silhouette

12: TROJBOJ

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:10

Diskuze o šifře 12 TROJBOJ.


Ü
Übertým (Majk) #2 6. 11. 2022 13:02

Viktor kdysi vymyslel výraz „brokovnice“. Přijdete na šifru, podíváte se na ni, a ona vám vystřelí do obličeje neskutečné množství informací, jak analogových tak digitálních. Přesně taková byla tahle šifra: spoustu různorodých a zdánlivě nesouvisejících prvků, reminiscence na předchozí šifry a stanoviště, ještě navíc s vědomím, že jsme blízko 13. stanoviště, kdy Tmou tradičně obtížnostně graduje.

Jasně, našli jsme nějaké slepé cesty. Například fakt, že (anglická abeceda + písmena čtená po snědení cheddaru + ž aby bylo možné zapsat tvarůžky) je dohromady 36, což je přesně počet souvislých oblouků, ze kterých je pomůcka sestavená, nás na pár desítek minut zaměstnal. Až zpetně jsme si všimli, že tahle interpretace váznula na tom, že tvarůžek Y nebyl uprostřed svého oblouku, a že jedna část „špagety“ náhle odbočila uprostřed oblouku jiného.

Nepřišli jsme na to, jak přesně se označují vrcholy a stěny. Pomůcku totiž v Modřicích sestavili jen dva členové týmu (zbytek luštil Plánky), a tak jsem kružnice samotné chápal jako důležitou informaci z pomůcky a už se nepídil po tom, jak přesně se zkonstruovala. U vrcholů to nevadilo, protože tajenka byla čitelná i bez toho. U stěn to dopadlo tak, jak u spousty dalších týmů: odhadnutím tajenky v řečtině. Trochu mi přijde jako škoda, že to bylo možné, na druhé straně má Kesy za tenhle achievement můj obdiv.

Ale větší obdiv má u mě autor (autoři) této šifry. Taková brokovnice, a nakonec všechno dává smysl a zapadne to do sebe.

Potom jsem byl poněkud rozmrzelý ze zákazu průchodu oborou. Jednak jsme byli možná jediní, kdo si na něho vzpomenul, a ztratili tak cestou po rozbahněném poli oproti konkurenci možná i půl hodiny, dvak jsme tím přišli o jediný kus lesa na trase (z 9 na 10 se prosím pěkně nešlo lesem, ale po rybí páteři).


P
Přizdisráči (Dero) #3 6. 11. 2022 14:14

Potom jsem byl poněkud rozmrzelý ze zákazu průchodu oborou. Jednak jsme byli možná jediní, kdo si na něho vzpomenul, a ztratili tak cestou po rozbahněném poli oproti konkurenci možná i půl hodiny

Jediní jste nebyli, ale bude nás takových málo. Moc stop jsme v poli kolem obory nespatřili a viděli jsme pár týmů, jak to vesele šlape skrz oboru. Stálo nás to i o něco cennější umístění, protože ta ztráta daná zacházkou byla fakt docela extrémní. Rozmrzelí jsme na přesunu byli nemálo.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #4 6. 11. 2022 14:16

Jakože tohle je šifra, co když někomu ukážete na ulici, a pak popíšete, jak se to luští, tak řekne: „Fakt hustý, na to se ale nedá přijít.“ A když to popíšete nějakému luštícímu začátečníkovi, tak řekne: „Fakt hustý, na to se dá přijít!?!“ A když to popíšete někomu, kdo už má něco naluštěno, ale na Tmou nebyl, tak řekne: „Fakt hustý.“

Hustý.

Líbí se mi, jak v prvních minutách vůbec netušíte, co budete dělat s tabulkou dole, ale je vám to úplně jedno, protože máte tolik prvků nahoře, že „proč sundávat kalhoty, když brod je ještě daleko“.

Btw použili jsme právě jednu kopii šifry.


Ü
Übertým (Kesy) #5 7. 11. 2022 13:31

Potom jsem byl poněkud rozmrzelý ze zákazu průchodu oborou. Jednak jsme byli možná jediní, kdo si na něho vzpomenul, a ztratili tak cestou po rozbahněném poli oproti konkurenci možná i půl hodiny

Jediní jste nebyli, ale bude nás takových málo. Moc stop jsme v poli kolem obory nespatřili a viděli jsme pár týmů, jak to vesele šlape skrz oboru. Stálo nás to i o něco cennější umístění, protože ta ztráta daná zacházkou byla fakt docela extrémní. Rozmrzelí jsme na přesunu byli nemálo.

Tu by som chcel načať konštruktívnu diskusiu – ako takúto vec vlastne riešiť správne? Ak človek vidí, že zo stanovišťa odchádza výrazne skôr, ale šifru vyzdvihne spolu s iným tímom, ktorý cez oboru šiel, tak je rozmrzelý (u mňa skôr platí „nahnevaný“, ale možno som si to bral až príliš). A pritom som takmer presevedčený, že na to väčšina tímov proste od štartu zabudla a ich vedomý zámer to nebol.

Snáď to nebude znieť smerom k orgom hnusne, ale celé mi to pripadalo ako také formálne zbavenie sa zodpovednosti („tímom sme na štarte zakázali vstup do obory, takže sa vlk nažral, a nikto si to na 12-ke už nebude pamätať, tak aj koza je celá“).

Niekde som zachytil, že pôvodne mala byť na vstupe do obory ceduľka, ktorú zabudli vylepiť, ale možno sa mi to len prisnilo :) Ak by to tak bolo, potom asi riešim neexistujúci problém.

Mimochodom, deň po hre sme šli do hernej oblasti na bajkoch a pripadalo nám, že snáď úplne najlepšie riešenie by bolo stanovište niekde blízko železničnej zastávky Popovice (alebo o kúsok južnejšie), ktoré by tímy viedlo mimo oboru prirodzene.


P
Přizdisráči (Dero) #6 7. 11. 2022 13:43

[5] Mně přijde, že tato situace má hned několik schůdných řešení.

  1. Nejraději bych byl, kdyby trasa vedla jinudy a dilematu „pohodlná cesta oborou“ vs. „prasit dvakrát delší necestou kolem“ se vyhnout systémově.
  2. Taky by šlo na předchozí šifře připomenout, že do obory je vstup zakázán. I za cenu toho, že se tím naznačí směr dalšího postupu. Ona je ta cesta ke klášteru stejně zdaleka nejlepším kandidátem na další postup hrou, tj. něco, co případný haluzící tým stejně zkusí jako první.
  3. Přinejhorším obětovat béčko, které by u vstupu do obory zákaz připomínalo a týmům radilo, kudy jít.

Cedulka u vstupu do obory by mi asi jako dostatečné řešení nepřišla, pokud by nebyla vyloženě gigantická a „in my face“. Na přesunu na cedulky pozor nedávám, nehledě na to, že vy nejlepší jste tam snad byli ještě za tmy.


C
Chlýftým (Aleš) #7 7. 11. 2022 15:51

My jsme prošli oborou. Mrzelo mě to, když jsem zjistil, že jsme neměli. Jestli budu někdy potřebovat, ať mi týmy nechodí tam, kudy by to bylo přirozené, vzpomenu si na tuto situaci.


R
ROFLCOPTER! (Tonda) #8 7. 11. 2022 16:54

Taky jsme prošli obrou, tak nás to mrzelo a chápu frustraci hráčů, kteří si poctivě pravidla přečetli, zapamatovali a dokázali aplikovat v zápalu hry. Cedulky u vstupu do obory jsme si všimli, ale bohužel to byla pouze to standardní nabádající k chození po cestách a obecně slušnému chování v oboře (což se slučovalo s naší znalostí pravidel Tmou). Být tam nějaká doplňující cedulka od orgů, asi si ji všimneme taky.

Akorát mě mrzí, že takhle diskuze trochu upozaďuje komentáře k šifře, která za mě byla rozhodně jedním z highlightů hry. Super vyvrcholení použítí „artefaktu“. A taky jsme použili právě jedno zadání.


P
Přechodníci (Jirka) #9 7. 11. 2022 18:29

Taky jsme v zápalu nadšení po vyřešení dvanáctky půl hodiny před koncem prošli oborou. Na explicitní zákaz jsme si nikdo nevzpomněl. Nevybavuju si ho ani teď – byl na startovní obálce? V pravidlech na webu jsem nic takového nenašel.

Úvaha ale byla taková, že oborou vedou jak normální cesty, tak značená naučná stezka. Navíc tam dopoledne couralo i dost místních na procházce, tak nám to nepřišlo divné. Cedulky jsme si taky všimli a utvrdili se v tom, že při slušném chování je projít OK. (Podobně bychom mohli diskutovat i o přesunu 7 → 8 – přes pole vede cesta, ale pole je soukromý pozemek – je OK po ní jít?)

Nevim… Asi se rozhoduju nějak intuitivně podle smyslu pravidla a možné způsobené škody / vzniku nějakého problému. Přes pole s obilím bych nešel. Přes strniště asi jo. Přes louku jo. Přes něčí zahradu ne. Mimo značenou cestu v NPR ne. Přes veřejně přístupnou oboru jo. Přes oboru s cedulí zakázaným vstupem ne.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #10 7. 11. 2022 19:47

Nám dokonce první interpretace šifry vyšla do obory – nepřečetli jsme totiž českou část tajenky a interpretovali jsme KALOS jako studnu, tj. nejbližší studnu severně od kláštera. Vůbec nevím, že nějaký zákaz průchodu oborou existoval, ale je to možná tím, že jsem kvůli dopravní zácpě doběhl na start cca 2 minuty před začátkem, takže jsem minul startovní obálku. Ale, jak je zřejmé, ani nikdo jiný z týmu tenhle zákaz v hlavě neměl, jinak bychom nešli hledat zarostlou studnu uprostřed obory – a až po nenalesní šifry doluštili českou část tajenky a šli na správné místo. Mrzí mě to, ale neudělali jsme to vědomě.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #11 7. 11. 2022 19:48

Zpět k šifře: pracné luštění bolelo, ale byl to jeden z top momentů hry. Skvěle propracovaná věc, dali jsme ji autorsky, včetně postupného přiřazování všech abeced, pochopení principu, jak se písmena umísťují. Moc se mi tahle šifra líbí!


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (Radek) #12 7. 11. 2022 20:51

Já si na zákaz vzpomněl uprostřed obory, když už s tím nešlo nic dělat. Alespoň jsem zhasnul čelovku a zbytek cesty šel potmě. Doufám, že zvěř se s tím nějak vyrovnala.

K šifře: klobouček týmům, které odhalily autorskou konstrukci opísmenkování. My vykoukali cz (která je poměrně přímočará), vylámali en pomocí závislostí a na řečtinu pomohlo až tipování tajenky (které jsme teda měli udělat tak o půl hodiny dřív).


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #13 7. 11. 2022 21:35

Myslím, že větší část viny padá na nás orgy. Nelze týmům příliš vyčítat, že v zápalu hry zapomenou na instrukci před pěti a více hodinami, kterou mnozí ani neviděli. Náš původní záměr byl dát šifru přímo do veřejně přístupné obory, kde je hezký les. Bohužel nám to nebylo povoleno a u příležitosti dotazu bylo vysloveno přání, abychom celou hru oborou vůbec nevedli. Přestože zakázat vstup soukromým osobám do obory není možné, rozhodli jsme se přání respektovat. Ano, Kesy, mluvili jsme o tom, že jsme chtěli dát na vstup (nepřehlédnutelnou) ceduli s logem TMOU, která zákaz vstupu do obory připomíná, což by situaci vyřešilo a jasně rozdělilo týmy na správňáky a špatňáky. Bohužel to v předherní logistice zapadlo a došlo k téhle mrzutosti. Je nám líto týmů, které to stálo umístění, postup ve hře nebo třeba jen dobrou náladu. Takové věci se bohužel občas stanou.

Upozornění na předchozí šifře je taky zajímavý nápad.