silhouette

Odkazy na reportáže

Zakysanka: https://docs.google.com/document/d/1m2M9vrgdbmd_lr91GIJWMZpWpzs9OxdrcStWnuSG_6Y/edit?usp=sharing

Pentakilogram: https://docs.google.com/document/d/1upb6JcNyKk2eVslCGQqwRL4a8XAr1YQkuRJGxlEWsFs/edit

Chlýftým: https://docs.google.com/document/d/1zmfDKfezNB6OJuod5aKldshGcg72YBQIEi-u1N_ypeg/edit

Co se líbilo

Systém startu, postupné posunování a získávání "kvalifikačních" šifer - řada těch drobných šifer byla hodně hezká. Z oříšků na trase dál oceňujeme zejména: šifry 5, 12, 13.

Moc pěkné a vyrovnané šifry bez nějaké zrady v první půlce (rozuměj: v části, kam jsme došli) Výborný systém na startovní šifře. Perfektní organizace, ostatně jako skoro vždy. Navzdory předpovědím se orgům podařilo zařídit výborné počasí.

Šifry Plánky, Modřické Brno a rovinnatost trasy.

Nenahraditelná atmosféra celé hry, nový skvělý herní tým, elegance šifer

Šifry a atmosféra, nápady a provázanost šifer, blízkost k MHD.

Šifry (ty co jsme vyluštili, nejvíc ADITIVUM, hroznýš, božka, přesun, LEGENDA!, jízdenka, křížovka, TROJBOJ), systém startu, přesun do Modřic, využití pomůcky, přívoz, trasa neznámými místy, že nepršelo.

Niektoré šifry boli nádherné (z tých, ku ktorým sme sa dostali: Plánky, LEGENDA, HLODAVEC, KRIZOVKA, BRAMBORACKA - tú sme už nestihli, ale bola prudko dateľná, pointy boli pozbierané, len sa to chcelo lepšie zamyslieť nad medzitajničkou).

Principy využívající POMUCKU. Přívoz přes Svratku. Cesta okolo Svitavského náhonu mezi 1B a 1C. BRAMBORACKA, protože pěknou kombinaci Brailla a sedmisegmentu se snažím vymyslet už dlouho a tato byla nejlepší, jakou jsem kdy viděl. Píseň Plánky. Řešení šifry HLODAVEC (MYS). Tento poslední názor je osobní a nevyjadřuje ani zdaleka pocity některých dalších členů týmu :-)

1) Že nejprudší stoupání na celé na trase bylo to na lávku přes D2. 2) POMUCKA a šifry s ní (pípí FTW, škoda že nebylo small pp a big pp). 3) Šifra KLASTER, kde my jsme byli hloupí a šifra hezká. 4) Systém startu. 5) Moc pěkné obrázky u šifry Jízdenka! 6) Odvaha táhnout trasu nejhnusnější částí Brna a okolí. ;)

Naprostá většina šifer; atmosféra na startu; přejezd vlakem narvaným týmy (škoda že trval jen 7 minut, luštilo se tam příjemně); že jsme prolomili oba dva zákysy; že jste vytěžili maximum z jihu Brna.

Atmosféra Tmou s hymnou. Využití různých motivů vícekrát - množství šifer, která se odkazují na předchozí šifry. Vizuální pohled na šifru Trojboj, to už vypadá jako výzva jen všecko očima projet a přečíst. Využití podtitulu, jak jsme očekávali, přesto bez nějaké velké časové náročnosti - převezení vlakem a převezení lodí (zde je to dokonce přesnější šifrovačkové motto "Tmou 23: Hra, na které se převezete sami"). Tak akorát těžká kvalifikace při hře. Interpretační řešení šifer - mys, rybí anus.

Co se nelíbilo

Šifra 10 (kapr). Dramaturgie poslední třetiny hry, každá jednotlivá šifra hezká, ale chyběl nějaký hravější (textový, obrázkový, metaforický) výdech mezi nimi. Smíšený pocit máme ze šifry 11 - nejprve jsme vyluštili VAZELÍNU (což nás dost mátlo), pak SV. MARTINA a pak více než 90 minut nic - tj. tady do hry zasáhnul trochu nešťastný taktický prvek, nám by se rozhodně vyplatilo jít hned oklikou a ne luštit, což necítím na (netaktické) TMOU jako úplně ono.

Žádný velký zákys, takže všechno v cajku. Zase stejný termín jako Otevřené sklepy :-(

Těžko se nám něco letos hledá nějaké nelíbení. Ale pokud musíme říct, tak snad jen to, že "zážitková" šifra nebyla takový wow jako jindy.

8h zásek na čryřce, ale za to samozřejmně nemůžete, žejo ;)

Část týmu ocenila trasu hry okolo Modřic, protože v této části města nikdy nebyla. Druhá část nebyla spokojená, protože tuto část města už navštívila a nepřijde jim moc atraktivní.

Že jsme nepochopili čtyřku (stejné ulice v Modřicích je top nápad, který jsme neměli), že jsme pořád chodili po asfaltu v pohorkách, že jsme nevyluštili třináctku

Zákys na NÁBOJNICI. Trčali sme tam päť a pol hodiny, pričom všetky podstatné postrehy boli pohromade relatívne skoro. Hlavne nás miatlo, že po doplnení patričných bodiek ich bolo dohromady 26 a to, že štvorpísmenový názov v okolí oboch námestí slobody bol len "Míru". (Nápad používať *iba* ulice z prvej šifry neprišiel, lebo tam žiadna štvorpísmenková evidentne nebola.) To, že sme nakoniec použili skladačku z úvodu a ulice dohaluzili z toho, kde najlepšie sedia do bodiek rozostupy, bol do istej miery krok zúfalstva a boli sme celkom prekvapení, že z toho niečo vyšlo.

Trasa na jih od Brna, kde to prostě není hezké, v kombinaci s dlouhými asfaltovými přesuny a hlavně přebíháním té nechutné silnice u Modřic cestou k terénní nápovědě na šifru POMUCKA. Na druhou stranu to bylo zachráněno využitím neprofláklého kousku Bobravy. (Jih Brna by měl Bobravě děkovat na kolenou, že je tam aspoň ta.) Druhé využití ryby. Kdyby se nevyužila předtím, mohlo to mít zábavný aha-efekt, takhle to nemělo nic.

1) Některé šifry: druhá ulicová (4), mys (7), výplňová (náhradní?) ryba (10). 2) Frustrující přesun kolem obory bahnem a se zacházkou a taky že se dodržování zákazu průchodu oborou nepřipomnělo, nevynucovalo, nebo se jinak nezajistily férové podmínky. 3) Že jste nás nepřevezli. V obou případech jsme se museli převézt sami. Falešný marketing. ;)

Zařazení šifer POMUCKA a MNOZINY – instrukce k pomůcce (terénní nápověda, ukazování orgovi) mi přišly krkolomné, na množinách nebylo co luštit, jen to bylo potřeba udělat a to byl vopruz. Nápad s malým Brnem v Modřicích šel podle mě vytěžit lépe. Škoda, že se třetina(!) týmů nedostala na šestku, která plnila roli efektní, zážitkové šifry.

Déšť před startem :D - trošku to tu atmosféru startu Tmou zhoršilo, tím, jak se týmy schovávaly (a my jsme se schovali za roh). U kvalifikace asi skoro nikdo neřešil závěrečné šifry, které i tak budou krásné - nešlo to stihnout. Spousta pokynů, na kterých se snadno něco přehlídne (kniha, zakázaný prostor). Hodně šlapání po asfaltu. Trochu zbytečná šifra HARPUNA.

Další dojmy a postřehy

Albert Stallone
Vítěz v kategorii "šifrovačka s nejmenším převýšením", odsunula z prvního místa Svíčky v Hodoníně:) Ok, tady TMOU ještě nikdy nebyla, přesuny sice hodně po asfaltu, ale třeba krajina kolem Holáseckých je pozoruhodná...

Otirrub Exuled
Letošní Tmou bylo pěkné. Šifry se nám líbily, hezké, nápadité, vtipné. Pestré startovní šifry, pobavil nás i "alternativní" text Stánků. Zajímavé, že v Modřicích je tolik stejných ulic jako v Brně (ač to pro nás znamenalo zásek). Konečnou pro nás byla sedmá šifra, řešení "mys" jsme opakovaně odmítli (nic takového u Brna není) a došli jsme chvilku před polednem na ulici Pastevní (s vysvětlením "past je v ní"). Jinak týmovou výzvou pro nás bylo absolvovovat většinu Tmou ve třech (onemocněly nám dvě hráčky, jedna nás přišla podpořit aspoň prvních pár hodin). Moc děkujeme orgům za hru, užili jsme si ji.

TichaVoda
Neuvažujete o zřízení seniorské kategorie, abychom se konečně dostali na bednu? ;-)

Pentakilogram
Letošní způsob startu měl tu dramaturgickou mouchu, že teroreticky tým má vyluštěné všechny vyzvednuté časové šifry, ale ne tu, která ho posune k dalším zadáním. Takže např. za situace, kdy ho systém pustí dál za půl hodiny se mu vlastně nevyplatí tuto šifru luštit - i kdyby ji hypoteticky vyluštil hned, tak než se přesune a než vyluští na dalším stanovišti další bonifikaci, tak ta půlhodina uplyne taky. A jinak bylo elegantní, jak se trasa vlnila na malém prostoru mimo město, ale zároveň stále v dosahu MHD.

Fraktální brokolice
Po vyluštění šestky jsme šli k posilce, až na místě nám ale došlo, že jsme šli k jiné, co jsme na mapě našli (kdo má čekat dvě workout hřiště takhle blízko sobě). Takže jsme došli k zadání stanoviště 8, přeskočili jsme 7. Bylo v tu chvíli ale 11:52, takže nebyl čas na hledání správné posilky,

Telefonní číslo
Moc děkujeme.

Lososi na sněhu
Díky, bylo to super!

Nočný motýľ
K výkonu tímu sa prihlásil Islamský štát.

Mimo a riadne
Celkovo eufória. Prelomili sme dlhý zákys a potom to šlo relatívne pekne. Škoda, že sme sa nedostali ďalej, než na tú Bramboračku, tiež tam boli krásne šifry.

Nejostřejší tužky v penálu
Oceňujeme vícero organizačně náročnějších aktivit - přejezd vlakem, přívozem, terénní šifra Jízdenka (obrázky, razítka, jízdenky), folie v šifrách.