silhouette

Odkazy na reportáže

Tučňák s respirátorem: https://docs.google.com/document/d/1vSLEkrhl_R4rmgiJq0EK-oJPX1Lvwaj5JGpx0_Gz5oI/edit?usp=sharing

Zvířátka: http://pralinkyzvlast.sifrovacka.org/index.php?option=com_content&view=article&id=99:tmou22&catid=1:tmou&Itemid=20

Poslední kvaternion: https://docs.google.com/document/d/1ah0m2I4-P-YpO-sTlcK-bxVIPlcxavb0X4nQTiOPprE/edit?usp=sharing

Zakysanka: https://docs.google.com/document/d/1RRxObwyVsm5wS5P_VMl3zHNS85HeK1_p4qn75Fw2al0/edit?usp=sharing

Co se líbilo

Šifry, kromě 15

Výborné šifry, několik vysloveně geniálních, žádná slabá.

Prakticky všechno. Highlighty jsou pro mě chronologicky ŠLÁPOTY, SKORO, LOSER, BRUKEV, PÁSKY a HOWARD.

Délka přesunů - po extrémním roce 2019 jsme opět získali pocit, že je pro náš dolet určující luštění a ne fyzické schopnosti. Že byla trasa v terénu, ale zároveň pořád v dosahu dostatečně kapacitní dopravy.

Duben, tým, spousta pěkných šifer

Hra jako celek, ze šifer zejména 9, 11, 12, 13, 14. Že ono skládání nebylo jenom skládání manuální, např. "složení" původního zadání šifry z textového popisu (11). Jo a díky, že jste nás letos neodvezli TMOUbusem někam do Zapomenutého Prdelkova, odkud se člověk z trasy vrací do města dvě hodiny, pokud vůbec.

Plakátová šifra, křížovky, jednotné přihlášení do webu, webinfa i fóra, déšť jenom na startu :-)

Úvodní šifra, většina šifer z druhé poloviny hry, rozumné přesuny.

Nevzpomínám si, kdy jsem si kde tak pěkně užil závěrečnou cca třetinu hry. Šifry byly hezké, pestré, nedávaly se lacino, ale nepřiváděly člověka k zoufalství. Nádherné hodiny zcela v režimu flow. Díky za ně.

Prvni sifra, bylo zabavne ji resit dohromady.

Kepler, Loser, Skoro, první multišifra, Křížovky, Brukev a vlastně téměř vše. Pecka to byla!!

V podstatě všechny šifry, které jsme viděli. Nejvíce asi 1, 5, 8 a 10. Krátké přesuny. Výsledky na webu velmi brzy po hře.

Trasa. Většina šifer. Tradiční atmosféra v netradičním období.

Plakátové luštění, při kterém se mohli zapojit naplno úplně všichni. Rychlý postup do sedmé šifry nás neskutečně naplňoval optimizmem. Konstrukci puzzlíků jsme taky museli obdivovat. Zvláště vlnky u Myši a Sýra namísto písmenka, hledajíc v tom skrytý význam.

Start v dosahu tramvaje a s možností se schovat pod překlenutý parter při dešti. Úvodní multišifra (a 3 výtisky), kde stále bylo co dělat a zároveň to nebylo slepé obíhání něčeho. Aha efekt při objevění písma v 3D tisku dílků puzzle. Zajímavá trasa tak nějak v přírodě ale furt ve městě, podchod pod tratí. Spousta krásných šifer - KRISOVKY (taková skoro ukázková pro lidi, co neluští), LOSER (analytická), BRUKEV (parádní nápad s rekonstrukcí zadání), KEPLER (tři papíry, není to málo?), HOWARD (takový vlastně triviální nápad, dokonce prozrazený v první větě zadání), PÍSMO (využití kanonického textu).

Co se nelíbilo

Šifra 15

Náš výkon. A zima byla větší než v listopadu.

- Na startu přibývaly body za čekání hodně rychle. Trochu chyběl ten zážitek, kdy se ven dostanete díky vyluštěné šifře. Bylo výhodnější přestat luštit, sbalit se a počkat na poslední bod. - Série čtyř šifer mezi dvěma puzzlovými byla pro zkušenější týmy dost sprint a čas luštění se spíš zkracoval než naopak. Nezlobil bych se za zařazení něčeho pracnějšího. - Zásek na patnáctce. Ale za to nemůžete.

Chybělo zážitkové stanoviště se světýlky. Jasně, plánováni počítalo s covidem a tak, ale jistě byste to zvládli vymyslet i bezkontaktně. 3D puzzlíky jsme využili pouze na dvojce a na myši a sýru spíš fungovaly jako antinápověda až trojan.

Klíště po hře (první po Tmou), vrcholová kniha v hodně pozdní části hry.

Pocitově absence městské části hry. Já vím, že až někam do osmičky jsme technicky vzato byli v Brně, ale tak rozumíme si. Zima a déšť, do příště prosím vyřešit!

(Ne)využití puzzle u Myši.

Předstartovní morální dilema hymna Tmou, nebo suché místo. Že cílová aktivita "uhodni heslo z písmenek, co občas nosí org" byla zastřena nějakými puzzlíky.

Vsechno dobre

Na první šifře byla moc agresivní inflace získávání bodů zdarma, která smazávala rozdíly v luštění. Čekali jsme, že se víc využije potenciál puzzle. U Skoro jsme vyluštili "Skoro jak futsal, ale na trávě" a bohužel se vydali k jinému fotbalovému hřišti.. stálo nás to hodinu a půl času a hodně sil.

Myš se luštila mnohem snáze bez puzzlíků. Absence městské části hry. Mobilní verze webu u výsledků a statistik šifer.

Nevyužití puzzle u myši a sýra. Puzzle byl leitmotiv letošní Tmou. Vytisknout kostičky se skrytými písmenky muselo být pracné a nákladné. A přitom se skutečně použila jenom na úvod. Fyzicky předané kostičky s myší a sýrem naváděly na jejich skutečné použití, což potvrzovaly shodné rozměry polí v tabulce. Ve skutečnosti použití 26 dílků puzzle jenom odvádělo od správné interpretace. Sama šifra přitom není špatná, ale mnohem lépe by fungovala jenom v papírové podobě (bez obdržených kostiček).

Že jsme byli, vinou našeho dvanáctihodinového záseku, ochuzeni o spoustu jistě skvělých šifrovacích zážitků.

Příliš rychlé přirůstání bodů na startu. Vlastně by šlo vyluštit body pro dvě místa, a pak při obcházení jen dostat další dvě místa zadarmo. Některé šifry šly zbytečně brutit silou bez znalosti celého postupu. Možná trochu moc substitucí i abeced. Cílový úkol na úrovni středně těžké šifry (pokud by nebylo nápověd). Není to na závěr moc?

Další dojmy a postřehy

Übertým
Overili sme, že Tmou sa dá prejsť aj v zložení jeden človek v teréne, dvakrát covid, jedenkrát zlomená noha a jedenkrát deviaty mesiac tehotenstva. Nabudúce radšej zase všetci spolu, v horšom stave to už skúšať ozaj nechcem :)

ROFLCOPTER!
Byl to po všech stránkách povedený ročník a odložení o půl roku mu podle mě nijak zásadně neublížilo. Naopak mi přišlo zvláštní, jak málo jsem vnímal rozdíl oproti tradičnímu podzimnímu termínu. A taky jsem rád, že na další TMOU nebudeme muset čekat dlouho. Už se moc těším!

Pentakilogram
Klidně se můžete vrátit ke Tmoubu. Pokud bude trasa zvolená tak, aby hlavní pole týmů neskončilo uprostřed divočiny, tak se nám dobrodružné přesuny autobusem skoro i líbí. :-)

Ústřední topení
Za mne taková plynulá Tmou. Žádné velké záseky. Nesedlo nám to tak extrémně jako občas a přesto jsme se tak nějak postupně propracovali do cíle. Všiml jsem si kratších přechodů.

pětsetdevadesát
Stan je super.

Ferne Sterne
Tmou jsme si letos neskutečně užili. Šifry nám sedly a líbily se, počasí navzdory předpovědi bylo umoudřené a hlavněěěě... poprvé jsme došli :). Tak snad na pozdzim zas!

Svinský Bob
Byli jsme extrémně natvrdlí na dvojce a nepochopili jsme instrukce s baterkou, pak už jsme se jen zlepšovali a hru si moc užili. Na moc pěkné desítce jsme se dostali těsně před koncem k mezitajence. Děkujeme!

Opravte to
Aprílové počasí nám dalo pocítit (doslova), že probouzející se jaro může nachystat drsnější podmínky než pokročilý podzim.

roura-rezava
Na princip Myši přišla jedna členka týmu téměř okamžitě. Bohužel pak usnula, jako další dva členi, a zbylí napůl bdělí se do luštění pustili úplně z jiného konce. Myš tak zalízala do děr (prázdných polí), aby vylezla na jiném místě mřížky, a udělala nám z písmenek pěkný chaos. A ty puzzlíky náš stály dalších 10 hodin zbytečného snažení. Nakonec jsme to díky podezřelé Goudě prolomili, ovšem na následující stanoviště už nezbyl čas.