silhouette

10: LOSER

TMOU 22

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 9. 4. 2022 08:18

Diskuse o šifře Loser.


C
Crucifixion? (Tom (Crucifixion?)) #2 9. 4. 2022 23:10

Ahoj orgové, chtěl bych vás poprosit o úpravu a hlavně doplnění řešení k téhle šifře: přiznám se, že i při dobré vůli nejsem schopný z něj pochopit postup. Konkrétně by mě zajímalo, co se myslí pojmem „indexovat“, co znamenaly kruhové šipky v dolní třetině zadání a (souvisí s předchozím) jak konkrétně se má mezitajenka z rozsegmentovaného über-L-ka odečíst. Klidně i za pomoci doplňujícího nákresu (někdy lepší než sto slov, znáte to). Autorovi tohle všechno asi je jasné, mně nikoliv – a myslím, že něco, co se jmenuje „řešení šifry“, by tohle obsahovat mělo. Já díky předem:-)


P
Přizdisráči (Dero) #3 10. 4. 2022 10:36

[2] Šifru nejprve rozdělím na 4× tetrisový dílek (elko) v různých natočeních, tomu říkám velikost L. Potom každý takový dílek znovu rozdělím na 4× elko v různých natočeních, tomu říkám velikost M. Nakonec se dívám na písmena, každé má v nějakém z rohů výkus. Do písmene tedy mohu také vždy nakreslit elko v různých natočeních kolem výkusu, tomu říkám velikost S.

Vedu si evidenci aktuálního natočení velkého (L), středního (M) a malého (S) dílku. Šifra mi říká, že na začátku jsou všechny díly natočeny stejně jako je celkový tvar zadání.

Vlezu tedy do velkého dílku takto natočeného. V rámci něj do středního dílku takto natočeného. Nakonec vyberu písmeno s výkusem, který odpovídá tomuto natočení. A zjistím, že to je právě to písmenko S mezitajenky, které jsem měl podle šifry najít.

Potom provedu dle předpisu jednu operaci, otočím malým dílkem a znovu zjišťuju, jaké písmenko teď odpovídá konfiguraci natočení. Velkým a středním dílkem jsem nerotoval, takže v rámci stejného středního tvaru jako předtím hledám písmenko, které odpovídá novému natočení malého dílku.

Ono se to teda fakt blbě vysvětluje bez slov jako je „indexace“, tak třeba pomůže tento nákres: https://drive­.google.com/fi­le/d/1tjhSmMgOp-khDBrHbcqD00–0ilkr7Zbx/view?us­p=sharing

To modré je dělení šifry na 4× velký dílek. To červené dělení každého velkého na 4× střední dílek. To zelené dělení každého středního na 4× malé dílky.


Ü
Übertým #4 10. 4. 2022 12:39

K Derovi ešte dodám, že mne ako trochu čistejšie vysvetlenie príde správať sa ku všetkým trom úrovniam L rovnako. Teda že namiesto kreslenia zelených čiar na písmenko ako to má na obrázku on sa na to dá dívať aj takto:

Celá šifra začala tým, že sme jedno L rozdelili na štyri veľkosti large, z nich každé na štyri veľkosti medium a z nich každé na štyri veľkosti small, ako na vrchu obrázku tu: https://algo.sk/dum­p/L.png a potom sa do toho najmenšieho L vpísalo z jeho písmena, koľko doň vošlo.


Ü
Übertým (mišof) #5 10. 4. 2022 12:40

Pardón, cez noc mi expirovala session, tak ma to nepodpísalo, pridávam ešte podpis :)


ÚT
Ústřední topení (Index) #6 10. 4. 2022 12:44

potom sa do toho najmenšieho L vpísalo z jeho písmena, koľko doň vošlo.

To je moc hezké, to nás nenapadlo.


P
Přizdisráči (Dero) #7 10. 4. 2022 12:44

[4] Paráda, to je o dost čistější. Tu nejmenší úroveň jsem takhle nedokázal vidět, intuitivně jsem bral obálku písmene za čtvercovou s výkusem. Teď se mi i širfa víc líbí. :) Díky.


NS
Nekonečná směs (Tomáš) #8 10. 4. 2022 15:07

Moc děkuji za povedenou šifru. Alespoň jedna taková by neměla chybět v žádné šifrovačce: elegantní, self-contained. Vyvážená náročnost jednotlivých kroků řešení, takže ač jsme šifru luštili bezmála 3 hodiny, tak byly rovnoměrně vyplněny aha-efekty, a neměli jsme tak žádný pocit záseku.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #9 10. 4. 2022 18:07

A do třetice všeho nepozorného – i když v danou chvíli už nám o moc nic nešlo. Po přečtení mezitajenky si nikdo z nás neuvědomil, co mají společného BFPL. Řešili jsme další krok přes přibližné tvary (nevychází) a pak náhodnými (nesoustavnými) pokusy, aby něco vycházelo. To, že se jedná o trojice (substituční) a pravděpodobně krok nějak konzistentní s prvním bylo zjevné. Přitom jsme např. poznamenali, že BFPL mají 4 znaky v morsovce. Za zásadní chybu ovšem považuji, že jsme si od počátku hry nevšimli různě dlouhých ručiček semaforu na Tmářských pomůckách. Neprozkoumat (důkladně), vše, co dostaneme se také neodpouští, zvlášť na TMOU…


FS
Ferne Sterne (Dan) #10 10. 4. 2022 18:29

Rozdílné délky ramen v semaforu jsme si také v pomůckách nevšimli, ale není to IMO zas tak důležité, neboť v šifře jsou použita výhradně L-tetromina (a ne zrcadlově obrácená J-tetromina), předpokládali jsme to pak i u semaforových písmen BFPL.


FS
Ferne Sterne (Dan) #11 10. 4. 2022 18:37

opravuji: BPJF


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #12 10. 4. 2022 18:47

BFPJ… překlep… Ale přes tohle jsme se nakonec, asi do hodiny(?) naštěstí dostali…


SV
Spící Volové (Lipča) #13 13. 4. 2022 10:32

Ta chvile, kdyz mi tady (asi) Miskot rika „ja si i ty pismenka predstavuju jako maly eLka“ a ono se mi to poskladalo v hlave…AaAaA­AAaaaach. A druhy krok je prijemne overeni pomuckovych znalosti. Skvela sifra.