silhouette

12: DOMINO

TMOU 21

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Honza Klusáček) #1 10. 11. 2019 12:38

Diskuse k šifře DOMINO.


A
Absolutno #2 10. 11. 2019 12:39

Rád bych se podíval na šifru 12, ale URL https://www.tmou­.cz/storage/21/12_do­mino.pdf vede na 404. (V)


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #3 10. 11. 2019 15:18

[2] Doplněno, díky za upozornění.


C
coredump #4 10. 11. 2019 16:29

Porad nic, at klikam, jak klikam. (Jirka)


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #5 10. 11. 2019 16:36

[4] To je taková trapná situace… to PDFko je moc velké, takže nejde nahrát na původní adresu a je to na jiné – https://shrug­.cz/12_domino­.pdf. Na stránce se šiframi je to opraveno, ale tady v příspěvku už to zůstane.


C
coredump #6 10. 11. 2019 16:42

Super, diky za opraveny odkaz! :-)


R
Rozmlžítko #7 10. 11. 2019 23:52

Na této šifře jsme skončili. Po přečtení autorského řešení mám pocit, že všechno, co se v něm píše, jsme věděli a udělali, ale řešení se nám vydestilovat za 2 a půl hodiny nepodařilo :) Měli jsme špatně hada? Můžete se prosím někdo z těch, kteří jste ji dali, podívat a napsat, co jsme měli blbě? Děkuji moc předem, Eva https://vedlej­si.rajce.idnes­.cz/Tmou_21/#E67674C8-AAE8–4E80–9E0C-2799AA663432.jpg


Z
Zvířátka #8 11. 11. 2019 00:08

Měli jste přehozený „děj“ a „chaty“. Na tu nataženou ruku (Dej!) měl navazovat děj (ten obrazec se souřadnicemi) a naopak na chaty měly navazovat chaty ;-) Zpátky se vracely Voda a oheň jako opaky a Let/LED. (Robert)


R
Rozmlžítko #9 11. 11. 2019 00:29

Díky. Už konečně chápu, v čem byl problém, z řešení mi to jasné nebylo. Nejen že jsme měli přehozené ty dvě dvojice dominových kostek, ale hlavně jsme nepochopili, co znamená rozsvícená žárovka a že se jedná o tři true/false příznaky asociované vždy jednomu páru. Ona totiž mezitajenka má taky 26 znaků neboli celé herní pole bez startu a cíle má 78=3×26, takže jsme si chtěli do rastru přepsat všechna políčka i s mezitajenkou a v rámci nich některá začernit. Takže nás zabila náhodná dvacet šestka v záměrně dvacetšestekprosté hře, ó ta ironie. A ten zakrytý text se dal dočíst až do konce, nebo to Norsko, želvuška a Colorado jsou už čistý dadaismus orgů? (Dalibor)


Ü
Übertým #10 11. 11. 2019 01:24

[9] Zakrytý text je podľa nášho čítania „Tu je [hovno] a [nic] [víc]. [Polohu] [13.] [sta][nov]iště [hledej] v [ne][zakrytých]. [v]lajka [maďarska] je vt[i]p, [no] a [želvuška] je [co][o]l. [Žárovka] [znamená][zn]am [;)].“

-- mišof


R
Rozmlžítko #11 11. 11. 2019 11:38

[10] Díky! Zinek jsem „poznal“ až doma od počítače. Ale ani tak (by) mě (nikdy) nenapadlo číst ⇒ jako „znamená“. A „želvuška je cool“ má jen odkazovat na jejich odolnost vůči mrazu, nebo to s něčím v šifře nějak souvisí? (Dalibor)


Org
Organizátoři (Jan Böhm) #12 11. 11. 2019 11:42

Ta druhá mezitajenka (Tu je jen hovno…) je spíš easter egg než něco extrémně důležitého, hlavní je ta v nezakrytých. Želvuška je cool je tam proto, že je to pravdivý výrok a líbilo se mi propašovat ji tam (samozřejmě tam mohlo být i něco jiného…) Žárovka ⇒ význam je tam pro ty, kteří to dočtou až do konce aby neměli pocit, že to bylo úplně zbytečné. Implikace v matematickém slova smyslu to není, ale žárovka ⇒ význam je poměrně pochopitelné a lepší symbol jsem nenašel (podobně jako žárovka značící význam slova…).


R
Rozmlžítko #13 11. 11. 2019 11:45

[12] Dík za vysvětlení, aspoň konečně vím, že se mi ta šifra nelíbí oprávněně. (i když je to samozřejmě především naše hloupost, že jsme ji nedali, navíc prakticky jako jediní, co na ni došli) (Dalibor)


CF
Corn Flakes #14 11. 11. 2019 12:10

Pro zajímavost, zkoušeli jste někdo přesun od studánky k buku tímto údolíčkem ? Nám šlo o každou minutu a nebylo zřejmé, která varianta bude rychlejší (nacházeli jsme se u altánu, ne přímo od studánky), takže jsme se rozdělili. Des šel po cestě směrem k Herolticím a Strážné, a já tímto údolíčkem. Co na mapě vypadá jako příjemné údolíčko je v reálu slušně zaříznutý kaňon s úzkým kamenitým a místy dost stupňovitým dnem. Vlastně se mi tam moc líbilo, jen v tu chvíli mě to moc nepotěšilo :) Ale tak nakonec to bylo asi o čtyři minuty rychlejší.


B
Bazinga #15 11. 11. 2019 13:28

@Corn Flakes – Kousek vpravo ode dna údolí vedla stará pěšina (místy už s malými stromky, ale oproti té šluchtě vlevo dole luxusní:-)


Z
Zvířátka #16 11. 11. 2019 21:36

[14] Já jsem vedl tým tudy , což mi přišlo jako bezpečná a ne o moc delší alternativa a někteří spoluhráči mi nadávali, že jsme nešli tou diretissimou.


Ü
Übertým #17 11. 11. 2019 22:56

My sme to išli tiež tak ako Zvířátka. Pole bolo prekvapivo suché, potešilo, že ho nebolo treba obchádzať krajom. – mišof


ČR
Černý racek #18 14. 11. 2019 10:03

Tahle šifra je trochu jako Cersei Lannister. Na pohled krásná, ale v nitru zlá a způsobující rozkoly mezi spojenci. Ani nepamatuju, kdy jsme se nad nějakou šifrou tolik hádali – jak nad interpretací mezitajenky, tak prakticky nad každou dominovou kostkou. Obvykle už tak u čtvrtého písmene jsme měli tolik názorů a variant, že jsme museli začít znovu… a furt dokolečka. Bylo by možné doplnit do řešení nebo sem autorské pojmenování všech obrázků?

O.