silhouette

01: ORLOJ

TMOU 24

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Václav Peca) #1 5. 11. 2023 11:05

Diskuze o šifře 1 ORLOJ.


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #2 5. 11. 2023 14:21

Už jsem chválil v hlavní diskuzi, ale kolečko letos bylo prostě famózní. Jeden velký orloj kolem toho brněnského, vyladěný včetně míchání barev, když se ručičky míjejí, krása. V tuhle chvíli by mě snad ani nepřekvapilo, kdybych zjistil, že po oblouku pod ním jezdil celou dobu autem tam a zpátky jeden org představuje kyvadlo a na dvanáctce v každou celou druhý kukal :).


FS
Ferne Sterne (Dan) #3 5. 11. 2023 15:37

Má pravdu, předseda! K dokonalosti už chybí snad jen dron, který by tuhle parádu nasnímal z ptačí perspektivy :)


KVS
Krabice ve slevě (Jirka) #4 5. 11. 2023 17:26

Opravdu skvělý start! A šlo nám to docela dobře. Dokonce mě hned po první návštěvě místa (což bylo, když už jsme měli asi 7–8 míst vyluštěných) napadlo, že by to mohly být hodiny. Takže jsme v klidu doluštili křížovku a když vyšlo DNEKILAKPOLE, tak jsme po chvilce přečetli poledne a jeli kilák na sever… Tam jsme se potkali s Aplikovaným voyagerem a teprve po chvíli si uvědomili, že POLEDNE je jinde. A to jsme si chtěli ještě původně ověřit synchronizaci času s orlojem, ale vykašlali se na to. Ztratili jsme těmi zbytečnými přesuny a pozdější synchronizací skoro hodinu. O to víc mě to mrzí, když vidím, že jsme mohli být na 2. šifře mezi prvními…


KMS
Kvasíme, Mrzneme, Spíme (Lukáš) #5 5. 11. 2023 19:00

Nám po vyriešení vyšlo POLEDNELILAK. Uvedomili sme si, ktorý smer je poludnie, pozreli sa na mapu a uvideli v práve tom smere ružový objekt, a to Fakultnú nemocnicu u sv. Anny. Keď sme to porovnali s mapy.cz (čo sa javili ako podkladové mapy), tam to ružové nebolo. Navyše žiaden iný ružový objekt na mape nebol. A tak sme POLEDNE LILA K interpretovali ako pavilón K Fakultnej nemocnice. Je prekvapivé, že sme sa s tak zlou interpretáciou dostali prakticky na miesto vydávania ďalšej šifry.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #6 5. 11. 2023 19:40

Udělat z centra Brna obří hodiny je geniální. Když nám vyšlo POLEDNE KILAK, nejprv jsme se bezhlavě vydali směrem na sever do Lužánek, ale už na Moraváku jsme zastavili postup s tím, že se nám to nezdá. Michal sice pro jistotu do Lužánek doběhl, zbytek týmu zpřesnil interpretaci, zjistil, kde je na hodinách poledne… a vydali jsem se na špatné místo, neboť jsme si určili omylem poledne o dílek vedle. Na Trýbově ulici, kde nic nebylo jsme ještě zpřesnili střed hodin (nevycházel geometricky úplně přesně k orloji ale kousek bokem), takže jsme znovu vyrazili – na jednu nadějnou křižovatku cestiček do parku pod Špilasem. Až tam jsme konečně přehodnotili dvanáctku a šli na správné místo. I tak jsme s překvapením zjistili, že jsme v relativně širším čele hry… Tj. jediné, co šifře „vytknout“ je, že je možná pro start TMOU hodně těžká. Ale zkrátka nádherně originální. Jeden z nejlepší startů, co kdy byl, řekl bych…


HTF
Happy Trosečníci Friends (Miška) #7 5. 11. 2023 22:55

My jsme měli smůlu v tom, že jsme z osmi navštívených světýlek potkali samá modrá. Díky nápovědě nás nakonec napadlo, že by to mohly být obrovské hodiny a někde svítí i zelené a červené světlo. Z videí „vteřinové ručičky“ jsme zvládli odvodit orientaci hodin a cestou z Lužánek na Mendlák náhodou konečně uviděli i zelené světlo.


KMS
Kvasíme, Mrzneme, Spíme (Jožo) #8 5. 11. 2023 23:23

Tak keď sa pozerám na tímy, čo sa vybrali na sever, tak je celkom fajn, že nám vyšla zlá tajnička. Lebo aj my sme skúšali na mape sa najprv pozerať na sever, ale žiaden LILAK či LILA sme tam nevideli (mimochodom, hľadali sme ho v celej mape, aj googlili, či nejaký LILAK v Brne nie je :D)


K
Kamzíky (Mišo) #9 5. 11. 2023 23:37

Úprimne som prekvapený zo samých dobrých reakcií, rovnako, ako z toho, koľko skupiniek to vyriešilo v tak dobrom čase. Určite by som chcel pochváliť nápad, spracovanie a celkovo „grandióznosť“ celej šifry, ale pre nie-najskúsenejších riešiteľov toho bolo strašne veľa. 12 šifier + 12 stanovíšť skrz Brno, na každom z nich chceš stráviť nejaký čas na odpozorovanie, potom riešenie hlavnej šifry ako takej a hlavne hromada administratívy okolo toho… Medzi 8 a pol 10 sme prakticky nevedeli čo skôr, len nejak zgrupovať dokopy informácie od ľudí, čo boli na rôznych stanovištiach a opisovali, aké zasvietenia tam videli, zapisovanie stavov ku písmenám, rozhodovanie o tom, ktoré deady zobrať a prepisovanie do krížovky, aby v tom bol prehľad… Rozhodne sme to neriešili optimálne, šli sme stratégiu „najskôr poriešiť aspoň polovicu, potom sa rozdeliť a pobehať pozície, potom zhodnotiť čo s tým“, ale vyslovene nám prišlo, že sa to takto nedá stihnúť a len na nás naskákali deady, hint a odpoveď skôr, než sme sa na to poriadne pozreli. Keby toto bola nejaká jedna celovečerná šifrovačka, tak by to bolo pomerne cool, ale ako iba začiatok nejakej takejto veľkej šifry to na nás bolo priveľa a fakt som čakal, že sa na tom Mendláku stretneme po desiatej viac masovo :D


P
Přizdidump (Yenya) #10 6. 11. 2023 09:02

Pěkný start. My jsme po vyluštění tak sedmi šifřiček řekli, že nejdřív půjdeme společně na jedno z těch míst, tam se podíváme co je tam vidět, a pak se rozdělíme a obejdeme zbytek. Hned jsme si všimli, že se modré světlo opakuje přesně po minutě. Tak jsme se rozdělili, a ze dvou sousedních stanovišť si zatelefonovali. Tím bylo jasné, že je to vteřinová ručička. Ještě jsme toto ověřili na dvou dalšich stanovištích, a pak jsme se zpátky sešli u Orloje. Nějak jsme vyplnili doplňovačku a snažili se zjistit, proč ostatní barvy kromě žluté jsou H, M a S, když čekáme třeba R, G a B. Hrubou silou jsme našli přiřazení, kdy vyšlo POLEDNEKILAK, a až do konce hry jsme nevěděli, že tam byly i jiné barvy než modrá.

Jen mi přijde divná ta interpretace řešení – dvanáctka/sever na hodinách bývá „půlnoční“ strana, „polední“ je jih/šestka. A pak nebylo jasné, jestli světýlka byla jakoby číslice 1–12 na ciferníku a má se jít přesně ve směru dvanáctky, anebo jestli první světlo označuje výseč mezi dvanáctkou a jedničkou, druhé mezi jedničkou a dvojkou, atd. a má se jít přesně mezi ně. Takže dvě místa pár set metrů od sebe, nijak jednoznačně určená. My jsme se rozdělili a našli, ale cestou ze stanoviště přijela šalina, a všechny vystoupivší týmy se vydaly tím špatným směrem, takže jsme evidentně s touto úvahou nebyli sami.

Celkově ale se mi tento způsob startu líbí.


NT
Název týmu: (zruda) #11 6. 11. 2023 09:52

Poté, co se nám podařilo interpretovat blikačky jako hodiny, byla ještě diskuze ohledně přesného poledne. Mělo to dvě interpretace podle toho, jestli se bralo, ve kterou sekundu to začalo svítit nebo ve kterou sekundu bylo maximum svícení.

Na start jsem přišel pozdě, takže jsem si vzal roli obíhače světel. Docela se mi to líbilo, ale k těm startovním šifrám neřeknu nic :-D


208
@ (Víťa) #12 6. 11. 2023 10:23

A to si ještě vemte, že brněnské poledne je v jedenáct… :)


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #13 6. 11. 2023 10:51

Mělo to dvě interpretace podle toho, jestli se bralo, ve kterou sekundu to začalo svítit nebo ve kterou sekundu bylo maximum svícení.

Ajo, tak proto jsme byli o dílek vedle:)


Z
Zpičikundy (Monča) #14 6. 11. 2023 13:25

Princip se mi hodně líbil, akorát jsme vyluštili KILAK POLEDNE místo POLEDNE KILAK, takže jsme měli 12 na 3. hodině. Takže hned po tom, co jsme došli do Lužánek a uvědomili si, že „tohle není polední směr“, vydali jsme se směrem na 3 hodinu, místo na 12, došli na ulici Špitálka přesně ve 22:00 a přečetli jsme si řešení, ve kterém stálo, že máme jít úplně na opačnou stranu. Takže pěkná procházka Brnem takhle ze startu. :D Jediné pozitivní na tom je, že jsme to nevyluštili dřív, abychom se nejali ověřit, jestli náhodou přece jen ten „polední“ směr nemá být na jih, a neobešli ještě další místo kilák na jih od Svobodáku. :D


K
Kamzíky (Mišo) #15 6. 11. 2023 13:26

Inak teda, ako vlastne svietili tie ručičky? Z toho, že modrej bolo najmenej a červenej najviac sme si nejak domysleli ktorá je ktorá, ale modrá svietila 9 sekúnd (vrátane dvoch úvodných a koncových tikov) zelená začala v niektoré desaťminútia na ktovie ako dlho (a červenú sme videli 2× a nečakali, kým dosvieti). Ako to vlastne naozaj fungovalo?


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #16 6. 11. 2023 13:47

[15] Mišo, byly to normální hodiny. Každá ručička byla „vidět“ buď mezi dvěma místy případně na jednom místě podle toho, kolik bylo zrovna hodin a intenzita světla odpovídala tomu, jak blízko má být ručička jedné z dvanácti „čárek“ na hodinách. Pokud se více ručiček potkalo na stejném místě, barvy se skládaly. Takže např. v 17:00:00 je hodinová ručička přesně na pětce, takže na pátém stanovišti svítí naplno červená. Minutová a sekundová ručička jsou přesně na dvanáctce, takže na dvanáctém stanovišti svítí zároveň naplno modrá a naplno zelená, takže je vidět naplno tyrkysovou. Na tomto stanovišti pak za pár sekund modrá „pohasne“ a zůstává jen zelená. Intenzita se obnovovala po sekundách, takže modrá ručička vypadala, že se mění po „tikách“.


C
Chlýftým (Aleš) #17 6. 11. 2023 15:36

My jsme si udělali dvojitý výlet nejdřív na půlnoční stranu, později i na polední stranu – až napotřetí jsme šli na Mendlák. Ani jednou jsme si lampy nepojmenovali jako hodiny, pro nás to byly jen nějaké blikající objekty.

Takže jsme hodinovitost použili jen jako rozlišení toho, jestli máme jít na sever, nebo na jih. A když jsme si v Lužánkách přečetli cedulku, bylo jasné, že jsme přece měli jít na polední stranu (jak se říká jihu, žejo). No a i na tom Mendláku jsme orgy málem nenašli.

Asi by mi přišlo o něco lepší, kdyby nás i tajenka trochu kopla k tomu, že jsou to velké brněnské hodiny (třeba kdyby vyšlo něco jako kilákpulsedme).


K
Kamzíky (Mišo) #18 6. 11. 2023 16:19

Takže např. v 17:00:00 je hodinová ručička přesně na pětce, takže na pátém stanovišti svítí naplno červená. Minutová a sekundová ručička jsou přesně na dvanáctce, takže na dvanáctém stanovišti svítí zároveň naplno modrá a naplno zelená, takže je vidět naplno tyrkysovou. Na tomto stanovišti pak za pár sekund modrá „pohasne“ a zůstává jen zelená. Intenzita se obnovovala po sekundách, takže modrá ručička vypadala, že se mění po „tikách“.

Ahaaa… Takže sú to hodiny, kde ručička skočí až na daný čas (namiesto aby išla plynulo), a zároveň to je akoby zaokrúhlenie, že ku ktorému času je najbližšie. Lebo intuícia mi práve vravela, že by napr. na 17:00:01 už modrá zo 17kovej lampy mala zmiznúť (čo by mi indikovalo, že je to teda sekundová), alebo by som očakával rovnakú intenzitu o 16:59:58 ako o 17:00:02 (čo by indikovalo, že je to zaokrúhľujúci bod hodín). Tu som stále uvažoval, že ako sú tie hodiny v jednotlivých bodoch čudne posunuté :/ Navyše to, že to skočilo 2× po sekunde na intenzite a potom trvalo presne 5 sekúnd a zas 2× po sekunde do vypnutia mi evokovalo, že je treba z toho niečo vyrátať alebo tak, a nie, že je to proste len indikátor sekúnd… Ale nevadí, aj tak by sme to nestihli do 22hej už doriešiť do konca :D dík za info.