nemáme čas, vždyť už jsou skoro prázdniny.

0: Kvalifikace TMOU je každoroční internetová…

1: KVALIFIKACE NEBUDE!!!

0:

1: Promiň, už nebudu křičet. Kvalifikace prostě nebude. Takže ze startu pošleme lidi na nějaký dopravní prostředek do Modřic a tam začne terénní část. A tu máme už taky dost vymyšlenou a nějaké prototypy šifer taky. Tak co, bude to dobrá hra?

0: Nemám dost informací, abych odpověděl na tuto otázku.

srpen

1: Hele, tak už to máme. Šifry jsou hotové, trasu máme, o čem jsi to tehdy ještě mluvil?

0: O dějových linkách a důkladném testování.

1: Dějové linky máme, hned několik! Tak hele:

  • Hra, která vás převeze – převezeme je do Modřic a pak ještě přes Svratku. Akorát, že se vlastně převezou sami, takže tím je převezeme nejvíc!
  • Voda – už ve městě se jde podle Svitavského náhonu a taky k městským lázním, pak je tam mys a přívoz a ústí potoka a most a rybník a pila u vody…
  • Ulice – pracujeme se stejnými názvy ulic na startu v Brně, uprostřed v Modřicích a pak ještě na konci v Rajhradu
  • Myš a sýr – Máme dvě šifry na myš a sýr a na tu jednu jsme ještě vyrobili předherní šifru jako nápovědu, taky s takovou jakoby myší a různými druhy sýrů

Takže to máme všechno, že?

0: Mluvil jsem o dvou věcech a ty jsi jednu z nich zcela vynechal. Důkladné testování.

1: A jo, tohle. No, nějaké testy máme, lidi to vyluštili, vychytali jsme nějaké chyby, je to dobré.

0: Já myslím, že to bude pořád příliš obtížné.

1: Vždyť jsi to neluštil!

0: Jsem velký jazykový model…

1: No jo, no jo furt. Tak my to zlehčíme.

září

1: Poslyš, nulo, já mám pořád pocit, že nám něco chybí.

0: Cíl.

1: Ale ne, cíl je přece v Rajhradě, to už jsem ti říkal v dubnu.

0: Rajhrad je město v jihomoravském kraji vybudované kolem benediktinského kláštera z jedenáctého století a rozprostírá se na ploše téměř deseti kilometrů čtverečních.

1: Proč mi to říkáš?

0: Jsem velký jazykový model vytvořený…tak dobře, jinak. Cíl TMOU je tradičně v nějaké budově, například tělocvičně. Rajhrad je ale město v jihomoravském kraji vybudované atakdále, nikoliv tělocvična.

1: Jo takhle, tak to se neboj. V Rajhradě je nejmíň pět míst, kde může být cíl. Budou se chtít přetrhnout, aby to bylo u nich!

říjen

1: Tak s tím cílem…moc se teda nepřetrhli. Tady změnili majitele a báli se nám to pronajmout, jinde s nimi nebyla řeč vůbec, nakonec jsme rádi, že nás vůbec vzali v tom klášteře. Sice to trochu interferuje s trasou, ale s tím už teď nic nenaděláme. Ještě na něco jsme zapomněli?

0: Oznámení obcím, povolení ke vstupům do omezených lokací.

1: Jo, to máme, jenom do popovické obory nás nepustí. Tak dáme do startovních pokynů, že se tam nesmí. Startovní pokyny čte každý, ne?

0: Nemám dost informací, abych odpověděl na tuto otázku.

4.- 5. listopadu – hra

Hra začala jako obvykle za deště. Za chvíli se skupinky zoufalců s čelovkami začaly rozbíhat po městě, sedat si na schůdky, lavičky a do zastávek a hrbit se nad papíry s šiframi. To už byli i orgové z A i B týmu v pohotovosti na městských stanovištích, Jiřík s Petrem odjeli postavit přístřešek k modřickému hřišti a Darwin se vydal připravit jízdenkové razítkovací stanoviště k Olympii. Už po osmé se v Modřicích začaly objevovat první týmy a během dvou hodin se jich v hospodě a jejím okolí nahloučila většina a luštila šifru Nábojnice, odkazující na názvy ulic v Modřicích. Daleko méně jich však z této šifry odešlo.

1: Není ta nábojnice moc těžká?

0: Ano, je. Je moc těžká.

Je to moc těžké. Ale i tak to ty nejlepší i středně dobré týmy začínají zvládat. Ať už s pochopením principu, nebo hrubou silou, širší čelo se plynule posouvá druhou fází hry, která obsahuje první zákeřnosti, které byly jako zákeřnosti i zamýšlené, např. teleportační bludiště, jehož tajenkou je MYS, který ale pod tímto názvem v mapě nefiguruje.

1: Hele, kdybys byl v Holáskách a ze šifry ti vyšlo MYS, kam bys šel?

0: Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou. V Holáskách moře není, hledal bych tedy výběžek pevniny, který je ze tří stran obklopen vodou. Takový je poblíž v chrlickém biocentru. Tam bych hledal další šifru.

1: Výborně! Ale budou tuhle úvahu schopné udělat i všechny týmy?

0: Nebudou. Je to těžké.

1: Ach jo. A co ta křížovka? Ta je taky těžká?

0: Ano, ale pověz mi o ní něco více.

1: Je potřeba dostat nápad na to, že máme použít pomůcku. Pak vyřešit jednoslabičná slova. Pak zjistit, jak fungují víceslabičná slova. Pak je vyřešit a zpětně odvodit ta, která nejsou popsaná. Pak si všimnout, že to jsou díry. Dále je potřeba přečíst mezitajenku. Nakonec je potřeba přijít na morseovku. Z morseovky je pak nutné přečíst tajenku.

0: Z tvých informací plyne, že se jedná o komplexní mnohakrokovou šifru s několika netriviálními nápady. Taková šifra je obvykle…

1: Těžká?

0: Ano.

1: A co harpuna? Harpuna je taky těžká?

0: Ano.

1: Co blbneš? Vždyť se jenom vezme ten šíp a protáhne se od ryby a jdeš!

0: Omlouvám se, pokud jsem tě svou odpovědí zmátl. Teď chápu, že šifra „harpuna“ je lehká.

1: No, aspoň něco!

Začíná kritická část noci, kdy je tma, zima a chce se spát. Již přes dvě stě týmů se dostalo přes nepříjemnou nábojnici, čímž se většině týmů dostalo slušné porce šifer a orgové si mohli jít konečně chvilku zdřímnout. Čelo závodu se mezitím spořádaně svými silami převáží přes improvizovaný svratecký přívoz. Lana jsou mokrá a v raftech voda, takže šifrátoři vylézají na břeh prokřehlí a navlhlí. Spoustě z nich zůstane voda v botách nebo na kalhotách až do konce hry. Übertým drží už od Modřic vedení, na sýrovém trojboji se za nimi začínají tvořit skupinky. Půl hodiny pozadu jsou Nejostřejší tužky a ROFLCOPTER, za další hodinu se tam přiřítí další čtyři týmy. Série těžkých šifer má rozhodnout, kdo neztratí vůli a je ochoten si sáhnout na dno. Od úst se valí pára, od vody jde chlad. Svítá. Po sedmé hodině ranní do cíle v klášteře přichází Übertým a prakticky okamžitě luští cílové heslo. Mají radost, jak by taky ne – někteří z nich došli TMOU poprvé v životě a hned je z toho zlato. Ale i orgové si pořádně oddechli – hra zafungovala. Vítězové se dělí o dojmy, stěžují si na obcházení obory (většina týmů se na startovní informace vykašlala a střihla to vnitřkem), všichni jedí koláčky.

1: Ty, nulo, není ta hra moc lehká?

0: Není.

1: No jo, ale je teprve osm a na trojboji je skoro dvacet týmů. Pak už tam mají jenom ten sice pracný, ale celkem jasný morseovkový strom, lehoučkou negativní dvojkovku a triviální rajhradské ulice v cíli.

0: To mi zní jako tři velmi těžké šifry.

1: No, co bych taky od tebe měl čekat, že. Ale co když všichni dojdou?

0: Nedojdou. Je to těžké.

Umělá inteligence měla pravdu. Bylo to těžké, zaplaťpámbu. Už na trojboji si některé týmy vylámaly zuby, morseovkový strom pak trochu nečekaně pokosil hned dvě třetiny týmů a svou drobnou daň si vybrala i dvojkovka. Do cíle nakonec v limitu dorazily čtyři týmy, kromě Übrů, ROFLů a Tužek ještě Tučňák s respirátorem, který na morseovkovém stromě poskočil na stříbro, a to si už nenechal utéct. Vlastně do cíle dorazila ještě mocným finišem Zakysanka, té ale došel dech a cílovou pásku za poslední půlhodinu neprotrhla.

5. listopadu – po hře

1: Uf. Je to za námi. Tak jaký je tvůj verdikt?

0: Ano.

1: Co ano?

0: Ano, je možné zorganizovat během jednoho roku dvě dobré TMOU. TMOU 22 byla dobrá a TMOU 23 byla také dobrá. Konaly se obě v roce 2022. Je tedy možné zorganizovat dvě dobré hry v jednom roce.

1: (viditelně dojat) Můžu tě obejmout?

0: Jsem velký jazykový model vycvičený společností TMOU a jako takový nemám ruce vhodné k objímání. Můžu pro tebe ještě něco udělat?

1: Vlastně ano, co příští rok? Bude v roce 2023 dobrá TMOU?

0: Je to možné, pokud hru organizuje početný a dobře sehraný tým zkušených orgů, kteří spolu organizovali již více her a vědí, že se na sebe mohou spolehnout. Také je dobré mít v týmu větší počet lidí, kteří dokážou vymýšlet lehké i těžké šifry.

1: Hm, tak to vážně nevím. Snad se příští rok někdo najde.

Poslední úprava: 29. 1. 2023 15:24