silhouette

Odkazy na reportáže

Pentakilogram: https://cutt.ly/sePGk6r

Nočný motýľ: http://www.jeffer.cz/index.php?p=nocny_motyl#tmou2019

Katastrof technik: https://cutt.ly/beIJ6Nl

Albert Stallone: https://albert.poutnik.org/index.php?what=report&rep_id=128

Absolutno: http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=10042681172631749975

Ústřední topení: https://cutt.ly/ut_tmou21

Bazinga: http://bazinga.sifruje.cz/tmou-21-oko-bere-bramborovou-pricku/

Co se líbilo

Krásná dvojka, příjemné plynutí městské části.

Galerie. To muselo dát práci, přitom taková blbost...

Téměř všechno, co jsme viděli. Lávky, magnetická folie <3.

Pravidla startovní multišifry (postupně se snižují nároky na odchod), návrat tmoubusu a terénu po letech, Galerie nám vyrazila dech a řadí se hodně vysoko, magnetický trojboj.

Multišifra č. 2 (na šifru 2 teda vcelku těžká, ale my si ji užili); atmosféra galerie na zámku (Rosa Coeli z TMOU 17 v této kategorii pořád vede, ale letošní šifra i její provedení se blíží + díky za občerstvení, bodlo!); nostalgické pomrknutí v podobě "Nezapomeňte" na šifrách; šifra kulečník, když jsme si konečně přestali sedět na vedení; lávky z kmenů stromů na úvodních přesunech v terénu; stabilní a bezproblémové webinfo; výhled z Výrovky.

Šifry. Teren, lavky pres ricku.

Terénna trasa (keď si odmyslím bahno), šifry, také správne tmárske počasie (ehm), šifry už sú na stránkach, výsledky vo webinfe.

startovní šifry, trojšifra s magnetkami

Trasa, lávky, galerie, počasí, hodný pan řidič, délka hry

Že jsme na přesunu na 11 potkali ty avizované kance!

Tunely na magnetkách, galerie, trasa, kulečník

Skoro všechny šifry. Technicky hlavně galerie na šifře 5.

Šifry super, i když já osobně jsem se kromě filmů moc nechytal. Každopádně díky.

Propracovanost, obtížnost, terén, žádná šifra, po které by se člověk ošíval nespokojeností, několik šifer, které byly opravdu hodně zajímavé (zejména magnetická, Mistr, provedení "filmové" aj.).

Vyladene a fakt pekne sifry bez chyb! Pekna cast v terenu. Na Tmou vlastne prijemne pocasi.

Šifry 2 a 5, že bylo teplo a nepršelo tak, jak jsme čekali.

Magnetky, galerie, dokonalý AHA efekt na čtverce po 6 hod. luštění, příjemná teplota po celou dobu hry, zpáteční cesta linkovým autobusem, do kterého se nacpalo přes 100 tmářů s batohy :-)

Krásné nápadité šifry, trasa nádhernou přírodou a sympatické počasí.

skvely rocnik - vsem se nam to moc libilo, jedna z nejlepsich tmou - alespon za nas - krasne sifry, linearni postupy, nadherna terenni cast s dlouhymi postupy a dobroudruznymi vsuvkami a pro nas bylo idelani ,ze bylo malo grafickych/strihacich, na kterych se vzdycky vytrapime :-) - konkretne me se nejvic libila: galerie, magneticka dvojka, benzinka, chleba, vylet..ale i ostani byly fajn..

Šifry, drtivá většina byla luxusní, hlavně myšosýrové magnetky, kříže, nádherná šifra na zámku - kolik to muselo dát práce... Přelézání lávek, kulečník, dokonalé analytické meta v podobě maštěných ředkviček a binární strom. Některé šifry zajímavě míchaly pořadím a ještě dvě stanoviště před cílem mohl vyhrát v podstatě kdokoli.

Skvěle zvolená terénní trasa (dlouhá sychravá noc v lese je pro mě nedílná součást zážitku Tmou, kterou jiné hry nenabídnou). Atmosféra na zámečku v Lesním Hlubokém, estetická kvalita obou artefaktů. Solidní šifry s dobrým rozložením jejich obtížnosti. Nejhezčí asi 4 VIDA, 11 SAMURAJ, 10 REDKVICKY, z nenavštívených 14 KOPA.

Trojitá magnetická šifra, neokoukaná dobrodružná trasa dál od Brna, kvalitné šifry v terénu.

Asi všechno kromě dvojky a bahna :D zejména výstava filmů, ale i leonardo nebo ok/ko a další...

Trasa, tema,celkove hodne pekny rocnik

Magnety, trasa, lávky

Hezké místo startu. Využití magnetického pole magnetek. Městská část po centru mezi mudly. Terén opravdu v terénu a ne procházkou po parku - na některé účastníky (mimo náš tým) to mohlo být až příliš - zvláště ty lávky, když se umatlaly od bahna. Šifra Křížky, která nám vyplnila cestování a na místě už jsme věděli, co s tím. Krásně provedená a přesto luštitelná Galerie ještě doplněná pro atmosféru hudbou. Nepopulární Mřížka Kulečník - aka zabiják - nám přišel super!

Hezke sifry. Zajimava trasa terenem s lavkami. Atmosfericka 5. sifra. Hymna na startu.

V podstatě všechny šifry. Nápadité, většinou elegantní a ty, co jsme měli tu čest řešit, i přiměřeně těžké. Best: Sýry, Vida.

skvělý terén! z klád a potoka jsem byla vyloženě potěšená! Rovněž se mi líbily téměř všechny šifry, zvlášť bych ocenila magnetky a da Vinciho.

Městská část s úžasnou myší kombinací a Leonardem, orientačně náročné přesuny, snad všechny šifry (vypíchnul bych ředkvičkovou desítku, kulečníkovou devítku a těžké kombo 12-13-14). Atmosféra města (centrum, park pod Špilberkem, Mendlák) byla kouzelná!

Co se nelíbilo

Poněkud zbytečně náročné startovní šifry a 2 šifra (proč to vlastně nebyly samostatné šifry?). Autobus do dalekého neznáma v poměrně pokročilou část noci.

Přesuny, leckdy hodinové

Šifry přímo na křížích, nacpaný TMOUbus.

Po konci hry nám chyběl zařízený alespoň jeden vyhrazený autobus po cestě okolo trasy. Obecně se nám zdálo, že přesuny byly příliš dlouhé - jako střednědoletový tým bychom na TMOU měli víc času trávit luštěním než pochodem.

Terén a délky přesunů; hrozně krátká městská část.

V TmouInfo vysledcich po hre chybi informace, kam kdo dosel. Nebylo dopredu jasne, ze ktere strany prijit k Vida centru a ani nekompletnimu tymu orgove nevydali sifru.

Že sme si často sedeli na vedení, koniec v totálnej … ďaleko od spojov a to ešte spojov, ktoré idú raz za dve hodiny (jeden člen už pred koncom utekal do Veverské Bítýšky, dvaja schádzali do Maršova a dvaja mali čas, tak sa prešli do Tišnova), pomalé upravovanie titulnej stránky hry – stále hlavná informácia ako dopadla kvalifikácia.

brzké vzdálení od civilizace, bahno, déšť

Nový web, nové logo, start v pátek, šišaté koule v kulečníku

Že se mi ještě ve městě rozpadly pohorky :( Matoucí recyklace vrcholové knihy. Hudební podkres na zámku.

startovní šifry neměly očekávaný wow náboj na nabuzení na zbytek hry, to přišlo až s magnetkami

Podle mě zbytečný přesun autobusem, možná až moc terénní.

"nadšení" v některých komentářích o cestě autobusem, např z 9. stanoviště... Pozastavil se někdo nad tím, jak jsme ovlivnili život třeba té obyčejné plačící paní, která se do autobusu nevešla? Jela do práce? Na návštěvu k rodičům? Vyzvednout děti? Na lince podél trati mezi Tišnovem a Bytíškou měl jet vyhrazený autobus, minimálně v čase ukončení. Vždyť aspoň 4 stanovišťe byly podél jediné linky s dvouhodinovým intervalem! Ondra

Snad jedině, že v terénu bylo hodně šifer pracných na dekódování (tj. i přes žádný zásek se čas ztrácel příliš rychle), cca jednu hravou nápadovku na úkor analytických bychom zřejmě uvítali,kvůli nahnání času. Ale to není až tak moc na "nelíbí", pořád lepší, než aby tam byla zhulená, neřešitelná nápadovka...

Dlouhy presun do terenu a z nej pramenici komplikace pri navratu (ac pro nas to znamenalo jen cca 7 km z 11. sifry na vlak do Hradcan). Zjevne bylo hur... Mozna az prilisna obtiznost startovnich sifricek.

Nepořešená doprava týmů z trasy po konci. Bus jezdí jednou za dvě hodiny a všichni se tam opravdu nevešli. Že se nevejdou hráči ještě vem čert, ale co ti lidé, kteří zde jezdí normálně. Ty to zasáhlo nejvíc. Nevím, zda tohle orgové nějak řešili s dopravcem, ale po oznámení většího počtu cestující by možná spoje posílil.

Že jsme se nedostali dále do terénu, podle posledních informací jsme čekali dřívější přesun mimo město a do větší divočiny (ne mezi divočáky :-)).

Pouze jedna kopie magnetické šifry a celkově bychom se přimlouvali za více výtisků šifer na tým.

Pokud něco, tak nejspíš start - obsahoval pár překvapivě těžkých šifer a nepříjemně velkou roli hrála samoúčelná náhodnost, která spíš prudila. Trasa byla dost drsná. Průměrná délka terénních přesunů byla zhruba dva kilometry - což na jiných hrách bývá spíš maximum. Radši bych míň chodil a víc luštil. Co se mi nelíbilo vůbec, byla aktivita v cíli - začínám víc oceňovat ty symbolické. Asi by mi tahle trochu zbytečná dexterity hříčka vadila míň, kdyby to nebyl nějaký cizí produkt, ale kdybyste autorskou hru zakončili něčím autorským. I tak, člověk, který přijde napumpovaný a natěšený do cíle prostě nechce najednou číst plachtu textu s pravidly.

Start (sedět na místě s hromadou nijak zvlášť pěkných a přehnaně těžkých šifer a ještě méně lákavých nešifer nebyla zábava a spálila se tím hodina herního času, než odešel první tým, přitom další stanoviště týmy rozptýlilo po centru - klidně mohlo být samo startem nebo mohl být start v Bjornsonově sadu ryze symbolický). Velké množství šifer typu úkol s návodem, kdy vyluštění je převážně realizace autorových instrukcí, ne analýza podivností ve struktuře šifry. Nový web a s tím související nesystematické šíření informací (něco na Facebooku, něco na Discordu, něco mailem, něco na titulce webu, něco v autentizované sekci, něco ve webinfu...).

dvojka a bahno :D (u dvojky jsme měli spoustu dalších nápadů co s tím dělat, než vyrazit sbírat do terénu a když už jsme šli, tak jsme si tam promítali křížky na mapu a šli tam... a první místo piková desítka na vývěsním štítu domu, hurá tematika.. dál už ale jen trápení..; jinak ranní cesta na sedmičku přes to bahno a kmeny přes potok byl dobrý brutus)

Predbihani na preplnenych zastavkach pri ceka i na autobus domu a tradicni naval na autobusech

Dlouhý chaotický start

Za mě byl start možná moc obsáhlý, např. los jsme viděli jeden a muselo to dát práci. Bingo mohlo napovědět některým týmům na další šifry a jiným týmům ne. Bojovali jsme s Dominem, takže určitě to :) Nejdřív bylo potřeba ignorovat pozorování na herním plánu a spoustu informace. A pak i při znalosti správného postupu posledního kroku jsme měli víc než půl písmen špatně. A to jsme nechali vyslovovat slovenštinu nějakou appku.

Velka vzdalenost k Brnu. Nejasnost u 4.sifry, v jakem poradi nadepsat rastr osmicky. AEKLRST, KLASTER nebo STRELKA.

Poněkud rozpačitě hodnotíme vyvezení tak daleko za město. Jsme raději, když můžeme sami rozhodnout, zda se nám vzdalování od města ještě vyplatí a chceme ho absolvovat. Také bychom uvítali omezení používání nápověd pouze na výjimečné situace, kdy můžou orgové nahodit na koleje hru, která se vymkla očekávání.

Varianta přesmyčky KLÁŠTER místo STŘELKA. Spoléhat na to, že kdesi na startu byl obrázek šifry, nám nepřijde jako dostatečný důvod. Také v Ředkvičkách nám vyšlo jiné řešení, i když si myslíme, že jsme měli správný postup - a moc nevíme proč.

Nic mě nenapadá, letos vážně pecka!

Další dojmy a postřehy

Pentakilogram
V galerii nám připadalo nešťastné, že tři klíčové obrazy byly v nejmenší místnosti zároveň s občerstvením, navíc těsně vedle sebe. Byl u nich hrozný nával, který se pak ještě během našeho odchodu zhoršoval.

Přizdisráči
Díky za další kvalitní TMOU! Hra se nám líbila, zaznamenali jsme všechny tmářské atributy, kvůli kterým máme hru tak rádi: stovky lidí na startu zpívající hymnu, pobíhání večerním Brnem, teleport kamsi k Jihlavě, nadávání na drsný terén, mlhy v údolích, mokro v botách i zákys nad šifrou, která se nakonec ukáže hezkou býti. Kromě toho jsme dostali i něco navíc (navíc), totiž krásnou šifru na zámku plus pohoštění tamtéž. Co mě zarazilo, byla obtížnost šifer na začátku hry. Asi bych jako vyloženě lehkou letos označil jen terénní 6 BENZINKA (+ možná 1 POVÍDKA, možná 15 HAD), což je vzhledem k snad 10 šifrám na stanovištích 1+2 docela hustý. Docela mě taky mrzelo, jak krátká byla letošní městská část, protože mám pohyb večerním a nočním městem výrazně raději než (pro mě) nudné chození lesem, kde musí být dlouhé přesuny, protože v lese nic zajímavého není a i kdyby bylo, stejně by to v noci nebylo vidět. ;) Terén jsme si prostě letos moc neužili a na dlouhé přesuny zejména v druhé části terénu se už vyloženě netěšili. V každém případě díky za další echtovní TMOU!

Černý racek
Za dobrou šifrou šel bych světa kraj, takže mi nijak zvlášť nevadí, že někam k Tišnovu. Užil jsem si šifry, které jsou skvěle vyladěné, ve kterých jsou všechny dílčí nápady vytěženy až na hranu svých možností. Takové šifry jsou pro mě silnější trademark Tmou než nějaký myši a sýry. Díky za ně!

KVÍK!
KVÍK! fotky: https://photos.app.goo.gl/eqpRf1M5eGacmmjYA

Název týmu:
Zatímco skoro všechny šifry se mi líbily, trasa byla taková spíš nijaká. Jak přes centrum Brna, tak pak i v terénu. Když vyšlo "Areál Vida", čekal jsem, že přímo v tom areálu bude nějaká šifra. Takže z autobusu jsem byl dost zklamaný.

Šulibrci
U Leonarda nám vyšlo DOLNI NADR, tak jsme se těšili na přesun vlakem a tam nikde nikdo :-)

Heda!
Návrat ke kořenům - náročná terenní část, ze které se nedá snadno vrátit. Skvělé

Hlavně se nezranit
nedošli jsme dost daleko, tak nevíme, jestli byl ten dlouhý přesun něčím opodstatněný, ale trasa u nás nic extra.. hru jsme si ale užili, moc díky za dobrý ročník :)

Teoreticka pantomima
Na misto Purpury pri lusteni pisnicek jsme namapovali 2.sloku hymny Tmou????

Kdo se přidá?
Rozpadnuta pohorka, ale koukam, ze muzu byt rad, ze az v terenu :-)

Kinder grinder
Při přiložení folie na magnetické destičky se nám u Dominikánského náměstí ukázala uprostřed tečka. Na stejné místo samozřejmě směřovala i střelka kompasu. To nás tedy vedlo k tomu, že další šifra je na Dominikánském náměstí a trvalo nám dost dlouho než nás napadlo, že to není vlastnost, ale chyba :-)