silhouette

05: ROZCESTNIK

TMOU 24

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Václav Peca) #1 5. 11. 2023 11:08

Diskuze o šifře 5 ROZCESTNIK.


KVS
Krabice ve slevě (Jirka) #2 5. 11. 2023 17:49

Tohle byla docela pěkná šifra a náš největší fail celé hry. Za prvé jsme si nevšimli mezitajenky BRNO-ČR-EVROPA-SVĚT, ale hlavně si blbě označili některé směry. Nenapadlo nás, že jsme na Červeném kopci a „zde“ jsme chápali jako místo, kde začala nejznámější cesta kolem světa, tedy Londýn a potažmo Greenwich. Tím pádem nám na detenční zařízení, ve kterém jsme nepoznali Zelenou míli zbyla nejkratší červená (léčebna Červený Dvůr i tou procházkou v přilehlém parku). No a dvě hodiny jsme to řešili vlastně správně, ale se špatně naskládanými pastelkami plus jsme vymýšleli velmi obskurní teorie, kde se pastelky posunovaly, prohazovaly atd. Až potom teprve Tomáš zjistil, že jsme vlastně na Červeném kopci a objevili jsme tu mezitajenku. Takže úplně zbytečná ztráta tak 2 hodiny a propad z cca 20. místa na 70.


K
Kamzíky (Mišo) #3 5. 11. 2023 20:09

Tiež sme si nevšimli medzitajničku a strávili na tom priveľa času (hlavne kvôli tomu, že už bola neskorá hodina a tím bol uzimený a neriešil úplne naplno). Nakoniec sme sa ale k riešeniu dostali inou cestou, než je vo výsledkoch:

  1. Došlo nám, že uhly budú značiť nejakú cestu od daného bodu po kruhu a asi sa tam budú nejak zbierať farby.
  2. Všimli sme si, že pri vyšších ceduľkách sú typicky vyššie uhly → pravdepodobne teda značia to, koľko treba prejsť ku poslednej pastelke.
  3. Vyznačili sme si všetky tieto uhly a začali lúštiť, že kde by teda mohli tieto pastelky byť umiestnené – napríklad najdlhšie žlté pastelky nad I a K dajú najavo, že posledná dlhá palička do jednej strany bude o 315 stupňov, do druhej o 247,5 stupňov (teda o 2 doprava, a o 4 doľava). A vieme, že to nemôže byť pastelka rovnakej farby – teda sa pozrieme na hviezdicu a zistíme, že pre „žlutý pes“ by to znamenalo, že by sa do oboch smerov končilo na modrej – čo nedáva zmysel, a teda na tomto mieste najdlhšia žltá nemôže byť.
  4. Pokračujeme v riešení, eliminujeme možnosti a pridávame farbičky tam, kde sa to dá, až dôjdeme k výsledku.

Mal som síce chvíľami pocit, že je to príliš komplikované, aby to bolo správne riešenie, ale akosi to stále vychádzalo, tak som pokračoval ďalej a funguje to. Ale keď som si teraz prečítal správne riešenie tak to bol trochu facepalm :D


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #4 5. 11. 2023 20:41

Mezitajenku jsme minuli, vlastnosti míst vyplynuly pozorováním, co je Brně, krátká pastelka, atd. Napřed jsme si sestavili takový kormidelní kruh, domnívajíce se, že se to bude nějak točit celé, ale správná myšlenka, co a jak číst přišla naštěstí velmi rychle. Cestou z této šifry jsme si poprvé vyloženě pochvalovali, jak skvělá sada šifer zatím na TMOU je…


P
Přizdidump (Yenya) #5 6. 11. 2023 09:50

My taktéž bez mezitajenky – pojmenovali jsme si místa, a pak jsme jen prohlásili „co kdyby to bylo Brno-Česko-Evropa-neEvropa?“.

Co jsem ale trochu nepochopil, bylo umístění vrcholové knihy kdesi jinde než byla šifra, navíc v tom chráněném území. Dost jsme zvažovali, jestli tam má cenu chodit, ale tak nakonec jsme se rozdělili, půlka týmu šla na další stanoviště, a druhá se šla plazit blátem k vrcholové knize :-).


K
Kamzíky (Tess) #6 6. 11. 2023 13:21

[5] My jsme nejak nepochopili, že vrcholová kniha je součást hry, protože často bývá na kopcích něco podobného i jen tak pro obyčejné turisty :D


Org
Organizátoři (Václav Peca) #7 6. 11. 2023 15:06

[5] Vrcholovou knihu jsme tam umístili, protože nám přišlo to místo krásné a chtěli jsme dopřát aspoň těm vyslaným šťastlivcům možnost se pokochat pohledem na les čelovek s výhledem na noční Brno na pozadí. A vyfotit si tam třeba takovouhle fotku .


FG
Fluffy Guinea (Petr) #8 6. 11. 2023 16:42

My jsme mezitajenku objevili celkem rychle a vlastně mi to přijde celkem škoda, že byla až takhle explicitní, člověk tím přijde o ten aha efekt, když objeví, že pastelky jsou v reálu vzdálenosti od místa šifry.