silhouette

15: NUMERIKA

TMOU 24

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Václav Peca) #1 5. 11. 2023 11:14

Diskuze o šifře 15 NUMERIKA.


Z
Zvířezátka (Medvěd) #2 5. 11. 2023 16:57

„Tušíme substituci na abecedu, zbývá nám jen určit jak. Frekvenční analýzou, hrubou silou, odhadem umístění cíle, “autistickým” čtením či spásným nápadem si pomůžeme k myšlence…“ WTF!!!?? Upřímně, bežte s takovými šiframi ne do Sokola, ale někam jinam …;-) Kdo na to má mít nervy … ;-)


ÚT
Ústřední topení (Index) #3 5. 11. 2023 17:30

Za mne mnohem lepší než nějaká „minus, dvojkovka“ :) Hlavně Honza měl správný nápad…


Ž
Želvonohý (Petr) #4 6. 11. 2023 10:41

Mohla by se ta hrstka týmů, co Numerikon překročila, podělit o svoje řešení? Skoro mi přijde, že autorské muselo být v menšině. Díky.


ČR
Černý racek (Ondra) #5 6. 11. 2023 10:59

[4] My jsme tu měli slabší chvilku způsobenou tím, že předbíháme Übertým, což je přece divný. Takže jsme nejdřív hledali nějaké reálné objekty v okolí, které by ona čísla obsahovaly – čísla na domech (městský úřad vedle muzea začíná hromadou jedniček jako šifra), výlohu hodinářství (které teda ve Střelicích bohužel(?) není)… pak jsme byli chvíli bezradní a pak Olin řekl přesně, jak se to bude řešit. Takže jsme z výčtu možností využili ten spásný nápad. Zpětně mi přijde, že nějakou podobnou šifru už jsem někdy viděl, ale nevím kde.


ÚT
Ústřední topení (Honza) #6 6. 11. 2023 11:11

Myslím, že přijít se správným nápadem jde částečně pozorováním (čím se čísla liší? proč jsou některá uzavřená a jiná otevřená? proč má tahle jednička přepážku?) a částečně zkušenostmi (pár šifer co pracují s topologií písmen už jsem viděl, namátkou třeba na matrixu nebo svíčkách, shodou okolností v podobné fázi hry). Počáteční B a E jsou slibná písmena, aby člověk pokračoval a nakonec myslím Index přišel na to k čemu jsou ta čísla a nemuseli jsme hádat heslo


Ü
Übertým (Majk) #7 6. 11. 2023 11:36

Šifru jsem vyzvedával já, zbytek týmu seděl na lavičce před ZUŠ. Než jsem to k nim stihnul donést, už mi bylo jasné, že tuhle šifru už jsem několikrát řešil, takže jsme to měli do minuty přečtené.

Ta šifra, na kterou jsem si tehdy vzpomněl, je 402 ze Sendviče 2010: https://www.hra­sendvic.cz/2010/in­dex.php?what=za­dani


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #8 6. 11. 2023 12:02

[4] Šifra obsahuje kromě polohy i heslo a byla konstruována tak, že písmena hesla (GRAM) se až na A nevyskytují ve zbytku „scrabblitelného“ textu, takže si nemyslím, že významné množství týmů mohlo heslo odhadnout (kontrolovali jsme ho a jediný nesprávný pokus byl IRAN, což je principiálně správně, jen je tam dvakrát off-by-one chyba – G a I jsou topologicky za sebou, stejně jako M a N) a i náhodné dotazy potvrdily, že to týmy řešily autorsky (tzn. přes topologii písmen).

Podobná šifra byla na letošním HotDogu.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #9 6. 11. 2023 12:03

[7] Ha! Tak to jsem neviděl.


Z
Zvířezátka (Elif) #10 6. 11. 2023 12:22

My sme sa k topológii písmen dostali po dlhom čakaní na správny nápad až z odhadnutého riešenia. Naše nesprávne heslo, s ktorým vyrazila rýchlejšia řezná časť nášho tímu do cieľa, bolo teda URAN (keďže IRAN nám prišiel menej pravdepodobný). :) Zvyšok tímu zatiaľ cestou generoval alternatívne riešenia, z ktorých nám ako jediný možný vyšiel GRAM. To, že číslo určuje poradie písmena s danou vlastnosťou v abecede cestou tiež padlo („U je príliš ďaleko v abecede“), ale nejak sme sa nemohli dopočítať k presným písmenám.


Ž
Želvonohý (Petr) #11 6. 11. 2023 13:27

Díky všem. Vidím, že skončit 6 minut před koncem v Agónii pro nás byla dobrá „volba“. Dál už by to byla jen Prodlužována agónie.


ÚT
Ústřední topení (Honza) #12 6. 11. 2023 15:42

Já si vzpoměl na tuto šifru z Matrixu (shodou okolností byla taky těsně před cílem)


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #13 6. 11. 2023 22:22

[2] [4] My teda jsme šifru vyřešili naprosto autorsky a čistě šifrátorsky, tedy analýzou a dojitím k tomu, že se jedná nějak o tvary/topologii písmenek a jejich frekvenční analýzu v abecedě. Takže nebylo potřeba wtf-odhad-hrubá síla…


5
5^5 (Kormi) #14 18. 11. 2023 23:42

[13] Teda úprimne neviem, čo si predstaviť pod vetou „My teda jsme šifru vyřešili naprosto autorsky a čistě šifrátorsky“, samo autorské riešenie (ako je zmienené vyššie) navrhuje rôzne spôsoby, z ktorých ani jeden nedáva logický zmysel. Celý ten popis toho riešenia mi pripadá dosť haluzenie, do dnes som nepochopil, čo znamená „prvá trojnožka = E“ – Ečko nemá tri čiary, čo majú reprezentovať „tri nohy“ takisto netuším (u E áno, u tej 1 v zadaní nie). Pripadá mi to strašne zmätené a vôbec nie logické, ani po prečítaní toho riešenia. Zmienil som vo všeobecnom, ale toto sa mi nepáči ani keď to vidím, ani po prečítaní, a som rád, že to bolo na konci a nemusel som to vidieť počas toho večera.


5
5^5 (Kormi) #15 18. 11. 2023 23:52

[14] Plus teda, keď už píšem, zaujímala by ma kategorzácia jednotlivých písmen; za písmená na jeden ťah pokladám CGIJLMNSUVWZ, dvojťahové EFTX, trojťahové HKY, kruh DO, dva kruhy B, kruh a nožička P, kruh a dve nožičky AR, pofidérne by som Q zaradil k jednej nožičke ale akceptujem i dve. Podľa riešenia však „Z je jedenáste jednočiarové písmeno“, ale ja ich tam mám dvanásť – ktoré z uvedených písmen teda autori nepokladajú za jednočiarové? Keby som na podobnú šifru natrafil znova, chcel by som byť pripravený. :)


Z
Zvířezátka (Medvěd) #16 19. 11. 2023 00:05

[15] Q a W nejsou ve 24 abecedě, ale je pravda, že E jako první „trojnožka“ mi přišlo taky divné.


Org
Organizátoři (Václav Peca) #17 19. 11. 2023 10:06

[15] Doplnil jsem obrázek do řešení, snad pomůže.

Základ šifry je striktně logický – jde o pochopení pojmu topologie. Dvě písmena mají stejnou topologii, pokud jde jedno transformovat v druhé tak, že „nikde nic nespojím ani nerozpojím“ (ale můžu natahovat, kroutit i lámat čáru bez omezení).

(Nejsem autor šifry.)


5
5^5 (Kormi) #18 19. 12. 2023 19:17

[17] Jo, tak z pojmu topológia i z obrázku je výrazne jednoduchšie pochopiť, čo mal tým opisom riešenia autor na mysli. A dokonca sa mi to začína i páčiť. :) Ale musím povedať, že obrázok ma nahneval ešte viac, keď vidím to K. :) To mi pripadá ako dosť pritiahnuté za vlasy.