silhouette

10: REDKVICKY

TMOU 21

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Honza Klusáček) #1 10. 11. 2019 14:47

Diskuse k šifře REDKVICKY.


C
coredump #2 10. 11. 2019 16:40

Tohle nas dokonale zabilo, nakonec hezka sifra, ale bohuzel tam bylo par (asi) nechtenych detailu, co minimalne cast naseho tymu slusne svedli z cesty. Dokonale sepnute kopie zpusobem, ze spona zretelne preskrtavala 10 (pri porovnani s ostatnimi vicelistymi siframi to nevypadalo jako nahoda a pri porovnani s dalsimi zadanimi 10ky to vypadalo jako zamer), coz nas nejakym zpusobem vedlo na to, ze se bude bud pracovat nejak s desitkami v textu, pripadne, ze budeme v textu hledat nepravdive informace (preskrtnuta 1,0 → hledame nepravdu) a s nimi nejak dale pracovat. K tomu se navic pridal fakt, ze na prvnim liste se reklo, ze „Aspon tady nefouka“ a na poslednim liste se tvrdilo „strasne tady fouka“, navic na miste, kde sifra byla byla sance na foukani vzhledem k hustemu lesu minimalni :-)

Nakonec ale kyzene uspokojeni prislo a podarilo se nam temer doslova za pet dvanact (presneji za osm trinact) vybrat jeste dalsi sifru :-)


ÚT
Ústřední topení #3 10. 11. 2019 21:18

Ta „přeškrtnutá“ 10 sponkou byla fakt dokonalá. Šli jsme se na to schválně znova na zadání podívat :-). Ale protože to k ničemu nebylo, tak jsme luštili dál s tím, že to bude potřeba časem. A ono nebylo.

Naprosto klasická šifra typu „všechno je tam vlastně napsané“. Vždycky, když jsme začali vymýšlet nějaký zcestný postup, někdo našel v textu, co o tom říkají Ředkvičky, a vrátili jsme se k správné cestě.

Deset bodů z deseti možných. Ale prosím nejvýše jednu takovou „šifru“ za hru :-).

(kotelník)


N
Nejnekvazidiagonalizovávatelnější #4 10. 11. 2019 21:32

Ehm, jednu za sezónu jsi chtěl napsat! (NNQJirka)


C
coredump #5 11. 11. 2019 10:27

Za mě první dojem příšerný – přece po nás takhle nad ránem nemůžou chtít číst pět stránek textu, abychom přišli na to, kde v té vatě je nějaká jedna malá informace. Absolutní demotivace to nějak hlouběji zkoumat. A teda směr uvažování „je to nápadovka, je potřeba si všimnout nějakého malého detailu a zbytek se nepoužije“ jsme drželi i dlouho poté, co z toho začalo něco vycházet i tím analytickým způsobem.

Zpětně ale kloboku dolů – povedená šifra. Pět stránek textu, kde se skutečně všechno použije.

Pokud bych mohl namítnout nějaké drobnosti (opakuji, že zpětně je celkový dojem dost pozitivní):

  • zrovna tady by se hodilo víc kopií zadání – takto to mohli zkoumat tak dva lidé (nebo si zadání roztrhat po listech, ale pak se nemůžou jednoduše vracet zpět když je na dalším listu něco zaujme. Takto jeden zkoušel analyzovat, jeden hledat nějakou neobvyklost, a zbytek mohl tak leda pospávat.
  • předposlední krok, kdy vyšly čtyři nesmysly, a bylo třeba se přes to nějak přenést, mi přišel nepříliš elegantní. Ale sám nevím jak to jinak udělat, když v tomto kroku ještě nemá vyjít řešení.

C
coredump #6 11. 11. 2019 10:27

Ech, fakt tady chybí zadávání jména (tento i předchozí příspěvek psal Yenya).


D
Darwin #7 11. 11. 2019 11:18

[5] Ahoj,

a kolik kopií jste si vzali? V posledních informacích se píše, že si máte vzít 2 kopie, pokud šifru nevydává org. Nebo i 2 jsou málo?

" Na stanovišti, které neobsluhuje organizátor si berte dvě kopie zadání. Jednou kopií je myšlen jeden list papíru, popř. více sešitých listů u vícestránkových šifer. "


K
Kokokel #8 11. 11. 2019 12:29

Ja by som rada túto šifru pochválila. Je pravda, že mne presne sadla do spôsobu myslenia a od prvej myšlienky fungovala tak ako som chcela (aj keď nám trvala…). Myšlienka, že šifra popíše to, čo tým urobí pre vylúštenie šifry (ale nie tak jasne, aby to bol len návod) a tím si to postupne počas lúštenia uvedomuje, mi príde dokonalá.


C
coredump #9 11. 11. 2019 13:19

[7] Jo, vzali jsme si dvě. Podle mě čtyři nebo i pět by fakt podpořilo zapojení týmu.


NM
Nočný motýľ #10 11. 11. 2019 23:23

Príliš dlho som sa upínal na to, že unikátnu vlastnosť budú mať len dvojice (takže to urobíme buď pre iniciály členov tímu, alebo pre TMOU po dvojiciach, ale každá dvojica bude síce z iného východzieho miesta, v inom smere a v inej vzdialenosti, ale odkazovať nakoniec na to isté miesto) až nám nakoniec došlo, že to funguje pre ľubovoľne veľkú skupinu, a to sme najprv vyskúšali na iniciály členov tímu (bez spiacej Bóži) a na viac už nezostával čas (síce to ukazovalo do pr… kde nebola zakreslená žiadna murovaná vec, ale niektorí členovia tímu to aj tak chceli skúsiť, keďže to aspoň ukazovalo na lesnú cestu ;) ).


FK
Fernety Kadla #11 14. 11. 2019 11:28

V autorském řešení je JV místo JZ.

Ale ta šifra je luxusní :).