silhouette

09: SKORO

TMOU 22

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 9. 4. 2022 08:17

Diskuse o šifře Skoro.


Ü
Übertým (mišof) #2 9. 4. 2022 14:55

Načo tu boli tie indície tlačené z oboch strán kruhov? My sme počas lúštenia v nejakom okamihu boli nadšení z toho, že to vie byť použité na to, aby tie semaforové vlajočky mali vždy ešte aj správnu orientáciu zhodnú s pomôckami, no následne to tak (aspoň nakoľko viem povedať) vôbec nebolo. Napr. aj to E ukazované v riešení má hornú vlajočku nad paličkou, hoci v dokonalom svete by mala byť pod ňou. Našťastie sme sa tým nenechali od správneho postupu odradiť, ale trochu ma to sklamalo a ubralo v mojich očiach šifre na kráse.


J
JÁDRO (Robert-Antonio) #3 10. 4. 2022 11:30

Tipuji proto, že pak by se ty indicie hrozně překrývaly. Také mi připadalo otravné neustále otáčet mezikruží tam a zpátky, ale vzhledem ke konstrukci šifry máš velmi omezené možnosti, kam přesně ty indicie na kruhu umístit.


SZK
Společně za K! (Michal) #4 10. 4. 2022 12:13

Krom oboustranného umístění fragmentů byl podobně matoucí prvek i rozdělení do dvou poloměrů (na obou discích). (Některá umístění bez prostorového omezení libovolná; argument místem by také řešily čtyři poloměry jednostranně.)

Ale nás zřejmě položil úvodní pár chyb: batát místo bidetu, pisoár místo platainu, čímž jsme zahodili/podvyužili vytučněná slova. Když jsme tohle později opravili, měli jsme už příliš mnoho jiných variant, na které tuhle novou abecedu použít. (Konec rantu (kdychom zde neskončili, byly by to jen nedůležité poznámky k pěkné šifře :-).)


Org
Organizátoři (Václav Peca) #5 10. 4. 2022 13:47

@mišof Je to tak, jak píše Robert-Antonio. Navrhl jsem to oboustranně, protože množství písmen vyžaduje na určitém úhlu až 2× skoro jako X a 2× ale Y. Když by byly pod sebou, tak by to méně navádělo na natočení pod sebe.

Že by byly praporky ve správném zrcadlovém obraze mě taky napadlo, bohužel to stejným způsobem komplikovalo konstrukci.

@Michal Dva poloměry jsem zvolil, aby mohl být text relativně velký a šifra na A4. Polohy nahoře/dole jsou podle parity úhlu, což by mělo vyloučit, že nesou nějakou informaci.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #6 10. 4. 2022 17:55

Bohužel na letošní TMOU jsme si vybrali 3 slabší chvilky nepozornosti na šifrách, kde se tonedopouští. Na téhle šifře jsme věděli, že chceme transpozici „dobrých“ písmen, něco se semaforem – a podle něčeho(?) se odpíchnout. Bohužel jsme to „něco“ neměli správně – BTW v jednom případě je to chybkou v šifře: SKORO JAKO TUŽ, ALE VODA JI ROZMAŽE. Což vylučuje INKOUST – neboť pak by věta měla znít ALE VODA HO ROZMAŽE – přivlastňuje se totiž konzistentně druhému slovu. Tedy jsme hledali jinou barvu rozmazatelnou vodou, a vyhrála VODOVKA. Nicméně přes to jsme se měli přenést dříve než po pěti hodinách trudného luštění a všimnout si kompletní abecedy v prvotních slovech. Nakonec jsme to pozorování udělali, a aspoň si ještě chvíli zahráli. Tenhle zásek dlouho nezapomenu:( Šifra je to jinak velmi zajímavá a měli jsme ji udělat do půl hodiny.


Org
Organizátoři (Václav Peca) #7 10. 4. 2022 18:07

Bohužel jsme to „něco“ neměli správně – BTW v jednom případě je to chybkou v šifře: SKORO JAKO TUŽ, ALE VODA JI ROZMAŽE. Což vylučuje INKOUST – neboť pak by věta měla znít ALE VODA HO ROZMAŽE – přivlastňuje se totiž konzistentně druhému slovu. >

Nemyslím si, že tam je chybka. Šifra konzistentně skloňuje podle rodu X ve skoro jako X. Kromě tuši je to poznat ještě ve dvou spojeních:

  • skoro jako kobliha, ale děravá
  • skoro jako pojistka, ale opakovaně použitelná

FS
Ferne Sterne (Dan) #8 10. 4. 2022 18:09

Přesně tak – a ještě také: skoro jako vana, ale dřevěná


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #9 10. 4. 2022 18:45

Máte pravdu! Až teď to vidím, další mínus bod pro nás!


Ž
Želvonohý (Petr) #10 10. 4. 2022 22:56

Vyfailovat na sedm hodin na tomtéž co Albert Stallone, to je skoro jako úspěch (ale pořád fail).


UHK
U hlohu kavka (Honza) #11 11. 4. 2022 20:01

Za sebe přidám, že kromě toho, co zmiňují ostatní, že je oboustrannost kruhu naváděla na to, že se vlaječky budou chovat dle gravitace, tak mě ještě mátlo jak tam byly tak hezký ty vlajky k vystřižení a přitom se jako druhá ruka měla brát ta inverzní vystřižená, takže jsem pořád vymýšlel, jak nejdřív ukáže jedna ruka a pak se to nějak otočí a ukáže druhá ruka. Ale naštěstí jsem v tom byl v týmu sám.

Ale hodně by se mi líbilo, kdyby bylo nějak naznačeno, že vlajka je jak ta základní, tak ta inverzní.


UHK
U hlohu kavka (Honza) #12 11. 4. 2022 20:02

A btw. náš zdaleka nejdelší zásek z celé hry, pak už to šlo hladce až do cíle, tohle nám fakt nějak nesedlo.