silhouette

Covidová opatření

TMOU -1

Zpět na seznam vláken


IH
Igorův hněv (Vojta) #1 2. 11. 2020 08:03

Ahoj všem, chtěl bych tu otevřít diskuzi ohledně vládních opatření během iTmou. Tým, který opatření poruší a sejde se v pěti lidech v jednom bytě, nepochybně získá výhodu: psychologickou (při fyzickém setkání se noční únava zvládá snáz než při videokonferenci) i organizační (šifrovací pomůcky, tiskárny, občerstvení…). Předpokládám, že nejsme jediný tým, který v těchto dnech bojuje se silným nutkáním v pátek některá z opatření porušit (s pochybnou výmluvou, že to určitě udělají všichni) a už teď se bojí, že pak nebude mít čisté svědomí nebo nedejbože způsobí něco horšího.

Je jasné, že organizátoři nemohou dodržování vládních opatření nijak vynutit nebo na jejich dodržování dohlížet. Možná považují dodržení opatření za samozřejmost. Čekal bych ale oficiální veřejný apel, který jsem nikde nenašel.

Prosím proto zástupce co nejvíce týmů, aby se v tomto fóru vyjádřili, že společně s námi opatření dodržovat budou. Vzájemně si tak dodáme odhodlání a víru, že žádný tým nebude mít neoprávněnou výhodu. Videokonferenční noc se tak bude zvládat snáz.


NT
Název týmu: (zruda) #2 2. 11. 2020 08:30

Pokud vím, Název týmu: bude opatření dodržovat. Neplánujeme se scházet na jednom místě, vše budeme řešit online.


V
Vnoučátka (Anička) #3 2. 11. 2020 11:27

Ahoj, za nás žádný výsledek zatím nemůžu říct, řešení téhle otázky jsme doteď nenačali, já osobně jsem zatím vyčkávala na vývoj situace. Zaujala mě ale silná slova o „neoprávněných výhodách“ vzhledem k tomu, že už výchozí podmínky jednotlivých týmů budou dost různorodé. Dá předpokládat, že v některých týmech určitě jsou členové, kteří standartně sdílejí jednu domácnost, teoreticky to někde může být klidně i celý tým – a tahle výhoda je najednou oprávněná…? Další věc jsou samozřejmě materiální podmínky v domácnostech každého jednotlivého hráče (viz i dotaz ohledně tiskáren ve vedlejším vlákně). V tomhle mi přijde dost zásadní i to že týmy se tvořily a přihlašovaly na hru, která měla (v době přihlašování) úplně jiný formát. Tedy změna podmínek zastihla už hotový tým, který se s nimi musí nějak vyrovnat. Dá se říct, že jsme se hlásili na jinou hru, než nakonec proběhne, a tomu jsme samozřejmě podřídili složení týmu – přihlásila se ta pětice, která chtěla jet trávit listopadovou noc do Brna. (U nás třeba teď zároveň vzniká druhý „náš“ tým z našich spolutýmníků, kteří by do Brna nejeli, ale internetovou šifrovačku si zahrát chtějí a přihlašují se na ni na rozdíl od nás se znalostí podmínek).


IH
Igorův hněv (Vojta) #4 2. 11. 2020 14:41

Ahoj, tím slovem „neoprávněná“ jsem nechtěl působit nějak negativně nebo hrubě, to vůbec nebyl záměr a omlouvám se. Chtěl jsem jenom poukázat na to, že pokud se tým fyzicky sejde, bude to zkrátka mít o dost jednodušší. Je mi ale jasné, že letos víc než kdy jindy na výsledném pořadí nebude záležet.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #5 2. 11. 2020 15:25

Do pravidel jsme přidali větu o povinnosti dodržovat vládní nařízení a zákony, bez toho je jakákoliv hra samozřejmě nemyslitelná. Zároveň je důležité to, co píše Vojta: cílem iTmou je přinést online zábavu pro pandemickou noc. Cílem hráčů by mělo být především si tu hru náležitě užít a všechnu soutěživost prožívat v uvolněném a přátelském duchu. Nejlepší využití téhle blbé situace je vyzkoušet si, jak se luští výhradně přes zoomy a meety, brát to jako dodatečnou výzvu a bavit se tím.


VST
Vánek s Tučňákem (Tonda) #6 3. 11. 2020 15:01

Já přispěju svojí troškou do mlýna. S blížícím se startem a všemi možnými opatřeními se moje tradiční nálada „Hurá těším se na Tmou“ pomalu ale jistě přesouvá k „to bude vopruz, ale je to Tmou, tak to nějak přetrpím“, což je pocit, který bych si s Tmou spojoval jen velmi nerad. Diskuze o „fér“ nebo „nefér“ výhodách mi v tuhle chvíli přijde naprosto bezpředmětná, protože s takhle rozdílnými podmínkami (tým v jedné domácnosti/tým na 5 různých místech, s tiskárnou / bez tiskárny, v ČR / zahraničí s úplně jinými nařízeními, dedikovaný pokoj na luštění / sdílení s neluštícími členy domácnosti, testeři / netesteři atd.) se nedá o regulérnosti soutěže hovořit ani náznakem. Proto se řiďme komentářem Petra [5] a pojďme si hru zahrát tak, abychom si ji užili; každý po svém. Kdo chce hecnout celonoční samostatné sezení u obrazky, má to mít. Kdo k užití hry potřebuje fyzickou přítomnost dalších členů týmu nebo nemá doma komfortní prostředí k luštění, skulinku v nařízeních si vždycky najde. Svět nám hází klacků pod nohy až až. Nemusíme si sami přidávat ještě další.


FB
Freezy Bee (Marwin) #7 3. 11. 2020 16:54

Já to vidím dost podobně jako Tonda Vánek výše. Ty „skulinky“ rozhodně nechci nijak přehánět, ale zas osobně nevidím nutnost být přehnaně striktní. Příklad: Byť to podle litery nařízení asi není, nepřijde mi proti duchu těch opatření, když se sejdou například lidé, kteří se normálně stejně potkávají v práci. Nebo se sejdou s někým, kdo má čerstvý negativní test (ano, vím, že to nemusí nic znamenat). Nebo naopak někdo, kdo má pro změnu test dva měsíce starý pozitivní (to není zas tak hypotetický příklad). A nebo prostě ještě s někým dalším, když to bude 1 člověk navíc. Například.

Vidí to tak nějak podobně i orgové? Aspoň rámcově? Asi by se nám lépe řešila logistika, kdybychom to věděli. Resp. na rovinu – pokud to orgové vidí výrazně jinak, považuji za správné se přizpůsobit jejich pohledu.

Díky.


V
voy-a-ger (Dominik) #8 3. 11. 2020 17:14

Vidí to tak nějak podobně i orgové? Aspoň rámcově? Asi by se nám lépe řešila logistika, kdybychom to věděli. Resp. na rovinu – pokud to orgové vidí výrazně jinak, považuji za správné se přizpůsobit jejich pohledu.

je upřímně řečeno zcela nemístný dotaz. Respektive bych se divil, kdyby organizátor takovéto akce řekl něco jiného, než „Prosíme, respektujte aktuálně platná opatření a omezení“. A jak s tím hráči naloží, je už na nich.


FB
Freezy Bee (Marwin) #9 3. 11. 2020 18:28

… je upřímně řečeno zcela nemístný dotaz. Respektive bych se divil, kdyby organizátor takovéto akce řekl něco jiného …

Ok, to uznávám. Nenapsal jsem to úplně šťastně a chápu, když na to nikdo neodpoví.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #10 3. 11. 2020 21:14

Marwine [7], za orgy můžu říct, že my půjdeme příkladem v dodržování předpisů a přestože bychom si jistě našli morální důvod sledovat hru společně (rychlejší reakce na problémy ve hře např.), rozhodli jsme se to nedělat. Nesouvisí to ani tak s hrou samotnou, ale spíše s pandemickou situací a naším postojem k ní. Dalším krokem, který děláme, je minimalizace „hard core“ soutěživosti (nedostanete trička, není to TMOU, jsou deady, jsou bonusy…), aby to týmy nenutilo optimalizovat směrem, který by byl proti jejich přesvědčení. Co uděláte vy, hráči, je zcela na vás a je možné, že váš pohled na situaci je vyvážený jiným směrem. Nejsme povoláni vás za to soudit.


KT
Katastrof technik (Michal (Katastrof technik)) #11 4. 11. 2020 11:34

Která opatření konkrétně tým v pěti lidech v jednom bytě poruší? Ani na jednom z těchto dvou zdrojů nemůžeme nic konkrétního najít.

https://korona­virus.mzcr.cz/ak­tualni-opatreni/ https://www.vla­da.cz/cz/epide­mie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/#zakaz_po­hybu_od_4_11

Možná to v těch odkazech přehlížíme, ale jazyk typu „neoprávněná výhoda“, „tým co opatření poruší“ atp je dost agresivní, pokud taková opatření neexistují.

My jsme po zvážení situace jednotlivých členů došli k závěru, že se chceme potkat na jednom místě (část týmu covid prodělala, část týmu se zodpovědně izoluje, …, takže risk v počtu microcovidů máme pro nás tolerovatelný). Ale vůbec jsme neuvažovali nad tím, že by to bylo zakázaný, takže jak to je?


T
Tým* #12 4. 11. 2020 12:15

[11] Ono by se toho našlo… např.

1. Který bod z II. zakazuje napasujete pro přesun na místo startu té části týmu, která tam nebydlí? Luštíte ve zdravotnickém zařízení… nebo nějakou kličku přehlížím? 2. II. nařizuje 2. omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru, 3. IV. omezuje právo pokojně se shromažďovat podle zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů, tak, že shromáždění se může konat pouze mimo vnitřní prostory staveb…


C
Chlýftým (Aleš) #13 4. 11. 2020 12:21

Michale, já mám třeba docela jasno, že bych porušil toto:

II. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 05:00 hod. do 20:59 hod. s výjimkou: 2. nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými,

a

II. nařizuje 2. omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru

Rodina můj tým není, osoby blízké sice ano, hlavně ale co je nezbytné, to by se asi ukázalo, když bychom si poměřovali p… právníky.

Na druhou stranu minimalizovat kontakty skoro na nulu člověku taky nesvědčí. A teď babo, raď.


VST
Vánek s Tučňákem (Tonda) #14 4. 11. 2020 12:44

[12] Souhlas. Nejsem právník, ale ohledně kliček je můj myšlenkový pochod následující:

  1. Potřebuju je do Tesca, protože tam mají zrovna v akci rajčata (viz bod II.3)
  2. Nejbližší Tesco je shodou okolností poblíž bydliště spoluhráčky, u které se plánujeme sejít, a tak není náhoda, že ji tam náhodou potkám (viz III.3)
  3. Protože je to křehká dívka, pomůžu jí s nákupem domů(viz II.4)
  4. Dostal jsem se legálně k ní domů a pobývání tam už zakázano není. Naopak by se dalo říct, že podle bodu I bych po 21:00 neměl vůbec opouštět její byt. Samozřejmě v bodě III.2 o omezení kontaktů by se dalo polemizovat, co je a není nezbytná míra, ale věřím, že při troše fantazie se to obhájit dá.
  5. Bod IV se podle $2.c) na tenhle případ nevztahuje.https://www­.zakonyprolidi­.cz/cs/1990–84

Každopádně cílem téhle logiky rozhodně není nabádat lidi k porušování předpisů nebo získávání výhod do hry. Jenom se snažím pomoci lidem, kteří mají stejné dilema jako já, tj. volit mezi neužitím si hry nebo potenciálním černým svědomím, že třeba něco neudělali podle pravidel. Konkrétní aplikace a vnitří vyrovnání se s ní je pak na každém z nás. Věřím ale, a moje dosavadní zkušenost to potvrzuje, že členové šifrovací komunity jsou ohledně soudnosti a morální integrity značně nad průměrem obyvatlestva ČR.


M
MB51 #15 4. 11. 2020 12:55

Každý tým si snad dokáže rozhodnout sám, zda se chce/může, nebo nechce/nemúže sejít, případně kde a jak, a nepotřebuje k tomu složitě rozebírat vládní opatření. A mám pocit, že na někoho přesně pasují slova Karla Kryla z Rakoviny: Být každý sobě drábem, to mnohé přehluší…


CF
Corn Flakes (Des) #16 4. 11. 2020 13:09

Se do toho jako právník vložím, když pominu přesun na místo společného luštění (který proběhne teoreticky ještě před hrou, takže jeho porušení nejde proti orgovským pravidům) tak společně luštící tým řeší hlavně tyhle věci:

  1. Vláda nařizuje omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,
  2. Vláda nařizuje zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud to je možné,
  3. Vláda nařizuje nosit ochranné prostředky dýchacích cest ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště (výjimku mají mj. osoby s poruchou intelektu či s poruchou autistického spektra ;) )

Srovnejte se s tím jak chcete, já jsem třeba kovid prodělal, mám čerstvý test na protilátky, takže nejsem nebezpečný sobě ani nikomu jinému. Jenže to nezakládá výjimku z vládních opatření, ani z pravidel iTMOU. A pokud chápu orgy dobře, tak nechtějí mít další Sendvič, ale zcela výjimečnou akci ve výjimečné době, kdy naprostá většina týmu prostě bude luštit distančně.


Z
Zvířátka (Mirek) #17 4. 11. 2020 14:55

[14]

4. Dostal jsem se legálně k ní domů a pobývání tam už zakázano není.

A co druhá část i věty v bodě III. 1.? Nařizuje (…) pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodech I a II.


VST
Vánek s Tučňákem #18 4. 11. 2020 21:49

[17] Uznávám, že tenhle bod jsem ve svojí úvaze přehlédnul. Každopádně nepředpokládám, že by někdo ten můj myšlenkový pochod bral doslova. :) Ve výsledku je to na každém z nás zvážit všechna rizika případného setkání a podle toho se zachovat. Můj cíl byl jenom vyjádřit názor, že to, že se nějaký tým rozhodne setkat, nijak neumenší mé užití hry, takže kvůli tomu nikdo nemusí mít špatné svědomí.


NK
Novomanželé Kalovi #19 5. 11. 2020 14:25

Abychom podpořili ostatní zákonů a naříení dbalé :) My se scházet nebudeme (a budeme luštit ve formátu 2+2 podle toho, jak spolu bydlíme).


N
NaPALM (Alča) #20 5. 11. 2020 19:37

NaPALM bude luštit rozdělený na elementy 2+1+1+1 v místech svých bydlišť.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #21 6. 11. 2020 08:59

Albert Stallone luští 1+1+1+1+1.


KT
Katastrof technik (Vašek) #22 6. 11. 2020 10:07

Katastrof technik, nyní již srozuměn se správným výkladem vládních nařízení, bude luštit v rozkladu příslušném ekvivalenci příjmení členů.


OB
Oberna behen (Evka) #23 6. 11. 2020 16:36

Jejdamane, co se to tu řeší??! Buďme rádi, že jsou orgové tak skvělí a dokázali přenést hru do online prostředí. Taky se na to mohli vykašlat a celý ročník zrušit. Pojďme si tu hru užít tak, jak je a nehledejme kličky v pravidlech. Takhle doba si žádá nouzová řešení a přizpůsobení se situaci. Ať každý jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Hlavně zůstat v klidu ;-) My budeme ve složení 2+1+1+1, s ČB tiskárnou, někteří asi i bez… Ale věřím, že si hru užijeme! Moc se těším!


FB
Freezy Bee (Marwin) #24 6. 11. 2020 18:16

Hele, já bych to zas tak neprožíval. Jsem přesvědčený, že hlavní smysl celého tohoto vlákna je celkem jednoduchý – evidentně některé týmy řešily dilema a chtěly vědět, jak to vidí ostatní. Protože málokdo asi chce nedodržovat pravidla, ale naopak nikdo nechce ani být Mirkem Dušínem, aby pak po hře byl smutný z toho, že 100 jiných týmů se v tom dilematu rozhodlo jinak.

Tenhle účel to podle mě splnilo – a za to díky všem, kdo se nějak vyjádřili. Snahu ohýbat pravidla a hledat kličky bych v tom primárně nehledal.