silhouette

09: BRAMBORACKA

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:09

Diskuze o šifře 9 BRAMBORACKA.


C
Crucifixion? (Tom (Crucifixion?)) #2 7. 11. 2022 19:34

Mohli bychom poprosit o podrobnější popis toho, kde v tom zadání jsou sedmisegmenty? My je tam nějak ne a ne vidět:-P Díky předem.


J
JÁDRO (Kodyn) #3 7. 11. 2022 20:06

Vezmeš si písmenko z hláskovací abecedy (první je na řádku Delta) a nachystáš si ho na segmisegmentu i v Braillu.

A pak po těchto dvou procházíš, jak je naznačeno v zadání.

D – E – L – T

D → E: projde po čáře v „d“ na digitálním displeji, takže si značíš čárku

E → L: je opět na digitálním, čili čárka, ale končí v místě, které je v Braillovi tečkou, takže si ji též zapíšeme.

L → T: nejde po displeji, ale končí na políčku ve kterém je v Brailu tečka.

Celkem tedy:

  • – . . ⇒ v morseovce Z

J
JÁDRO (Kodyn) #4 7. 11. 2022 20:07

S tím vytvořeným seznamem jsem nepočítal 😀 _ _ ..


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #5 7. 11. 2022 20:16

Moc dobré! Tady jsme měli světlou chvilku a padlo to rychle…


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #6 7. 11. 2022 22:51

[2] Do řešení jsem přidal obrázek.


C
Crucifixion? (Tom (Crucifixion?)) #7 7. 11. 2022 22:52

Vezmeš si písmenko z hláskovací abecedy (první je na řádku Delta) a nachystáš si ho na segmisegmentu i v Braillu.

A pak po těchto dvou procházíš, jak je naznačeno v zadání.

D – E – L – T

D → E: projde po čáře v „d“ na digitálním displeji, takže si značíš čárku

E → L: je opět na digitálním, čili čárka, ale končí v místě, které je v Braillovi tečkou, takže si ji též zapíšeme.

L → T: nejde po displeji, ale končí na políčku ve kterém je v Brailu tečka.

Celkem tedy:

  • – . . ⇒ v morseovce Z

Aha, ok, takhle to dává smysl (přiznám se, že mně víc, než autorský popis – psát to co nejstručněji není vždycky efektivní postup) – dík moc za trpělivost a přehledné vysvětlení. Velmi pěkný šifrovací princip! (Bohužel, já si nevybavil ani to, že existuje něco jako Alpha-Bravo-atd. Budu si to muset mentálně zařadit mezi standardní šifrovací metody.)


C
Crucifixion? (Tom (Crucifixion?)) #8 7. 11. 2022 22:53

[2] Do řešení jsem přidal obrázek.

Petře, díky i tobě!


J
JÁDRO (Kodyn) #9 8. 11. 2022 08:40

Aha, ok, takhle to dává smysl (přiznám se, že mně víc, než autorský popis – psát to co nejstručněji není vždycky efektivní postup) – dík moc za trpělivost a přehledné vysvětlení. Velmi pěkný šifrovací princip! (Bohužel, já si nevybavil ani to, že existuje něco jako Alpha-Bravo-atd. Budu si to muset mentálně zařadit mezi standardní šifrovací metody.)

Tady bych řekl, že hodně pomáhalo to, že jsme měli doporučené nové NaPALM pomůcky, ve kterých to je zmíněno. Dostali jsme je navíc ještě v jednom exempláři i na startu v obálce.

Takže spíš šlo o to, si na to vzpomenout a použít.


C
Crucifixion? (Crucifixion? (Zdenek)) #10 8. 11. 2022 09:05

Dík. U mě s NATO abecedou problém nebyl, používám ji dost běžně a praštila mě do očí dřív než brail. Jen mi z původního popisu unikalo to spojení braila a segmentů.po upřesnění už to dává smysl, dík moc :)


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #11 9. 11. 2022 09:28

psát to co nejstručněji není vždycky efektivní postup

Formulace řešení mých šifer bohužel utrpěly tím, že jsem je dopisoval v sobotu 12:01 na tabletu v cíli hry. Tím se nijak nevyviňuju, jen říkám, že to není autorský záměr a slibuju, že se budu příště víc snažit :-)