silhouette

Po hře - obecná diskuse

TMOU 24

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #1 4. 11. 2023 23:25

Komentuje, hodnoťte, ptejte se, diskutuje.


PK
Proudoví krtci (Vítek) #2 5. 11. 2023 07:58

Děkujeme všem orgům a pomocníkům, moc jsme se bavili! Bylo by možné získat chybějící modrý vrchol do sbírky?


Z
Zlepenec (Filip (Zlepenec)) #3 5. 11. 2023 08:32

Výborný ročník, šifry vyvážené a hravé, přesuny intenzivní. Orloj skvělý. Za mě velká spokojenost. Díky organizátorům.

Btw. modrou pastelku nám vyzvedla členka týmu po ukončení, hezká upomínka na pastelový 4! ročník.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #4 5. 11. 2023 08:52

Skvělý ročník, díky. Všechny šifry až do dvanáctky pro nás krásné, střídaly se lehké i těžké (desítka), a vesměs na horní hranici originality – v paměti intenzivně zůstává úvod, a pak šifry deset (pastelkový les stínů) a jedenáct (opat versus abatyše). Ale i řada dalších šifer naprostá paráda, libovali jsme si. Teď jen, jak zapomenout na 12? Na propad z euforie do Agónie? Objevili jsme zřejmě neotestovanou, ale zákonitou vlastnost šifry. Umožňovala ve třetím kroku složit místo 12 kostiček jeden dvanáctistěn. Vypadá jako krychle korunovaná zdola a shora pyramidami. To, co jsou v autorském řešení spoje stran krychliček, stává se v tomto objektu hranami. Nezmizí žádné informace slepením kostek k sobě a 24(!) nepárových slov se rozmístí po dvojicích do všech stěn dvanáctistěnu. 8 podtržených slov určuje orientaci. Tohle bohužel není slepá ulička, ale slepá dálnice. Ten Braill by z toho teoreticky vykoukat šel, ale velmi obtížně, není distribuován dostatečně jasně, na to skoro deset hodin intenzivního luštění nestačilo. Tak obligátní, zase za rok:) Ivo


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #5 5. 11. 2023 10:38

Děkujeme za fantastický ročník! Líbilo se nám to hodně a slovy chvály jsme nešetřili už při hře. Startovní švédský stůl minišifer prosíme nechat, bavil nás letos i vloni. Byť nám obíhání kolečka na půl hodiny zpestřila záchrana ztraceného malého kluka s asistencí PČR, máme natočených všech 12 míst, vyluštěnou mezitajenku, KILAK POLEDNE dobrutěný (protože: „Máme tu jasné hodiny, ale co může sakra znamenat to H,M,S?“ (sic!) :)) Když nám konečně docvaklo, že to jsou funkční hodiny, nadšení nebralo konce a vyrážíme na jisto. Jedno z nejlepších koleček, co pamatuju (ne-li nejlepší).

Z šifer se líbily hlavně pastelkové (vícekroková Aula úplná mňamka, ale i Rozcestník nebo Dřevostavba), z nepastelkových za mě Čtverec+. Možná trochu moc návodný Plast a zapomenutelná myš se sýrem, ale celkově všechny hezké, odladěné, čisté. Na Agonii končíme, spokojení a bohatší o zážitky a suvenýry z vrcholů.

Až po hře doceňujeme, že ty všudypřítomné pastelky byly celou dobu i v logu. Wow. Krásně připravená hra, DÍKY MOC za ni a těšíme se za rok!


5
5^5 (Kormi) #6 5. 11. 2023 11:05

Takisto za nás ďakujem za hru. :) Myslím, že sme si ju veľmi dobre užili. 1/ORLOJ bola super, i keď teda z mňa osobne bolo 12 šifier strašne veľa, ale boli všetky pekné, musím povedať. 2/CESTICKY sme vyriešili v hospode tak rýchlo, že sme skoro nestihli dojesť, čo náš nabudilo na riešenie ďalších :) 3/DREVOSTAVBA bola pekná (až na tú krátku žltú, ktorá furt padala, takže sme to po troch pokusoch už skladali len metaforicky). Za 5/ROZCESTNIK som na nás hrdý, ako rýchlo sme to vyriešili, keď som pozeral štatistiky. To bola veľmi pekná šifra. Kameňom úrazu pre nás bola 6/SAMOTA – myš a syr nás zabili i posledné dva roky a tentokrát to nebolo iné. Pritom sme boli i pripravení, ja som mal na sebe ponožky s myšou a syrom, v batohu sme mali eidam a myš od počítača. Furt sme v texte hľadali I/Y alebo ZMČŽ v slovách („prečo by tám bolo slovo vlaštovička, keď tam môže byť vlaštovka? to je určite kvôli tomu Č“) a vôbec nám nenapadli krátke/dlhé Y. Mrzí ma to o to viac, že keď som pozeral na 7/PLAST vo vlaku po ceste naspäť do Prahy, tak som ju za 20 minút vyriešil i bez papiera len na telefóne (dokonca to vyriešili všetky tímy, ktoré tam došli), a 8/CTVEREC, kde by môj návrh presne fungoval (ale nedorišeil som fyzicky, bez papiera a zadania vo fyzickej podobe sa zrovna toto rieši blbo). Každopádne musím povedať, že sa mi páčili všetky šifry, ku ktorým sme došli – nemal som ani u jednej pocit, že by bola nad naše sily alebo nejak neriešiteľná či by obsahovala niečo, čo by sme nemali šancu zistiť. :)

Akurát teda keď som včera čítal autorské riešenie 15/NUMERIKA, uffff… Plus teda ten jeden z Teletubbies je fialový, nie modrý (1/B). ;)


Org
Organizátoři (Václav Peca) #7 5. 11. 2023 11:29

Jednotlivé šifry můžete dále pro přehlednost komentovat v příslušných vláknech. Omlouváme se za zpoždnění s jejich založením.


Org
Organizátoři (Václav Peca) #8 5. 11. 2023 12:04

[2] Bohužel ne. Vrcholové předměty jsou myšleny jako trofej za dobytí vrcholu při hře, a navíc jsme jich tiskli jen tolik, kolik jsme očekávali, že na dané stanoviště dojde týmů.


SN
Samé nic (Ondra) #9 5. 11. 2023 13:35

Orgům díky za hru! Moc jsme si to užili, neskončili jsme hned někde na začátku, takže dobrý pocit máme, ale AULA nás nakonec zdolala (chybělo nám v podstatě jen to doplnění množin). Přesto ji společně s šiframi ORLOJ a ČTVEREC (hlavně +) hodnotím jako nejlepší z těch, které jsme navštívili. Víc postřehů zachytím v reportáži, pokud se doženu ji napsat.

Letos to tedy nevyšlo, ale doufám, že jako 115-letý děda hrdě projdu TMOU 5!


ÚT
Ústřední topení (Index) #10 5. 11. 2023 16:26

Ještě jednou díky moc za hru. Bylo to moc fajn. Všude se všechno krásně potvrzovalo a byla to radost luštit. Měl bych jednu drobou výtku. Přišlo mi to krátké. Když to porovnám třeba s Tmou 10, tak šla hodně stejnou trasu a navíc přidala kus z Bohunic k Bobravě. Od Peregrina se šlo přímo na Kozí Horu a podobně. Jednak pak mám málo kroků, dvak nám týmy přijedou na Svíčky a jsou zaskočeny.


KVS
Krabice ve slevě (Jirka) #11 5. 11. 2023 17:09

Také díky moc za hru. Mělo to mnoho skvělých okamžiků, šifry moc pěkné! Akorát tam našemu týmu chyběly nějaké ty průměrné jedno až dvouhodinovky. Zdálo se nám to buď relativně rychlé (samozřejmě relativně, nechci se srovnávat s Tučňáky a spol.; tedy pro nás cca do 1h i s přesunem) a nebo moc dlouhé (3h a víc – 5., 10. a 12.) – což ale mohlo být dáno naší blbostí, a na 5. tomu tak určitě bylo.

Na rozdíl od Indexe[10] mi to přišlo na přesuny fajn, delší trasu nevyžaduji a ani mi nepřijde, že by to bylo nějak extra krátké (třeba přesun 11–12 byl cca 2.5km, přesun 6–7 byl skoro 2km).


KVS
Krabice ve slevě (Jirka) #12 5. 11. 2023 18:18

Ještě jsem se chtěl zeptat na jednu věc, a to větu z pravidel „Je povoleno poradit cizímu týmu dohledávku na správném místě – zejména pokud množství týmů znepřehledňuje situaci v místě vyzvednutí šifry“. Rozumím, že když je na místě hodně týmů, zejména v terénu, a na šifře není upřesnítko a v řešení třeba jen azimut a vzdálenost, tak se blbě mezi týmy hledá a je vhodné poradit. Takto jsme postupovali po 5minutovém hledání např. na šifře č. 5 a zeptali se jednoho asi z dvaceti týmů sedících na louce. Ale překvapilo nás na šifře č. 2 na Mendláku, kde jsme luštili cca 100 metrů od vyzvedávky směrem ke kostelu, že za námi přišel tým a ptal se, kde se vydává šifra. Trochu nás to zaskočilo a nevěděli jsme, jak na to. Nakonec jsme poradili, ale v týmu jsme diskutovali, zda je to takto myšleno. Ona i dohledávka může zabrat minuty, a je rozdíl, zda máte k dispozici tým, který poradí a nebo zrovna žádný v okolí není. Proto bych se přimlouval za větší užívání upřesnítek a naopak dohledávky týmům neradit, pokud to vysloveně není situace, kde to nelze (např. v terénu neexistuje rozumné upřesnítko).


F
Fixit (Standa) #13 5. 11. 2023 19:43

Souhlasím s [12]. Upřesnítek by mohlo být příště víc. Občas týmy zakempí příliš blízko stanoviště a je to takové hloupé pročesávat keře blízko luštícího týmu.


ŠN
Šestý nesmysl (Matěj) #14 5. 11. 2023 21:29

Díky moc za krásnou hru, všechno, co jsme viděli (do 12), se mi líbilo. Pamatovat si (snad) budu hodiny, Cestičky, Dřevostavbu, Čtverec a Aulu. Trasa byla taky fajn, po zákysu na Aule jsme ocenili kopec na zahřátí. Mírně otravné mi přišly dohledávky (pokud vyjde ohniště a šifra je ve skutečnosti na druhém kraji louky v keři, napsal bych to do upřesnítka). Doufám, že vytrváte a už se těším na příště! :-)


Org
Organizátoři (Václav Peca) #15 5. 11. 2023 21:49

[14] Z šifry č. 2 vyšlo „OHNIŠTĚ ŠEDESÁT METRÚ JJZ OD VYHLÍDKY KAMENNÁ KOLONIE“, šifra ležela v nejbližším keři maximálně 5 metrů od tohoto ohniště, určitě ne na opačném konci louky. Teda pokud ji někdo iniciativní nepřemístil.

Co se týče upřesnítek, v některých případech to chápu (např. dohledávka 5) a pokusíme se to příště zlepšit.


Ü
Übertým (Majk) #16 6. 11. 2023 11:57

V první řadě velké poděkování orgům za hru.

Trasa byla moc pěkná, oproti loňsku obsahovala taky nějaký ten kopec. Ani já se nemůžu vyhnout srovnání s TMOU 10 (kde jsme sice skončili na 10. stanovišti) a mám pocit, že jsme jako komunita trochu vyměkli. Na druhou stranu jsem za to rád, protože nějaká ten vrchol navíc by dost dobře mohl způsobit, že bychom to letos prostě už nestihli. Víc vrcholovek na jedné hře bylo super obzvláštnění, ale příště zase stačí jedna.

Šifry byly moc pěkné, vícekrokové, originální, různorodé. Často jsme měli pocit, že vůbec netušíme, která bije, což se nám alespoň pocitově na předchozích ročnících moc nestávalo. A vždycky byl závěr takový, že si jen sedíme na vedení (nebo jsme si nevšimli nějaké mezitajenky). Mírně se pozastavuju jen nad slabší originalitou 15 (tam to ale vzhledem k fázi hry až tak nevadí), a nad 14, kde se podle mě použilo něco, o čem bylo kurzívou sděleno, že je to jen trofej (ale zbytek týmu tenhle problém neměl).

I ten leitmotiv letošního ročníku – pastelky – byl velice citlivě zasazený a hře prospěl. I když jsem jim teda na 5. stanovišti poněkud rozmrzelý vyhrožoval zlomením.

No a v neposlední řadě ohromná gratulace vítězným Tučňákům. Pokud se nemýlím, tak toto byl teprve třetí průchod Tmou s příchodem do cíle před 06:00 (předchozí byly Roflcopter v 05:45 na Tmou 20 a Prahory v 04:25 na Tmou 9). Těšíme se na příští rok, a snad se najde někdo, kdo váš příští rok aspoň trochu znejistí!


AR
au, róra (Honza) #17 6. 11. 2023 13:15

Díky moc za hru. Celé se nám to hodně líbilo. Šifry byly nápadité a i když jsme se na několika dost potrápili, nakonec do sebe vždycky všechno pěkně zapadalo. Pastelky a barvičky byly super. Myslím, že se vám z nich podařilo vytěžit opravdu maximum.


F
Fixit (Honza) #18 6. 11. 2023 13:27

Byl jsem na sifrovacce presne po 10 letech (naposledy TMOU 2013) a mel jsem z toho velkou radost. Ano, mohli jsme mit start rychleji, mohli jsme mi Aulu za dve misto 4.5 hodiny, mohli sme dat Agonii … ale to bychok proste museli byt lepsi :) Me se hrozne libilo, jak tam hodne prochazel ten jednotici barevnej koncept a jak i presto byly sifry ruzny. Samozrejme pomohlo i super prijemny pocasi, ale ta lesni trasa byla proste krasna.


K
Kamzíky (Tess) #19 6. 11. 2023 13:33

I ten leitmotiv letošního ročníku – pastelky – byl velice citlivě zasazený a hře prospěl. I když jsem jim teda na 5. stanovišti poněkud rozmrzelý vyhrožoval zlomením.

Já jsem musela zabránit zbytku týmu je začít používat už na Mendláku, protože co když je zlomíme nebo nějak jinak poškodíme a budou nám třeba k řešení dalších šifer :D a hned v další šifře se přesně ukázalo, jakou pravdu měly moje slova. Ale je pravda, že na 5. stanovišti nám dost pily krev


CF
Corn Flakes (Jiřík) #20 6. 11. 2023 13:55

Orgové, díky za skvělou hru. To, co jsme stihli vyluštit (1 až 12), byl skvěle namíchaný koktejl nápadů, ve kterém se citlivě střídaly šifry lehčí, těžší, originálnější i rutinnější. Z mého pohledu to byl silně nadprůměrný ročník.

Už při hře jsem vyloženě chrochtal blahem u dřevostavby, rozcestníku a u druhého čtverce. Tuhle trojici šifer si budu pamatovat dlouho, stejně tak motiv barev a pastelek. A třeba samota a poutník byly docela originální jednohubky.

Leitmotivem našeho výkonu bylo vyhýbání se mezitajenkám. Nepřečetli jsme ji u rozcestníku (z prvních písmen), u auly (braille), ani u agonie (binárka). Hlavně u agonie si nejsem jistý, jestli je lepší tam mezitajenku tímto způsobem mít, a nebo nemít. Nám by určitě víc pomohlo, kdyby tam nebyla.

Hlásím se do týmu „na přesuny fajn, delší trasu nevyžaduji“ :)


C
Chlýftým (Aleš) #21 6. 11. 2023 15:39

Díky za hru! Mimo neslavný výsledek mě letošní ročník bavil velmi. Šifry se daly při vyvinutí dostatečné analýzy vyluštit i po nějakém delším záseku, trasa byla místy, které prochozené nemám, počtem stanovišť tak akorát, aby měl rozumný počet týmů šanci dojít a i to počasí nakonec vyšlo celkem slušně. I když nad artefakty většinou ohrnuju nos, tady to nějak fungovalo, asi proto, že pastelka nebyla jen jedna. Takže super, rád jsem se zúčastnil.


K
Kamzíky (Mišo) #22 6. 11. 2023 15:42

[19] tak ako, dostaneš na stanovišti ceruzky a papier, prečo ich rovno nepoužiť? :D

protože nějaká ten vrchol navíc by dost dobře mohl způsobit, že bychom to letos prostě už nestihli. Víc vrcholovek na jedné hře bylo super obzvláštnění, ale příště zase stačí jedna.

Aaah, takže v tom boli tie „vrcholy“, ktorých mala byť šifrovačka plná! :D Práve sme si hovorili, že na to, že je to motív ročníku, tak neviem, čo má so šifrovačkou spoločné, a mala by to byť skôr „hra plná farieb z Človeče“ alebo tak niečo :D


FG
Fluffy Guinea (Petr) #23 6. 11. 2023 16:15

V první řadě díky Orgům, za skvělou hru. Myslím si že obtížnostně hra vyšla tak jak měla, šifry byly perfektně odladěné a ještě k tomu vyšlo skvělé počasí. Z šifer se mi nejvíc líbila 8 čtverec a zajímavé zpracování myši a sýru. Co se mi naopak nelíbilo je, že na startu hrála strašnou roli náhoda, podle toho na co zrovna člověk u lamp narazil (navštívím 6 stanovišť kde bliká jen modrá vs navštívím 2 a objevím všechny 3 barvy). A co mi vadilo nejvíc bylo chování týmů, neochotných odejít ani 5 metrů od místa vyzvedávání šifry (což hlavně u šifer bez upřesnítek hodně navádí hledat šifry jinde).


R
ROFLCOPTER! (Ondra) #24 7. 11. 2023 13:34

Orgové, díky moc za hru, neskutečně jsme si ji užili! Více v reportáži.


C
Chlýftým (Aleš) #25 7. 11. 2023 21:33

Tak jsme taky něco napsali – ještě jednou díky.


NM
Nočný motýľ (Jeffer) #26 8. 11. 2023 22:01

No, je škoda, že málokto v teréne dodržiava nejakú rozumnú vzdialenosť lúštiaceho tímu od šifry. Pripadalo by mi ideálne aspoň 20 metrov a aby tím nevidel na šifru a zo šifry nebolo vidieť na tím. Zjavne to veľmi veľa tímov má inak. :(


ČR
Černý racek (Ondra) #27 9. 11. 2023 23:10

Díky moc za hru a přidávám „náš pohled“: https://docs.go­ogle.com/docu­ment/d/1ZS62ky­aUPw43lMwQqK0cf­knYdfQIxhgLdMdVg9FdQ­io/edit?usp=sha­ring


Ž
žjb (adamat) #28 10. 11. 2023 23:00

Moc děkujeme za krásnou hru. Zkusil jsem taky sepsat reportáž .


J
Jméno #29 11. 11. 2023 22:48

Díky za pěknou hru, kromě již jinými zmiňovaných věcí se mi líbila volba stanoviště 8+ jak tam po dušičkách svítil hřbitov všemi barvami. :-) Rozmrzelý jsem byl jen z těch dohledávek (nevylučuji, že některé byly mnou). Přišlo mi že často byly ty reflexní prvky na krabici vidět teprve až když jsem stál přímo nad ní, protože jinak byly příliš zakryté vysokou trávou/ křovím/… Lepší mi to přijde když je odrazka nad/ vedle, aby byla vidět z větší dálky (již si nevybavuji, zda to tak bylo na předchozích ročnících, nebo jen na jiných hrách). A je mi trochu líto, že se vrcholky/tužtičky nevyužily trochu víc než jen jeden na předposlední šifře (a že nemají trochu jiný úhel špičky aby jich osm vedle sebe dalo kruh).

[2] Bohužel ne. Vrcholové předměty jsou myšleny jako trofej za dobytí vrcholu při hře, a navíc jsme jich tiskli jen tolik, kolik jsme očekávali, že na dané stanoviště dojde týmů.

A jaké jste měli odhady, kolik jakých zbylo/ nechyběly na Poutníkovi? (https://www.tmou­.cz/page/discus­sion/thread/164#post-16)


Org
Organizátoři (Václav Peca) #30 12. 11. 2023 11:58

[29] Napočítáno to bylo pro 255, 195, 135 a 35 týmů.


ÚT
Ústřední topení (Index) #31 13. 11. 2023 08:23

Taky jsem se z toho vypsal: https://docs.go­ogle.com/docu­ment/d/1QyeU-p-5d03EM45TQPsX­KSLUDD2QupLTkxx6mm7rL0­I/edit?usp=sha­ring


K
Krtečci (Ondra) #32 14. 11. 2023 13:23

Díky za kvalifikaci, díky za hru, díky za Potemnou!


AV
Aplikovaný voy-a-ger (Martin) #33 14. 11. 2023 17:43

Chtěl bych mockrát poděkovat organizátorům a ostatním (spolu) hráčům za skvělou hru. Už během hry mi to přišlo super a po rozložení dojmů doma ji hodnotím jako jednu z šifrovacek, co mne bavila nejvíce. Ze zbytku týmu bylo cítit zklamání z toho, že nám dojíti nevyšlo, ale další ročníky, kdy také skončili těsně před cílem, jsem s nimi zrovna nešel. Všechny šifry byly minimálně fajn, některé naprosto famózní – především 10, 13 a 3. Takže ještě jednou díky a za rok si TMOU! opět nenechám ujít!