silhouette

13: KOLÁČE

TMOU -1

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 7. 11. 2020 00:48

Diskuse o šifře Koláče.


P
Přizdisráči (Dero) #2 8. 11. 2020 12:46

Vtipná, docela hned jsme věděli, co s tím. Víťa udělal pěkný, správně vybarvený koláče v Excelu a já to poznal. Hodně jsme se divili, o kolik míst jsme poskočili dopředu (něco jako z desátého na čtvrté místo). Moc nevím, co vlastně ostatním týmům dělalo problémy?


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #3 8. 11. 2020 13:22

Vtipná, docela hned jsme věděli, co s tím. Víťa udělal pěkný, správně vybarvený koláče v Excelu a já to poznal. Hodně jsme se divili, o kolik míst jsme poskočili dopředu (něco jako z desátého na čtvrté místo). Moc nevím, co vlastně ostatním týmům dělalo problémy?

Úplně všechno:) Jako fanoušek dortíků jsem koláče vůbec nebral jako odkaz na koláčový graf (to by mě daleko více nakopnuly frgále), ale více jsem věřil receptu – tedy základní těsto dospod, pak náplň zase těsto atd. Jelikož to peče zjevně Babica – můžu to dělat i poměrně od oka. Tj. klasickému kuchařskému vrstvení, které vytvoří krásné dortíky – ovšemže ve vrstvách. Pro tyto dortíky jsme pak hledali interpretaci: vlajky, řezy známými postavičkami, loga cukráren, loga sportovních klubů, loga supermarkatů a tak podobně. Ke správnému řešení jsme se tedy ani nepřiblížili (resp. barvy jsme měli správně, ale to je tak všechno) a asi by nám nestačilo ani několik hodin navrch. Metaforicky jsme v posledním dortíku spatřovali vodu a v prvním oblohu, což bylo asi tak nejblíž, kam jsme se přiblížili. Jo a v první půlhodině jsme také pracovali s koláči míchání barev. Možná nějaké náhlé osvícení, po přesunu proti trudnomyslnosti na reálné hře:)


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #4 8. 11. 2020 13:27

Vtipná, docela hned jsme věděli, co s tím. Víťa udělal pěkný, správně vybarvený koláče v Excelu a já to poznal. Hodně jsme se divili, o kolik míst jsme poskočili dopředu (něco jako z desátého na čtvrté místo). Moc nevím, co vlastně ostatním týmům dělalo problémy?

Některým trefit správný bod na mostě, jiní dělali sloupcové grafy, ještě další hledali vlajky a krájeli dort. Na ostatní druhy failů jsem taky upřímně dost zvědavý.


ČR
Černý racek (Ondra) #5 8. 11. 2020 14:16

Nás koláčové grafy nenapadly, kreslili jsme si to ve vrstvách. Tím vznikly docela pěkné obrázky, první a třetí jsme dokonce vypadají jako silnice a řeka z ptačí perspektivy. Světle modrá/fialová základního těsta sice trochu vadí, ale když se v textu píše, že to podle počasí může být i hnědé čí bílé, tak se dá říct, že je to prostě země. K tomu máme tenké červené či modré pruhy na bílém pozadí, které chceme interpretovat podobně. Hodně jsme se myšlenkově i mapově motali kolem zimních stadionů, tenké modré či červené čáry připomínaly lajny na hokejovém hřišti. Nakonec (po dvou a půl hodině asi?) jsme to našli víceméně náhodou, kdy jsme těm čarám vnutili význam cyklostezky, která naštěstí u toho mostu vede taky.

Přijde mi, že ta šifra je dost zákeřná, asi hlavně tím, že když k ní člověk přistupuje od začátku špatně (nenakreslí koláče), má dost málo prostoru to poznat. Kdyby tam ten druhý obrázek, kde je rozdíl v projekci nejzásadnější, úplně chyběl, úspěšnost luštění by myslím byla vyšší. Plus teda mám výhrady k tomu kakau na obloze, to moc nedokážu interpretovat ani teď.


R
ROFLCOPTER! (Ondra) #6 8. 11. 2020 14:59

Přidávám se k Ondrovu hodnocení šifry, včetně kakaa na obloze. Taky jsme si to navrstvili vodorovně. Z prokládání barev nám přišlo evidentní, že první odstavec má znázorňovat silnici nebo dálnici a třetí nějakou řeku, čili bude to nějaký most. Od čtyř rovnoběžných čar jsme čekali, že nám nějak upřesní o který z mostů jde. Nakonec jsme to interpretovali jako „most“ s tím, že kdyby to byl ten nejbližší, budou to tramvajové koleje nebo tak něco.


C1R
C 13a Rozsviť světla (NnqJirka) #7 8. 11. 2020 17:27

Nás to stálo (podle statistik) asi umístění na bedně, ale jsme hodně rádi, že jsme to za těch pět hodin nakonec nějak dobouchali a stihli to ještě dojít. A vůbec se nedivíme, že to jde vyluštil za dvacet pět minut, stejně jako nevyluštit stejně silnými týmy.

Problémů je tady dle mne celá řada. Jazyk je květnatý, text obsahuje celou řadu chyb včetně překlepů a interpunkčních chyb. Proč jsou například tyhle koláče levné?

Koláče a koláčové grafy jsme měli hned, paralelně s tím a možná i více jsme kreslili průřez. Ve vrstvení to vypadalo tak, že nám to připomínalo nějaký mostky přes řeku (i když ta pak měnila barvy), a pak (bůh ví proč) čtyři červené čáry (trochu jako koleje tramvají v červené). V kruhu pak první koláč spíš představoval nějakou zasněženou horu (však marmit je spíš nahnědlý, ne?) s cestičkou nahoru (však proto je tam rozdíl mezi šlehačkou a cukrem). Nebe v tom případě bylo poměrně jasné až na ten nesmysl s kakaem. Třetí koláč nám spíš připadal jako nějaké jezero. Šlehačka tam připomínala nějakou mlhu či co (jestliže to mají být vlnky na řece, které se tam přidají až po upečení, ale ne při kreslení grafu, tak to by mne zajímalo, kdo to tak při luštění pobral). Druhý koláč jsme hrozně dlouho nenakreslili, však to jsou jen čtyři čáry ne? Navíc, proč můžou být červené, ale vlastně taky třeba modré.

Ve chvíli, kdy jsme tedy z hory udělali silnici a použili perspektivu na jezero, z kterého se stala řeka, snažili jsme se tak vyinterpretovat i druhý koláč a hledali třetí pohled (nahoru či dolu, protože dva pohledy už jsme měli), kde bychom měli takový rozhled. To nám trvalo zhruba tak hodinu, než jsme se teda smířili s tím, že to může být opravdu jen křižovatka/křížení (a nikoliv například nějaká značka pro výhled) a zuřivě jsme oklikali nejbližší most, kde nám to vzalo kdesi na nábřeží, tedy ani ne na mostě. Barva tohoto kříže je tedy úplně zbytečná a defaultně bych očekával černou. Červená/modrá je moc určující.

Shrnuto: Zabilo nás na dlouhou dobu, že text obsahoval spoustu zbytečného balastu a některé nejasné formulace a že dva koláče měli jinou interpretaci než třetí.

Samozřejmě musím pochválit za pečící šifru neb mám pro ně slabost, že jo..


P
poTrati (Václaf) #8 8. 11. 2020 18:12

My jsem jen vrstvili, pokd koláčem jsme si představovali ten rovný na plechu (ve formě). Hledali jsme různé vlajky, ale nakonec jsme ze zoufalství to první prohlásili (navzdory bleděmodrému okolí) za silnici, druhý koláč seděl docela dobře na tramvajové koleje (v betonových panelech), sic trochu zrezlé, a poslední byla řeka se zelenými břehy a bleděmodrým okolím. Štěstí, že přes ten správný most jezdí tram…, ehm šaliny.


S
Seš-lost (Tom) #9 8. 11. 2020 21:01

Náš problém byl asi uvěřit, že to je cesta, která vede k řešení. Správné myšlenky přicházely v různou dobu a nikdy se neprosadily. Nakreslené jsme měli „vlajky“ i koláčové grafy, padlo, že ta proměnlivá barva je něco venku, co je červené kvůli červánkům, že to první vypadá jako silnice a to poslední jako řeka, jen to nikomu nepřišlo natolik silné, aby se toho chytl. Znělo nám to jako zoufalé pokusy v tom něco vidět. Tipovali jsme, že v tom textu je ještě něco víc, co nám uniká a hledali to.


S
Seš-lost (Honza S.) #10 9. 11. 2020 00:31

Za mě byl základní problém v tom, že recept naprosto jasně popisuje výrobu několikavrstvého dortu/koláče. Udělat od tohoto úkrok a představit si, jak to tam autor se slovy

‚A začněte touhle půlkou čtvrtky, nebo jak by řekl můj kamarád matematik tou, osminkou asi, a hned na to dejte ten jeden díl toho ovoce‘

skláda vedle sebe (já vím, je to Babica, ale stejně) pro nás bylo moc nelogické. A v takovém případě bychom to tam museli rozpoznat hned na první pohled, když už jsme to zkusili, to se ale nestalo. A tak jsme to jako jeden z mnoha pokusů zavrhli.

Jo a taky jsme se tam celkem usilovně snařili cpát RGB a barevné čvrtky, hledali zvláštnosti a nápovědy v textu, interpretovali řezy jako vlajky/loga, plus mínus vše, co již bylo řečeno ostatními.


K
KVÍK! (Tíman) #11 9. 11. 2020 10:23

Ne že bychom o tom vrstvení tak uvažovali v průběhu luštění, ale líbí se mi následující myšlenkový pochod: Skládám jednotlivé vrstvy na sebe (rozuměj píšu jednotlivé ingredience s množstvím do řádků v Excelu), pak to dám do trouby (rozuměj kliknu na Pie Chart) a vyndám z trouby hotový koláč :-)