silhouette

07: HLODAVEC

TMOU 23

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Jan Horáček) #1 5. 11. 2022 11:08

Diskuze o šifře 6 HLODAVEC.


E3
Error 37 (Cifko) #2 5. 11. 2022 12:16

Moze dat niekto presne gps toho riesenia? Tie jazera som presiel krizom krazom a ziadnu mys som nenasiel :(


Ž
Želvonohý (Petr) #3 5. 11. 2022 12:22

https://mapy.cz/s/bo­makoroja


K
KVÍK! (Tíman) #4 6. 11. 2022 08:50

Vzhledem k růzorodým názorům na interpretaci řešení uvnitř týmu očekávám pestrou diskuzi i zde, proto ji vykopnu tím, že mně se to fakt líbilo. Interpretace „výběžek pevniny do [moře]“ byla první, která přišla, ale nebylo to v tu chvíli dostatečně neprůstřelné. Ověření správnosti řešení, nedostatek ulic Christová v okolí („první mys/miss“) a nenalezení jediného důvodu, proč by myš měla být (nebo co znamená) livecká (ulice Myslivecká v dobré vzdálenosti i směru) vedlo k mému neochvějnému přesvědčení, že prosté „mys“ je správně. Bylo to naštěstí blízko, tak ostatní byli ochotní jít :-)


Ž
Želvonohý (Petr) #5 6. 11. 2022 10:31

[2] Už jsem si poposedl (a vyspal se).

https://www.tmou­.cz/page/discus­sion/thread/124#post-4 Tady si myslím, že pro interpretaci mělo být hodně důležité upřesnítko. Pokud výslovně říká, že máme jako vždycky hledat v mapě, znamená to, že máme hledat trochu jinak, než jako obvykle.


Ž
žjb (adamat) #6 6. 11. 2022 12:02

Jedna z interpretací, kterou jsme se už už chystali prozkoumat, byla, že Y je vlastně takové I s velikým háčkem, takže se z myši stane MIS a máme se vydat míli na sever, kde už podle mapy najdeme nějaké šifryhodné místo. Poslední pohled do mapy před cestou naštěstí odhalil i to, co se nám při všech předchozích podařilo přehlédnout, a o mysu pak nebylo pochyb.


Ü
Übertým (Majk) #7 6. 11. 2022 13:09

Slovy klasika: To muselo dát příšernou práci. A přitom taková mlha (ten poslední krok)!


P
Přizdisráči (Dero) #8 6. 11. 2022 14:23

Tak pokud si orgové dělají čárky, mně se tohle provedení mysu moc nelíbilo, i když jsme tu zas tak moc času navíc nestrávili a vlastně odcházeli s rozumnou mírou jistoty, že to tam bude. Jen jsme měli zato, že jsme někde minuli tajenku.

Chápu, že takový mys se jen tak nevidí, takže vlastně v kombinaci s upřesněním, které na intenzivní práci s mapou navádí, jako tajenka postačuje. Je to vlastně vtipné… ale problém vidím v tom, že pokud je v šifře takové množství jiné volné informace, např. konkrétní rozmístění písmen v bludišti, tak mi jeden čtvereček s otazníčkem mimo hlavní tělo šifry prostě přijde málo, kór když kóduje jenom krátké obecné slovo. Přijde mi (ale to může být subjektivní), že graficky trochu i působí trochu jako upřesnění tajenky, která má ještě být nalezena.

Mimochodem, písmena průchodu druhé myši jsou od sebe max 26 polí vzdálená a generují hezká písmena. Tyhle náhody… :)


ÚT
Ústřední topení (Index) #9 6. 11. 2022 14:32

Jelikož jsme to vyluštili tak nějak v době, kdy Lenka s Vorym dorazili, tak jsme odcházeli s tím, že zdravá část týmu jde rychle napřed, aby případně ta pomalejší měla menší cenu zacházky. Všechny výše zmíněné věci mi přijde validní, zároveň nás „upřesnítko“, vzdálenost a tvar misu přesvědčili, že jsme tomu věřili.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #10 6. 11. 2022 14:36

Po krátké době koukání na šifru: Cílem bude dostat se sem první myší, co nám vyčistí bludiště, druhá se pak teleportuje a dostaneme MYS. (…luštění a přečtení mezitajenek, které nám nic nového neřeknou…) Ondra: „Tady je takovej MYS v mapě.“

Souhlasím, že ten kýžený „aha efekt“ nevyzněl, protože byl vidět na první dobrou bez průchodu bludištěm.


OT
Opravte to (Tom) #11 6. 11. 2022 19:38

Trochu se divím, že nikoho nezajímá smutný osud první myši. Ta po všech svých teleportech sežere sýr, který visí na háčku (pro ni ale spíš háku) a spustí kladkostroj, který ji uvězní, aby pomohla druhé myši ven z bludiště. První myš tak zůstane zavřená v kleci (nemůže ani do teleportu a ani se nemůže vrátit), byť velmi dobře nažraná. Dá se to brát jako lekce sebeobětování, ale ochránci zvířat by asi nesouhlasili :-). Také je divné, že druhá myš spořádaně čeká, až ta první všechno sežere (kdyby šly spolu a střídaly se v teleportování, rozhodilo by to mezitajenky). Takže obě myši nejspíš o vlastnostech bludiště dopředu věděly a vylosovaly si, která se naposled dobře nají. Anebo o nich věděla jen jedna a v tom případě nebyl vrahem zahradník, ale druhá myš slunící se na mysu.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (Radek) #12 6. 11. 2022 19:59

[11] Podle mě se ta najedená myš stane obrazem (podobně jako pan Ruprecht z Kulíkova), takže nijak nestrádá.


PZ
Prvotní Zlo (Garf) #13 8. 11. 2022 15:49

Přečtu text. Hm… Aplikuju logiku: myš jde k sýru – teleport jí teleportuje a tím se vypne. Na konci odkryje teleport, ke kterému dojde myš bludištěm plným vypnutých teleportů. Kam jí to teleportuje? Jo aha… Takže z první myši je rámeček, všecko to je s háčkem a bez (že háček tvoří sýr – opět ve vztahu k nám vyplýtvaná nápověda ;-). Myš-mys? Hledejte v mapě. Tyjo, rybník s poloostrovem fakt hodně vystouplým. Velkou část cesty se utvrzujeme v logice řešení, až pohled na plné břehy nás uklidňuje. Bylo fajn narazit i takhle „pozdě“ na (pro nás) průchoďák :-)


ČR
Černý racek (Ondra) #14 9. 11. 2022 07:55

Tahle šifra mě potěšila dvakrát. Jednak na hře, kde mě bavila jak její hravost, tak drobná interpretační nejistota nad minimalistickou tajenkou. Jednak po hře, když jsem ji předložil dceři, která má zrovna bludišťové období, a získal tím patnáct minut sladkého polospánku.


FB
Freezy Bee (Martin) #15 10. 11. 2022 22:56

nenalezení jediného důvodu, proč by myš měla být (nebo co znamená) livecká (ulice Myslivecká v dobré vzdálenosti i směru) vedlo k mému neochvějnému přesvědčení, že prosté „mys“ je správně.

Díky, že to někdo napsal a že jsme v té úvaze nebyli úplně sami. My jsme ten důvod našli a vyrazili. Také jsme nejdřív chvíli neúspěšně hledali, jestli by ta myš nemohla být „livecká“. Nebyla. Ale pak jsme zjistili, že ulice Myslivecká se kříží s ulicí Východní – a ta MYŠ/MYS přeci právě našla VÝCHOD z bludiště! Dvojice MYS + VYCHOD tak dává jednoznačné místo. Upřesnítko „hledejte v mapě“ interpretujeme jako „hledejte v doporučené mapě – tedy mapy.cz“ – a když v mapy.cz hledám „MYS“, vypadne právě a jednoznačně (vzhledem k aktuální poloze) Myslivecká. No neberte to! Kromě toho tam za pár minut jel autobus.

Stalo se tak něco unikátního. Kdo mě zná, možná ví, že to jsem obvykle já, kdo u těchto nepotvrzených řešení většinou váhá jako poslední a odrazuje ostatní od cesty. Tentokrát jsem to byl naopak právě já, kdo popoháněl zdráhající se tým na špatné místo. A co víc – počítal jsem s tím, že by to tam nemuselo být, ale věřil jsem, že v tom případě tam aspoň nebudeme sami. A byli – přestože už jsme byli v hloubi pole. Myslím, že se ještě nikdy nestalo, abych dotáhl tým na špatné místo, kam bych šli špatně sami. A moc doufám, že se to zase dlouho nestane. :-)

Na omluvu mohu uvést snad jedině to, že když jsme o chvíli později směřovali na správné místo, nebyli jsme si opravdu ani o trochu jistější – naopak, ty pochybnosti byly ještě větší. Množství čelovek je však rychle rozptýlilo.