silhouette

07: MYŠ

TMOU 22

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 9. 4. 2022 08:16

Diskuse o šifře Myš.


K
Krasohled (Michal) #2 9. 4. 2022 23:33

Šifru bychom bývali vyluštili daleko dříve, kdyby se vůbec neodkazovala na dílky puzzle. Stačilo hledat cesty podle počátečních písmen vyluštěných slov.


ŠN
Šestý nesmysl (Miki) #3 9. 4. 2022 23:44

Taky (?) jsme to vyluštili bez použití puzzle dílků (možná to tak i bylo snazší, jelikož nejdřív jsem to viděl během luštění z domova bez puzzle).


R
roura-rezava (Dan) #4 10. 4. 2022 08:48

Asi jsme rekordmani, dali jsme tomu 13 hodin a nakonec byla sifra vylustena. Nakonec nebylo potreba ani dilky puzzle, ani graf, ani bariery, ani mys se syrem, ani se trapit s ideou sachu, mysich tunelu jako propoju z izolovanych vetvi grafu. Postacilo zjistit, ze vsechna doplnena slova byla zaroven obsazena na zadane matici prvnich pismen napr ANOREXIE zacne z policka anorexie takto AdoluNdoprava­OnahoruRdopra­vaEdopravaX a na prazdnych polich se dolplnily ty zbyvajici IdoluEdoleva. Pak uz jen vyresit nejednoznacna slova a precist slova ze zacinajici tajemky P…Z…S… To pak bylo radosti na starem belidle…


P
Přizdisráči (Dero) #5 10. 4. 2022 08:54

Na hře se nám moc nelíbila, trvala nám a vyluštili jsme ji sice víceméně autorsky, ale i trochu na sílu.

Zpětně se mi nápad i konstrukce šifry líbí moc. Myslím ale, že by jí bývaly pomohly dvě drobnosti:

  1. Absence tajenky brutitelné z prvních písmen slov. Možná by stačila i obskurnější tajenka. Ten PAŘEZ i STUDÁNKA jsou v tabulce bohužel dost vidět, obzvlášť, když je sdělena segmentace tajenky do slov.
  2. Legenda i na všech prázdných polích, i kdyby to měly být zkratky typu IE = Internet Explorer nebo možná dokonce i jednotlivá písmena. Bez toho není zřejmé, jestli prázdná pole vůbec uvažovat, čímž se zvyšuje stavový prostor možných směrů úvah. Docela dlouho jsme strávili s představou, že postavíme bludiště, kde prázdná pole jsou nepokrytá či nedostupná.

J
JÁDRO (Robert-Antonio) #6 10. 4. 2022 12:38

Asi by to také šlo řešit i bez puclíků. I když jsme po menším deštivém zákysu přišli na autorské řešení, nakonec bylo rychlejší ty písmena vyplnit intuitivně bez nich.


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #7 10. 4. 2022 18:00

První chyba, co se neodpouští – z 80% jsme si zapsali slova (do čtverců), chvíli dumali, jaké pravidlo určuje jejich podobnosti, ale pak se 2 hodiny zabývali víceméně puzzlíky, přes které jsme se k řešení autorsky nedostali. Po dvou hodinách jsme se vrátili ke slovům, pochopili princip – tedy nikoliv co dílek to slovo, ale co dílek, to písmeno a vyřešili. Bohužel se tenhle první zásek a ztráta tempa asi na nás dost podepsal. Šifra je to zajímavá, ale možná její tvar odvádí od autorského záměru – což je asi důvodem, proč byla pro tolik týmů záseková, nebo konečná…


B
Bruteforce (Marcel) #8 10. 4. 2022 18:31

Šifra obsahuje takovou past – když se začne abeceda psát od D místo od A, tak zrušená písmena Q a W vyjdou přesně na myš a sýr. Zrovna o tomhle nás nenapadlo nějak moc pochybovat, číslo 3 se v šifře objevovalo i v jiných souvislostech – 3 díly tajenky, 3 „opaky“ v legendě, max. 3 výrazy na čtverec, 3 něco jako sýry (sýrie, asýrie, gouda), skoro 3 myši (myšpulin, smyšlenka, 3. myš jsme usilovně hledali). Prostě jako by tam měly být i 3 cesty od 3 myší ke 3 sýrům, každá přes jeden díl tajenky. No jo, člověk nesmí orgům věřit vůbec nic, příště se takhle napálit určitě nedáme.


Ž
Želvonohý (Petr) #9 10. 4. 2022 23:06

Hrozně mě překvapuje, jak tahle pro nás snadná šifra („hele REX EX XI, jasný!“) dala spoustě týmů zabrat. Asi jsme měli štěstí, že jsme měli vyluštěno dřív, než jsme se stačili zaseknout na pokusech nějak použít zcela postradatelné dílky puzzle. I haluzení tajenky bylo tak přímočaré, že snad ani nejde označit za haluzení. Jen jsme se po zbytek hry báli, že nás zjevně úplně autorské řešení vytrestá podobně jako ne úplně doluštěná Cenzura na Figurkách.


Ž
Želvonohý (Petr) #10 10. 4. 2022 23:08

*[9] zjevně NE úplně autorské řešení


R
roura-rezava (Dan) #11 11. 4. 2022 09:52

[8] > skoro 3 myši (myšpulin, smyšlenka, 3. myš jsme usilovně hledali) *** Třetí myš byla „Pepík/Anča“.


OT
Opravte to (Tomáš) #12 11. 4. 2022 17:07

MYŠlenky správným směrem (správně popsaná abeceda nad obrázky puzzlí, vepisování písmenek do jednotlivých políček, přiřazování puzzlí do všech polí šachovnice) byly sice vyřčeny, ale až na pozadí argumentace ve smyslu: „Ale to by znamenalo, že by stačilo papírové zadání a vůbec by se nevyužily právě přidělené dílky MYŠi a SÝRu“. Dílky jsme znovu prosvětlili, popsali původními písmenky i novou abecedou, měřili, různě skládali, počítali topologické rozdíly a shody a nikam to nevedlo. Když jsme přece jen vytloukli PAŘEZ a STUDÁNKU, dostali jsme se k rekordním týmovým zákysům.


S
Seš-lost (Tom) #13 12. 4. 2022 15:59

Skoro jsme to vyluštili, ale nenašli jsme slovo pro statek.


NTV
Nejostřejší tužky v penálu (NnqJirka) #14 12. 4. 2022 18:26

[13] Skoro jako Kučova doména, ale trochu jinak.


FB
Freezy Bee (Marwin) #15 12. 4. 2022 19:51

Až po hře jsem z popisu na webu zjistil, že jsme to neměli úplně autorsky – konkrétně jsme nijak nepoužili tu abecedu nahoře. Samozřejmě jsme to zkoušeli, ale přebývala tam ta myš a sýr, s čímž jsme se nějak nepoprali.

I zpětně mi ale není jasné, k čemu to vlastně bylo pro řešení dobré. Podle tvaru puzzlíku určit písmeno nešlo, protože to nebylo jednoznačné. Doplňování chybějících míst taky nepřipadalo v úvahu – to by šlo jen v případě, že by každý byl použit jednou. Takže předpokládám, že se spíš podle písmenka měl určit tvar puzzlíku. To mi ale přijde taky špatně využitelné vzhledem ke čtyřem možným orientacím a vzhledem k tomu, že když už člověk určil písmeno, tak měl minimálně jedno slovo, které napojil na zbytek. Dolaďování dalších výběžků mi pak přijde jednodušší právě přes další slova.

Nemyslím to jako stížnost – spíš by mě opravdu zajímalo, jestli v tom použití dílků puzzle vidíte nějakou podstatnou výhodu při řešení.


S
Seš-lost (Tom) #16 13. 4. 2022 00:17

[15] Po nějakém čase jsme si všimli, že písmena, co se ve slovech vyskytují, jsou stejná jako v puzzle. Teprve tehdy jsme začali přiřazovat písmena políčku, do té doby jsme zkoušeli rohy, hranice atp. Takže to, že tam puzzle bylo, nám pomohlo. Že to byla abeceda už ne, toho jsme si nevšimli.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #17 13. 4. 2022 09:28

[15] K jednoznačnému přečtení tajenky potřebuješ, aby cesty v bludišti byly orientované a tuto orientaci dodávají právě výstupky na dílcích (z jednoho pole na druhé můžeš jít pouze pokud tam míří výstupek). S touhle „haluzitelnou“ tajenkou to byl trochu krok navíc, tak si třeba představ, že v tajence vyjde arbitrární řetězec, který musíš nějak překódovat. Např. pokud nemáš puzzlíky, tak druhé slovo tajenky by mohlo znít „ZVI“, protože ze Z nahoru V ti nic nebrání jít a naopak nevíš, že máš jít doprava. Teprve správným zorientováním puzzlíku Z zjistíš, že nahoru máš zeď a jediná cesta ven je doprava na S.


FB
Freezy Bee (Marwin) #18 13. 4. 2022 10:54

[17] He?? Ta cesta/tajenka přeci není jednoznačná ani s těmi puzzlíky. Rozhodně se od myši k sýru dá dostat jinudy. A i když použiju omezení, že chci projít přes všechna tři políčka s tajenkou, tak mi pořád nic nebrání tomu, aby třetí slovo SVETUDANKA nebo třeba STRDANKA.

Jasně, tvary puzzlíků to trochu omezují, ale pořád nedělají jednoznačné – takže to není principiální rozdíl.


Org
Organizátoři (Petr Valášek) #19 13. 4. 2022 11:25

[18] Máš pravdu, myslel jsem si to špatně. Tak opravdu ty dílky na nic moc nebyly, kromě potvrzení konceptu, že z jednoho písmene na druhé vede vždy nanejvýš jednosměrná cesta.